logo

“Favipiravir Etken Maddeli İlacın Dozu Sizleri Ürkütmesin”

Karabük İl Sağlık Müdür Ahmet Sarı, covid-19 tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Sarı, açıklamasında “halka hizmet, hakka hizmettir” ilkesiyle salgına karşı sağlık hizmetlerinin ücretsiz verildiğini söyledi.

Açıklamasının devamında ise koronavirüs (Covid-19) tedavisinde uygulanan “favipiravir” etken maddeli ilacın dozunun insanları ürkütecek bir yanının olmadığına da değindi.

Testi pozitif çıkan vatandaşlara önerilen ilaçları düzenli kullanmaları gerektiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemizde PCR testi ücretsiz yapılıyor (yurt dışı çıkış amaçlı kullanılacak olan testler ve sporcular için yapılan testler hariç). İlaçlar (hidroksiklorokinin, favipiravir gibi) ücretsiz veriliyor. Hastaneye getiren götüren araçlar da ücretsiz (ambulansları söylemeye gerek yok). Hastanede tedavi ücretsiz. Aşı da ücretsiz olacak inşallah. Sosyal devlet anlayışıyla ve “halka hizmet, hakka hizmettir” düsturuyla elbette bu hizmetleri ücretsiz vereceğiz. Ancak bunların ücretsiz olması, değersiz oldukları anlamına gelmemeli… Bizim halkımızdan tek istediğimiz yalan yanlış bilgilere, dedikodulara itibar etmemeleri ve sağlık ekiplerinin verdiği ilaçları düzenli kullanmaları, kurallara uyarak sağlık çalışanlarına yardımcı olmaları… Aksi taktirde hep birlikte bedel ödemeye devam edeceğiz. Özellikle ekiplerimizin evlere kadar götürüp bıraktığı ilaçları kullanmayıp, ağır bir tablo ile hastaneye başvuran vatandaşlarımızı gördükçe içimiz sızlıyor. Hem hastalarımıza yazık oluyor, hem de emeğimize. Favipiravir etken maddeli ilacın dozu sizleri ürkütmesin. Tedaviye henüz semptomlar hafifken başladığınızda hastalığı çok daha kolay atlatıyorsunuz. Benim şikayetim yok diye ilacı kullanmadığınız taktirde şikayetler geliştikten sonra aynı etkiyi göremiyoruz. O yüzden testiniz pozitif çıktığı andan itibaren vakit kaybetmeden size önerilen ilaçları düzenli kullanın lütfen.”

Karabük İl Sağlık Müdür Ahmet Sarı, covid-19 tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ