Hoşgeldiniz  

“Karabük’ün Halleri” Köşemiz…

Okan Küçük | 07 Ağustos 2014 | Arşiv


facebooktwitter
Okan Küçük
okanbatitv@hotmail.com

***

 MHP GENEL BAŞKANI DR. DEVLET BAHÇELİ 5 AĞUSTOS SALI GÜNÜ KARABÜK’E GELİYOR.

***

Biz ; sizin şu anda okuduğunuz bu köşe yazımızı 2 Ağustos’ta  Cumayı –Cumartesi’ye bağlayan  gece saat 03:15’te yazıp gazetemize göndermiş olacağız. Yani doğal olarak   bu yazımızda CUMARTESİ ve Pazar Gününün olası gelişmeleri  olmayacak.

*

Başlıkta da yazdığımızı üzere MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli;   Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek için 5 Ağustos Salı Günü  Karabük’e gelecek. Bahçeli; Karabük’te MHP  İl Teşkilatını ve Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’yi de ziyaret edecek ve Karabük Belediye Binası önünde halka hitap edecek. Karabüklülerin davetli olduğu bu buluşmanın saati yazdığımız an itibarıyla net olarak belli değil ama 11:00 saati öne çıkıyor.

*

MHP Lideri Bahçeli; Karabük ziyaretinin ardından Bartın’a gidecek. Duyurusunu buradan yapmış olalım.

***

KAHVECİ, KRİZİ ÇÖZDÜ GİBİ. MÜBAREK RAMAZAN AYI’NDA KAPININ ÖNÜNE KONULAN 209 KARÇEL İŞÇİSİNE  İŞBAŞI UMUDU.

***

Bilindiği  üzere KARÇEL A.Ş’de Yeşil Çalı firması adına çalışan 209 Kardemir işçisi; sadece haklarını alabilmek için  grev yapmak istedikleri aynı gün (22 Temmuz 2014) işe gittikleri servisten indirilmiş,  Kardemir giriş kartları iptal edilmiş ve kapıdaki güvenlikçiler tarafından işverenin lokavt kararı aldığı kendilerine söylenmişti.

*

O tarihten bugüne adeta ortada kalan işçilere nihayet  siyasi destek geldi.  Edindiğimiz bilgilere göre aralarından 3-4 kişilik bir heyet oluşturan işçiler Ramazan Bayramı öncesinde Ankara’ya giderek Ak Parti Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Osman Kahveci’den destek istediler.

*

Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin’in odasında yapılan görüşmede Şahin tarafından  Karçel ile işçiler arasındaki bu sorunu çözme görevi Karabük Milletvekili Osman Kahveci’ye  verildi.

*

Kahveci’yle  (1 Ağustos Cuma günü) yaptığımız telefon görüşmesinde süreci değerlendiren Kahveci şunları söylemişti.  www.karabukajans78.com haber sitemizde paylaşmıştık. Buradan da yazalım.

*

Kahveci” Öncelikle  sendika   süreci çok iyi yönetememiş.  Uyuşmazlık zaptı ile sonuçlanan sözleşmenin Yüksek Hakem Kuruluna gitmesi lazımdı. Onun yerine grev  kararı alınmış. Süreç iyi yönetilememiş. Neyse, ben Kardemir A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muthullah Yolbulan ile görüştüm, kendisine rica da bulundum.  Bu işçiler , Karabük’ün çocukları, işçilerin sokağa bırakılmasından rahatsızız. Şimdi bu arkadaşların borçları vardır, harçları vardır bunlar artacak, sosyal sorunlar yaşanacak bunları önlememiz lazım, dedim. Bir çözüm geliştirerek bu 209 işçinin yeniden işbaşı yapması bizi  ve Karabük’ü sevindirir. Yolbulan da bize yeni bir formülle birlikte isterlerse bu 209 işçiyi işe alacaklarını söyledi. Şimdi lokavt ilan eden şirketle Çelik İş Sendikası arasında sorun var zaten , onun için yeni bir şirket kurulacak. Diğer şirketten işçilerin kanuni haklarını verecekler. Bu içinde bulunduğumuz Ağustos ayında kurulacak yeni şirkete 209 işçinin tamamı yeniden alınacak ve işbaşı yapacak. Sosyal haklar ve maaş konusunu da takip edeceğiz. İlk derdimiz, öncelikle 209 işçiye yeniden işbaşı yaptırmak. Maaş durumları ve sosyal hakları konusunda da süreç içinde takip edeceğim.” dedi.

*

Karabük Milletvekili  Mehmet Ali Şahin’in görevlendirmesiyle Karabük Milletvekili Osman Kahveci’yi işçinin yanında gösterdiği bu tavır noktasında Karabüklü bir gazeteci olarak tebrik ediyoruz. Karabük’te işçilerin sorunlarında yanlarında siyasilerin olması elbette sevindirici. Karabük Milletvekili Osman Kahveci’yi tekrar tebrik ederiz.

***

KARABÜK’TE HUZUREVİNDEKİ VAHİM İDDİALAR MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI ? BU ATAMA YENİ YAPILDIĞINDA DA BİZ YAZMIŞTIK,  AMA AFEDERSİNİZ SALLAYAN OLMAMIŞTI.   ŞİMDİ O ATAMALAR VE DİĞER VAHİM İDDİALAR MECLİSİ SALLIYOR.  BAKALIM  KARABÜKLÜ YÖNETİCİLER  NASIL BİR İŞLEM UYGULAYACAK ? BİR İŞLEM UYGULAYACAKLAR MI ? YENİ VALİ  ALİMOĞLU (KUCAĞINDA BULDUĞU BU KONUDA) ACABA  NASIL BİR ADIM ATACAK ?

***

Karabük son günlerde  çeşitli konularda ve malesef bir Karabük’lü olarak bizim olmasını istemediğimiz olumsuz konularda ulusal basının gündeminde yer alıyor.    2008 yılında  fiili livata olayıyla ilgili vaka’da 2 yıl hapis cezasına çarptırılan ve haklarında bir de atanmadan yoksun bırakılması kararı verilen iki şahıs,  sonradan Valilik oluruyla (Dönemin Valisi  İzzettin Küçük)  Yücel Huzurevi’ne Müdür Vekili ve Müdür Yardımcısı Vekili olarak atanmışlardı.

*

O DÖNEMDE BU KONUYU , BU FİİLİ LİVATA OLAYINI ( O ZAMAN KÖŞE YAZILARIMIZI YAZDIĞIMIZ) BATI KARADENİZ EKSPRES GAZETESİ’NDE GÜNDEME GETİRMİŞ, İĞRENÇ, MİDE BULANDIRICI OLAY İFADELERİNİ KULLANMIŞ VE “ATANAMAYANA ATAMA” BAŞLIKLARIYLA YAZDIĞIMIZ YAZILARDA KAMUOYUNA DUYURMUŞTUK. HOŞ, AFEDERSİNİZ SALLAYAN OLMAMIŞTI. BİZİM KARABÜK KAMUOYU MALUM Bİ YERDE AMA NE YAPALIM BİZ İŞİMİZİ YAPMAKLA MÜKELLEFİZ VE YAPTIK O ZAMANDA ŞİMDİ DE…

*

Aylar geçti, yıllar geçti. Derken bu olay yanında yeni hadiselerle birlikte önce Cnnturk.com haber sitesinden Süleyman Arıoğlu’nun haberiyle ulusal gündeme taşındı.  Arıoğlu : “Karabük’te huzurevi, huzursuzluk evi oldu.” Başlıklı haberinin ilk parağrafında “Karabük’te 2008′de bir çocuk yurdundaki tecavüz olayı nedeniyle infazı ertelenen 2 yıl hapis cezası alan iki memur, aksi yöndeki mahkeme kararına rağmen, Yücel Huzurevi’ne müdür vekili ve müdür yardımcısı vekili olarak atandı. Huzurevi atamanın ardından bir buçuk yıl içinde huzursuzluk evine dönüştü. Yaşlılara ve bazı çalışanlara yönelik ayrımcılık, baskı, tehdit iddiaları ve uygulamalar F Tipi hapishanelerde uygulanan metotlar ile neredeyse tıpatıp aynı.” İfadelerini kullandı.

*

Ardından konu  CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer;   tarafından  TBMM’ye taşındı.  Yüceer, huzurevi sakinlerine yönelik insanlık dışı uygulamaların da içinde bulunduğu vahim iddialarla ilgili bir an önce inceleme başlatılmasını istedi.

*

Ulusal da yine aynen aşağıda tırnak içinde verdiğimiz gibi haber oldu . İşte ilgili haber ve o sorular.

*

“Ankara CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki huzurevinde yaşanan skandal iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, 2008 yılında Safranbolu’da bulunan Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı yuvada zihinsel engelli bir çocuğa tecavüz edilmesi sonucu 2 yıl hapis cezası alan ve infazı ertelenen iki memurun haklarında atanamadan yoksun bırakılması kararına rağmen huzurevine müdür vekili ve müdür yardımcısı vekili olarak atandığının basında yer aldığını hatırlattı.

*

Yüceer, 2012 yılında yapılan bu atamaların ardından huzurevinde yaşlılara ve taşeron firma çalışanlarına yönelik baskı ve tehditlerin arttığının, yaşlılar ile çalışanların bazılarının kurum müdürü ve yardımcıları tarafından korunduğu, diğerlerine karşı kışkırtıldığı, fiili saldırılara kadar varan olaylara neden olduğunun öne sürüldüğünü kaydetti. Yüceer, iddialar arasında yaşlıların birbirinden tecrit edildiği, sosyal ilişkilerin azaltıldığı, hijyen koşullarının kötüleştiği, yemeklerin niteliğinin ve miktarının azaldığı olduğunu da ifade etti.

*

CHP’li Yüceer, iddiaların son derece vahim olduğunu belirterek, bir an önce Bakanlığın olaya el koyması gerektiğini bildirdi. Yüceer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

*

“Bakanlığınız tarafından huzurevinde iddialar üzerine herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa gerekçesi; başlatılmışsa sonuçları nelerdir?

*

Kurumla ilgili Bakanlığınıza herhangi bir şikayet gelmiş midir? Gelmişse müfettiş görevlendirilmiş midir? Görevlendirilmemişse gerekçesi nedir?

*

Müdür ve müdür yardımcısı olarak görev yapan iki memurun mahkeme tarafında haklarında atamadan yoksun bırakılması hükmü verildiği doğru mudur? Doğruysa mahkeme kararına rağmen kurumun başına atanmasının hukuki gerekçesi nedir?

*

Kurumda diyetisyen var mıdır? Varsa ne zamandır görev yapmaktadır? Yaşlıların öğünlerinin, diyetisyen yerine kurumda görev yapan bir hemşire ile aşçı tarafından hazırlandığı iddiası doğru mudur? -Kurum müdürünün şikayet eden yaşlılara, “Beğenmiyorsanız zıkkımın kökünü yiyin” diye yanıt verdiği iddiası araştırılmış mıdır?

*

Kurum yöneticilerinin odalarında TV yayını varken, yaşlılara bir yılı aşkın bir süredir, “uydu alıcısının arızalı” olduğu gerekçesiyle televizyon izletilmediği iddiası doğru mudur?

*

Kurum müdürünün huzurevinde çalışan ve kendilerine “900 liralık köleler” diye hitap ettiği taşeron işçilere, işe girişte “iş ahlakına uymayan kanunsuz davranışlarda bulundukları” yönünde bir bildirim imzalatarak, ileride buna dayanarak tazminatsız olarak işten çıkarılmalarının yolunu açtığı iddiası doğru mudur?

*

2012 yılından önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç taşeron işçi tazminatsız işten çıkarılmıştır?

*

Son iki yılda kurumda yaşanan herhangi bir olay adli mercilere yansımış mıdır? Yansımışsa sonuçları ne olmuştur?”

*

Karabük’ün Ulusal da  ve TBMM’de olumsuz bir haberle konu olması bir Karabüklü olarak bizi üzüyor tabi ki. Ama orta da hata ve hatalar zinciri olur/oluşur ve kimsenin sesi soluğu çıkmazsa , yani yerelde yöneticiler/yetkililer hadi kendimizi de katalım, basın gözünü kapar , kulaklarını tıkar, yazmaz çizmez hiçbir şey yapmazsa  yani birkaç kişi dışında  elbet bu iş Ulusal’a  kadar gider. BİZ KARABÜKLÜ OLARAK  OLUMSUZ  KARABÜK HABERLERİNDE ÜZÜLSEKTE BAZEN BAZI İŞLERİN ÇÖZÜMÜNÜN ULUSALDAN GEÇTİĞİNİ DE KABUL ETMEK ZORUNDAYIZ. BAKALIM BU KONU DA HANGİ ADIMLAR ATILIP, NELER YAPILACAK ?

*

BU ARADA DUYDUĞUMUZ KADARIYLA BİR BAŞKA ÖNEMLİ KONUDA DA YİNE,  ULUSAL BASIN KURULUŞLARINDAN 5-6’SI  KARABÜK’Ü YAKINDAN TAKİP EDİYORLAR ? BU KONU GEÇMİŞTE YİNE BİR CHP’Lİ MİLLETVEKİLİ KANALIYLA TBMM’YE TAŞINMIŞTI.

*

AMA YAŞANAN HASTANE VAKALARIYLA BİRLİKTE YENİDEN ULUSAL’IN GÜNDEMİNDE DUYDUĞUMUZ KADARIYLA. BAKALIM O KONUDA DA YAKINDA HABERLER ÇIKMAYA BAŞLAYABİLİR BAŞLADI ASLINDA AMA DAHA YOĞUN BAŞLAYABİLİR DUYDUĞUMUZ KADARIYLA… BİZ TEKRAR SÖYLÜYORUZ KARABÜK’ÜN ADININ ULUSAL’A OLUMSUZ KONULARDA GİTMESİNE ÜZÜLÜYORUZ AMA YUKARIDA DA İFADE ETTİĞİMİZ GİBİ  BİR KONUDA HERKES SUSARSA, YÖNETİCİLER VE BASIN  DUYMADIM, GÖRMEDİM ,BİLMİYORUM DERSE BU İŞ birgün MUTLAKA Bİ YERLERDEN PATLAK VERİR. HE , YEREL OLMUYORSA ULUSAL VAR. BAZI KONULARIN ÇÖZÜMÜ DE ULUSALDAN GEÇER, BUNU DA KABUL ETMEK LAZIM Kİ, BİZ KABUL EDİYORUZ ZATEN…

*

Not: Mübarek Ramazan Ayı dolayısıyla sadece dini yazılar yazmıştık. Ramazan’ın bitmesiyle birlikte siyasi içerikli yazılarımıza da Bismillah demiş olduk. Karabük’ün öne çıkan konularını Karabük’ün Sesi Gazetemizden yani  buradan yazıp , kamuoyuyla paylaşacağız. Ayrıca hafta içi 5 gün boyunca Batı Tv Ana Haber Bülteninin ardından da Okan Küçük Yorumluyor programımızla karşınızda olacağız. www.karabukajans78.com  internet haber sitemizde de güncel ve anlık haber paylaşımlarımız sürecek.   Her zaman olduğu gibi sadece ve sadece gerçeğin peşinde olacağız, sadece ve sadece doğruları yazacak ve konuşacağız. Haber ve bilgi paylaşımı konusunda  cep telefon numaralarım 0544 360 12 34 – 0505 700 16 16…  Elektronik posta adresim  karabukajans78@hotmail.com   Bize ulaştıracağınız her haberin ayrıca araştırmasını yaptıktan sonra bulunduğumuz basın kanallarından kamuoyuna aktaracağız. Bize gelen bilgilerde kişiler istemedikten sonra isimleri ve telefon numaralarını kimseyle paylaşmadığımızı da bilmeyenler için belirtmiş olalım. Karabük hepimizinse,  hepimiz haber ve  bilgi paylaşımı konusunda taşın altına elimizi koymalıyız. Allahın Selamıyla başlamadık ama o şekilde bitirelim, inşallah.  Allah’ın selamı ve rahmeti üzerinize olsun. Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah…

Not: Bu yazı , 4 Ağustos 2014 Pazartesi Günü Karabük’ün  Sesi Gazetesi’ndeki köşemizde yayımlanmıştır.

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle