Hoşgeldiniz  

5000 Evlerdeki Hastane…

Okan Küçük | 31 Mayıs 2014 | Yazar A- A+

                                                          ***

       5000 EVLER’DEKİ HASTANE  NE ZAMAN TAŞINACAK ?  BU KONUDA , İSMAİL KARA VE AHMET SARI’YA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR.

                                                               ***

                5000 Evler’deki hastanenin durumu ne olacak ? Nasıl olacak diye yazıyoruz biliyorsunuz. Bizim fikrimiz şu. Orası Çocuk ve Doğum Hastanesi’ydi. Asli görevi ve durumu buydu. Ama gelinen süreçte doğum hastanesi olarak hizmet vermiyor. Yeni hastaneye taşındı biliyorsunuz.

*

  Fizik Tedavi Hastanesi olarak devam ediyordu orası , ayrıca acil bölümü vardı/var.

*

     Biz diyoruz ki o bina eski ve deprem güçlendirilmesi yapılması gereken binalardan. Hali hazırda doğum bölümü taşınmışken mevcut haliyle de Hekim sıkıntısı vb gibi nedenlerden dolayı hizmet veremeyen diyelim hale gelmişken hala ne bekleniyor acaba ???

*

  Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kara ve İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı ele ele omuz omuza çalışıyorlar. Hatta birkaç gündür Ankara’dalar bu yazıyı okurken dönmüş olabilirler bu görev onlara düşüyor.

*

          Her iki Hocamızda samimi bir şekilde, mesai mefhumu gözetmeden çalışıyor, biliyoruz. En kaliteli hizmeti vermek için uğraşıyorlar farkındayız.  Haklarını yemeyelim ama yazılarımızı dikkate almaları lazım. Şahsi/ kişisel çıkar için yazmayız biz, kamu yararı için yazdığımızı Karabük’lü biliyor.

*

      Ve işte onun için diyoruz ki, DEPREM GÜÇLENDİRMESİ YAPILMAMIŞ O ESKİ BİNA DA  TAŞINACAK YER DE VARKEN DURMAK BEKLEMEK DOĞRU DEĞİL. VEBALDİR BU. ORAYI BİR AN EVVEL BOŞALTIN Kİ DEPREM GÜÇLENDİRMESİ YAPILSIN. TABİ ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ DE YANİ GÜÇLENDİRME VS. İÇİN FALAN İHALEYE ÇIKSIN. YANİ. ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ ASLİ İŞLERİYLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR YAPSIN.

*

       İLLA BİRİLERİ ALLAH GÖSTERMESİN BİR DEPREM YAŞANIRSA DEPREM GÜÇLENDİRMESİ YAPILMAMIŞ O BİNA DA CAN MI VERSİN ? ÖLEN ÖLÜR KALAN SAĞLAR BENİMDİR Mİ DENİLSİN ? TÜRKİYE ARTIK AFEDERSİNİZ ÖLÜSÜNDEN ÇOK DİRİSİNE SAHİP ÇIKMALI. HOŞ ÖLÜSÜNE NE KADAR SAHİP ÇIKIYOR O ADA AYRI MESELE YA…

*

     Özetle yeni hastaneye taşınıp o deprem güçlendirmesinin yapılması için öncülük yapmalı Sayın İsmail Kara ve Sayın Ahmet Sarı.

*

           5000 Evlerdeki vatandaşlarımızın da şöyle bir tereddütü var. Acaba orası giderse bir daha geri gelir mi / gelmez mi diye ?  Valla  işin o kısmı yöneticilerin kararına kalmış ama biz diyoruz ki orası gidecekse mutlaka gider, bari arada deprem güçlendirmesi yapılmış olur. Vatandaşta güçlü ve yeni binada can güvenliği sorunu yaşamadan hizmet alır. Bizim derdimiz bu, yani.

*

Göreceksiniz aklın yolu bir ise oranın boşaltılması çok uzun sürmez. Belki bir haftayı bile almaz. Bakalım, görelim…

*

 Hem , yani Karabük’ün özel durumu var. Kalp ve Damar Hastalıkları, maalesef kanser vakaları falan Türkiye ortalamasının üzerinde ilimizde. Yani Sayın İsmail Kara ve Sayın Ahmet Sarı’nın bu konulara yoğunlaşması gerekmez mi ?

*

           Bu bir suçlama olarak algılanmasın, eminiz kendileri de bunu çok istiyorlardır.  Karabük’te yeni hastane de  örneğin , Kalp veya kan damarlarının  hastalıkları konusundaKardiyovasküler Cerrahi Müdahale Merkezi, örneğin , kanserin oluşumu, nedenleri, kalıtımla ilişkisi, tanısı, tedavisi, kanserle ilgili istatisikler ve kanserden korunmayla ilgilenen Onkoloji Türkçesi  “Kanser Bilim” herhalde bunun tedavi merkezi, örneğin,  Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi  ya da Genetik Labaratuarı”  bunlar daha önceden konuşulmuştu bu konuda sözler verilmişti yanlış hatırlamıyorsam 1 yıl öncesinde falan…

*

         Yine  “Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi” mecburi bu bildiğimiz kadarıyla valla çokta gerekli değil mi yaşadığımız bugünlerde ? “Çocuk İzleme Merkezi” yine. Çocuklar geleceğimiz değil mi ? Lafta mı öyle sadece ?

*

       Yani Karabük yeni hastanesi için bunları konuşmalı , bunlar olmalı değil mi ? Ya şimdi Sayın İsmail Kara ve Sayın Ahmet Sarı’ya ne diyelim bu yazdıklarımız konusunda daha çok mesai sarfetmeleri gerekirken  nelerle uğraşıyorlar, değil mi ?

*

  Ayrıca orasıyla ilgili bir bilgimiz var. var o da aşağıda.

                                              ***

            KBÜ  REKTÖRÜ , TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMALI DEMİŞTİK.

                                               ***

    KBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin  personel, sağlık görevlisi, ekipman vb. gibi sıkıntıları noktasında  Rektör’ün adını hiç duymamıştık/duymuyorduk.

*

Onun için biz de Rektör bu konuda taşın altına elini koymalı demiştik.

*

   Şimdi yukarıda yazdığımız konuyla ilgili Rektör’ün bir adım attığı bilgisine ulaştık.  5000Evler’deki  doğum ve çocuk bölümü taşınan  ve Fizik Tedavi Merkezi olarak ta  tam olarak hizmet veremeyen hastaneyi Karabük Üniversitesi  resmi ve yazılı bir taleple önceki gün istedi.

*

   BU ÖNEMLİ BİR GELİŞME. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ;  5000 EVLER ESKİ DOĞUM HASTANESİNİ, SAĞLIK HİZMETLER YÜKSEK OKULU OLARAK KULLANMAK ÜZERE VE DAHİ FİZİK TEDAVİ HİZMETLERİNİ DE SÜRDÜRMEK ÜZERE RESMİ OLARAK YAZILI BİR DİLEKÇEYLE İSTEDİ.

*

   Bakalım bu resmi talebe nasıl bir cevap verilecek, ne zaman cevap verilecek ?

*

     Şimdi bu önemli bir gelişme. Bu şekilde oradaki hastane aynı hizmetlerini sürdürmenin yanısıra bir de Yüksek Okul binası olarak kullanılmasının 5000 Evlere artısı olur, eksisi olmaz.

*

       5000 Evler de oturanlar şunu biliyorlar ki, doğum hastanesi gitti. Orası da bugün yarın boşaltılır/boşaltılacak ,  çok uzun sürmez. Bari KBÜ Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu olsun ve mevcut hizmeti devam etsin. Ayrıca bizim üzerinde ısrarla durduğumuz DEPREM GÜÇLENDİRMESİ YAPILSIN…

*

  Sayın Rektör’de bu noktada taşın altına elini koymaya başlamış oluyor. Tebrik ediyoruz kendisini.

                                                         ***

         BİR EL DE YEŞİL MAHALLE’YE ATILMALI,  YILLAR OLDU DEĞİL Mİ ?

                                                           ***

        He, Sayın Rektör bu noktada bir el attı ama , bir de Karabük Belediyesi’nden aldığı Yeşil Mahalle’deki TIP FAKÜLTESİ tabelasından gurur duyduğumuz binaya da bir el atsın.

*

       Yazık günah orası kullanılmamaktan ötürü şimdiden eski parayla 1 trilyon’u aşkın zarara uğramış diyorlar. Bu para da milletin parası. Burada da büyük vebal var.

*

         Bu zamana kadar öyle oldu/böyle oldu. Artık hiç zaman kaybetmeden, bina tamamen çürümeden yani bir el de oraya atılmalı. Milli servete sahip çıkılmalı. Vebali büyük yani.

                                                      ***

     AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ  TAŞINACAK MI / NE ZAMAN TAŞINACAK ?

                                                     ***

         Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin Bayır Mahalle’deki hastaneye taşınması meselesinde gelişmeler ne durumda.  Bayır Mahalledeki bina  gerekli düzenlemeler tadilatlar ve güçlendirmeler yapıldıktan sonra Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi yapılamaz mı ?

*

   Duyduğumuz kadarıyla bunun için nüfus kriteri varmış. 300 Bin nüfusun altındaki yerlere verilmiyormuş. Valla, Tıp Fakültesi de 500 Bin nüfuslu yerlerin altına verilmiyordu. Sonra ne oldu ? Ne olacak, Karabük’ün Ağabeyi olarak  Sayın Mehmet Ali Şahin devreye girdi ve o sorun çözüldü. Karabük Tıp Fakültesi’ne böyle kavuşmuştu değil mi ?

*

   300 Bin vız gelir tırıs gider yani. Sayın Şahin’in bir telefonuna bakar bu mesele bizce. Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’ne de yakında kavuşur, görür yaşarız. Sayın Şahin devreye girerse bu işler çocuk oyuncağı yani.

*

     Ödeneği falan da herşeyi hazırlanır ve biter. Ha, Bayır Mahallede’ki prefabrik binada şu an açık olan poliklinikle her daim açık kalmalı ve kalacak bize göre.

*

     Aşağıdaki bina da yıkılıp yeniden mi yapılır, güçlendirilmesi mi yapılır Ağız ve Diş Hastanesi olur, yukarısı da 12-13 branşta hizmetlerini sürdürür. Böylece oradaki hastanın yanısıra esnafta rahat eder. Oraya yeniden bir hareketlilik gelir.

                                                 ***

        VERGİLİ’Yİ,  NİYE ELEŞTİRMİYORSUN DİYENLER…

                                                 ***

       Bazen bize soruyorlar , sen muhalif bir duruş sergiliyorsun, eleştirel yazılar yazıyorsun ama Vergili’ye yönelik pek eleştiri yapmıyorsun, neden  diyenler oluyor ?

*

    Şimdi biz, evet gazeteciliğin gereği olarak muhalif yazılar yazıyoruz, hiç kimseyle şahsi bir problemimiz yok. Hatta yazdığımız eleştirel yazılarla belki  bazıları bize düşman gibi oluyorlar. Bizi sevmiyorlar sadece eleştirel yazdığımız için. Evet, bunlar oluyor.  Basının kötü adamı olabiliyoruz bazen. He, yüz yüze olduğumuzda  bir sorun yaşamıyoruz ama, sonrasında bazı şeyler duyuyoruz arkamızdan tabi.  Yüz yüze selam, arkadan devam yani. Kim ne konuşuyor , duymuyor muyuz sanıyorlar ya,  neyse…

*

       Şimdi gelelim Başkan Vergili’ye. Biz şu an yazdığımız Karabük’ün Sesi gazetemizden önce, Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi’nde yazılar yazıyorduk malumunuz. “Karabük’ün Halleri” ismi ve “Oku, Önce Sen Öğren” sloganı da orada doğmuştu. Orada yazdığımız uzun zamanlar da yeri geldiğinde onlarca  eleştirel yazılar yazdık Başkan Vergili aleyhine. Bakın bir kere değil bir çok yazılar yazdık.

*

   Battı- Çıktı konusunun gecikmesinden, Kent Meydanındaki içilecek çaya, Minibüs Terminalinden, Su baskınlarına kadar bir çok konuda eleştirdik. Şimdi yine eleştirecek bir konu olduğunda merak buyurmayınız biz eleştirilerimizi yaparız.

*

    Şimdi vadettiği projeler var Başkan Vergili’nin. Bakın onları yakinen takip ediyoruz. Söz verdiğini yapmazsa çıkar eleştiririz. Ama şunu da söyleyelim. 16 YILI AŞKINDIR  YEREL BASINDAYIZ. BİR ÇOK SİYASETÇİ, İŞTE VEKİLİNDEN BAŞKANINA… GÖRDÜK. VERGİLİ FARKLI BİR ADAM. KARABÜK’E LAZIM ADAM. ZATEN KARABÜK’TE CİDDİ BİR KARŞILIĞI OLAN ARKASINDA HALKIN OLDUĞU DA BİR ADAM YANİ.

*

    Böyle kişiler sık gelmez, sık çıkmaz ya da biz sık görmedik. Türkiye’nin siyasi geleceğinde çok farklı görevlerde bulunabilecek/ bulunması gerekli isimlerden bize göre. Ha eleştiri hakkımız her zaman saklıdır orası ayrı.

*

          Özetle , biz kamu yararına yazıyoruz. Şahıs veya çıkar ilişkileri olmadan yazdık yazıyoruz. Sadece burada değil Hafta içi 5 gün  Batı Tv Ana Haber Bültenimizin hemen ardından yorumlarda da yorumlar yapıyoruz. Yine www.karabukajans78.com haber sitemizde haberler yapıyoruz. Hepsinde tek düsturumuz var kamu yararı. Halk için, hakça… Bu bugüne kadar değişmedi, bundan sonra da değişmez. Başka bir ifadeyle “Can çıkmadan huy çıkmaz” yani…

 Not : Bu yazı 30 Mayıs 2014 tarihli Karabük’ün Sesi Gazetesi’ndeki köşemizde yayımlanmıştır.

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle