Hoşgeldiniz  

ADLİ TIP KURUMU RAPORU GELDİ DE DEĞİŞEN BİR ŞEY OLDU MU ? PEKİ O ÖLÜMLERİN KATİ RAPORU GELDİ Mİ ?KARABÜK SANAYİ MÜZESİ YAPILSIN. 19.12.2016

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 19 Aralık 2016 | Genel, Güncel, haber, İletişim, Okan Küçük, Yorum - Haber A- A+

Bunu Paylaş

                                     

ADLİ TIP KURUMU RAPORU GELDİ DE DEĞİŞEN BİR ŞEY OLDU MU ?

 okankosetiprapormarzinc2                                                

                 Geçen  haftaki yazılarımızda yazmıştık.    Zamanında  Türkiye’de 2-3 yere kurulmak istenen ama bir şekilde kurulmayan bir BACA TOZU VE TUFAL GERİ DÖNÜŞÜM ŞİRKETİ  DAVETLE KARABÜK’E GELMİŞ KURULMUŞTU. ADALET BAKANLIĞI ADLİ TIP KURUMU ADLİ TIP İHTİSAS KURUMU’NDAN  O İŞÇİLERİN RAPORLARI  daha YENİ GELDİ.

                “Yani iki yılı aşkın süren bir konu ama işçilerin  ADLİ TIP RAPORLARI  YENİ GELDİ. Onun için konuyu  yazıyoruz. Hem tekrar bir hatırlamış oluyorsunuz. Yoksa beni takip edenlerin zaten bildiği konular bunlar.” Demiştik.

                Özetle Malum, RAPORA göre KURŞUN ve KADMİYUMa maruz kalındığının anlaşıldığı ancak belirtilen  kan değerlerinin toksik düzeyde olmadığı İŞ YERİNİN KADMİYUM VE KURŞUN İÇEREN BİR FALİYETTE BULUNDUĞU ve aynı işyerinde benzer yakınmalar ve labaratuvar değerleri olan  diğer 25 olgu dikkate alındığında bu maddelere MESLEKİ OLARAK MARUZ KALINDIĞININ KABULÜ GEREKTİĞİ OY BİRLİĞİ ile mütalaa olunur, denildi.

                Özetle orada çalışan işçilerin kanlarına KURŞUN  ve KADMİYUM gibi ağrı metallerin ilgili şirketten maruz kalındığı orta da…

 E, peki şimdi ne olacak değil mi ? Tesis orada , rapor ve Karabük bura da iyi mi ?

Şu an orada çalışan işçilerin benzer bir risk taşıyıp taşımadıkları biliniyor mu ? O süreçten sonra orada neler değişti, neler değişmedi, belli mi ?

Ne diyelim  sorumlu kurumlar gereği neyse onu yapacaklardır değil mi ?

unalgif

 İŞÇİ ÖLÜMLERİ OLMUŞTU , HATTA ULUSALLAR DA BİLE YER ALMIŞTI.  PEKİ O ÖLÜMLERİN  KATİ RAPORU GELDİ Mİ ?

                                 Şimdi ilgili tesiste çalışan  ve çalışmadan önce SAĞLIK RAPORLARI alan, yani o işte çalışmasında SAĞLIK açısından herhangi bir  engel  olmadığı işe girmeden önce aldıkları raporla sabit olan 3 işçi Allah rahmet eylesin,  genç yaşta vefat etmişlerdi.

 O dönem Karabük Milletvekili olan Osman Kahveci;  ilgili işyerinde çalışan işçinin ölümü sonrasında    “Özellikle genç yaşta bir kişinin ölümünün kendilerini üzdüğünü ve ölüm nedenin net olarak ortaya çıkarılmasının gerektiğini “ifade eden açıklamalar yapmıştı. Arşivlerimiz de var.

O dönem Kahveci , doğal olarak Karabük’ü, Karabük’ün işçilerini savunan açıklamalar yapmıştı. Kendilerine Karabüklü olarak teşekkür ediyoruz. Şirketle ilgili bir televizyon kanalında yaptığı açıklamayı sonraki günlerde hatırlatalım

          Bu konu özeline dönecek olursak, işçi ölümleri sonrası  çeşitli ulusal medya organlarında da haber olmuştu. Yok , biz kimseyi suçlamıyoruz.  O dönem Kahveci’nin dediği gibi ölümlerin net olarak ortaya çıkartılması lazım, diyoruz. Bir etkilenme söz konusu mu bilinmesi lazım diyoruz. Ama bu  konuda bir YARGI da belirtmiyoruz. Ama ölen genç yaştaki işçilerin ölüm sebebi net olarak belli oldu mu acaba  onu soruyoruz…

              O süreçte ailelerin talebi üzerine Ankara’ya otopsiye gönderilmişti   o işçilerin naaşları. Kesin ölüm nedenlerinin belirlenmesi için… Kati rapor için

                O raporlar sonradan SIR oldu. Hiç açıklanmadı. Ne ilgili firma , ne aileler o raporlarla ilgili sonradan çıkıp kati ölüm nedeni şuymuş demediler.

             Onun için konu hakkında hep bir merak kaldı. Sonuçta boru değil bu genç yaştaki insanlar vefat etti. İnsan hayatından ve yaşama hakkından daha kutsal ne olabilir değil mi?

        c1     Ama tekrar ifade edelim şu yüzden ya da bu yüzden olmuştur demiyoruz. Kimseyi, hiçbir kuruluşu da zan altında bırakmak amacında değiliz.

         Sadece kamuoyunun bu yöndeki merakı giderilemedi. O rapor sonuçları açıklanmadı ve o konu öylece kaldı diye belirtiyoruz.

 Öylece kaldı mı ? ŞİMDİLİK deyip bir virgül koyalım,

ESKİ MÜHENDİSLER KULÜBÜ, KARABÜK DEMİR ÇELİK MÜZESİ , KARABÜK SANAYİ MÜZESİ YAPILSIN.  

                                  Geçtiğimiz haftalar da  Karabük FARKLI Gazete’de manşet haber olarak girmiştik. Bize göre konu önemli onun için bu konuyu ve ÖNERİMİZİ  köşe yazımızda tekrar hatırlatalım

              Yenişehir Mahallesi’nin güzelliğini , önemini artık anlatmaya gerek yok. Orada bazı mekanların atıl durumda kalması Karabüklüleri üzüyor. Basın mensupları çok defa gündeme getirdi oradaki atıl durumda olan tesisleri.

 O tesislerin bir şekilde tekrar Karabük’e kazandırılması lazım. Canlandırılması lazım. Mevcut halleriyle olmasa bile işlevlerini yitirmemeleri lazım.

 KARDEMİR SİNEMA İÇİN HAREKETE GEÇMİŞTİ. BUNU DA GÜNDEMLERİNE ALSINLAR LÜTFEN.

                                         KARDEMİR A.Ş  Yenişehir bölgesinde bulunan tarihi sinema salonunu restore ederek, kentin hizmetine sunma kararı aldı.

              KARDEMİR A.Ş Yönetim Kurulu Başkanvekili Kamil Güleç, 1958 yılında hizmete açılan ve Türkiye’nin sayılı sinema salonlarından biri olan atıl vaziyetteki Yenişehir sinemasının orjinaline uygun bir şekilde restore edileceğini açıklamıştı.

       En kısa sürede restorasyon çalışmalarına başlayıp bir yıl içinde hizmete açmayı hedefliyoruz” ifadelerinde bulunmuştu Kamil Güleç…

             Karabüklüler de sevindi tabi. Çünkü Karabüklüler oralardaki tarihi/sosyal/kültürel değeri olan bir yerde Karabük’ün mazisi, anıları ve tarihi olan yerleri perişan vaziyette görmek istemiyorlar.

   BİZİM ÖNERİMİZ DE KARDEMİR YÖNETİMİNİN DİKKATLERİNE SUNULUR.

                                                       Yukarıda belirttiğimiz gibi Karabük Mühendisler Kulübü ,  KARABÜK DEMİR ÇELİK MÜZESİ, KARABÜK SANAYİ MÜZESİ  yapılsa.

           Böylece,   Demir-çelik endüstrisi ile ilgili faaliyetleri, toplumun geniş gruplarına yaymak; kültür ve sanat etkinliklerine yardımcı olmak adına önemli bir  hizmet görmüş olması şu an virane durumda olan Eski MÜHENDİSLER KULÜBÜ…

              Bu önerimizi Kardemir Yönetiminin dikkatlerine sunuyoruz. Karabük’ümüze önemli bir hizmet daha kazandırılmış olur. Sonuçta hepimizin ana gayesi Karabük…

Not: Bu yazı 19 Aralık 2016 Tarihli Karabük FARKLI Gazete’deki köşemizde yayımlanmıştır.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle