Hoşgeldiniz  

209 İşçiye İşbaşı Umudu…

Okan Küçük | 01 Ağustos 2014 | Genel, Güncel A- A+

              Bilindiği  üzere KARÇEL A.Ş’de Yeşil Çalı firması adına çalışan 209 Kardemir işçisi; sadece haklarını alabilmek için  grev yapmak istedikleri aynı gün (22 Temmuz 2014) işe gittikleri servisten indirilmiş,  Kardemir giriş kartları iptal edilmiş ve kapıdaki güvenlikçiler tarafından işverenin lokavt kararı aldığı kendilerine söylenmişti. O tarihten bugüne adeta ortada kalan işçilere siyasi destek geldi.  Edindiğimiz bilgilere göre aralarından 3-4 kişilik bir heyet oluşturan işçiler Ramazan Bayramı öncesinde Ankara’ya giderek Ak Parti Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Osman Kahveci’den destek istediler. Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin’in odasında yapılan görüşmede Şahin tarafından  Karçel ile işçiler arasındaki bu sorunu çözme görevi Karabük Milletvekili Osman Kahveci’ye  verildi.

 Kahveci’yle yaptığımız telefon görüşmesinde süreci değerlendiren Kahveci şunları söyledi.” Öncelikle  sendika   süreci çok iyi yönetememiş.  Uyuşmazlık zaptı ile sonuçlanan sözleşmenin Yüksek Hakem Kuruluna gitmesi lazımdı. Onun yerine grev  kararı alınmış. Süreç iyi yönetilememiş. Neyse, ben Kardemir A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muthullah Yolbulan ile görüştüm, kendisine rica da bulundum.  Bu işçiler , Karabük’ün çocukları, işçilerin sokağa bırakılmasından rahatsızız. Şimdi bu arkadaşların borçları vardır, harçları vardır bunlar artacak, sosyal sorunlar yaşanacak bunları önlememiz lazım, dedim. Bir çözüm geliştirerek bu 209 işçinin yeniden işbaşı yapması bizi  ve Karabük’ü sevindirir. Yolbulan da bize yeni bir fomülle birlikte isterlerse bu 209 işçiyi işe alacaklarını söyledi. Şimdi lokavt ilan eden şirketle Çelik İş Sendikası arasında sorun var, zaten onun için yeni bir şirket kurulacak. Diğer şirketten işçilerin kanuni haklarını verecekler. Bu içinde bulunduğumuz Ağustos ayında kurulacak yeni şirkete 209 işçinin tamamı yeniden alınacak ve işbaşı yapacak. Sosyal haklar ve maaş konusunuda takip edeceğiz. İlk derdimizi öncelikle 209 işçiye yeniden işbaşı yaptırmak. Maaş durumları ve sosyal hakları konusunda da süreç içinde takip edeceğim.” dedi.  

          Karabük Milletvekili  Mehmet Ali Şahin’in görevlendirmesiyle Karabük Milletvekili Osman Kahveci’yi işçinin yanında gösterdiği bu tavır noktasında Karabüklü bir gazeteci olarak tebrik ediyoruz. Karabük’te işçilerin sorunlarında yanlarında siyasilerin olması elbette sevindirici Karabük Milletvekili Osman Kahveci’yi tekrar tebrik ederiz.

        İşçinin Karabük’te yaşadığı diğer konularda da  daha önce olduğu gibi (örneğin MARZINC) siyasileri yine  işçilerin yanında görmek istediğimizi  belirtir, bu konudaki (ve diğer konulardaki)süreci takip edip net  gelişmeleri Karabük Ajans 78 den size aktaracağımızı buradan ilan ediyoruz.

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle