Hoşgeldiniz  

ADLİ TIP KURUMU RAPORU GELDİ PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK? BAKANLIK “İŞÇİLERİ ZEHİRLENEN TESİS KAPATILDI” DEMİŞTİ. YENİCE KOMİTESİ MEHMET ALİ ŞAHİN İLE GÖRÜŞTÜ. ŞAHİN ÇED RAPORUNU KİM VERMİŞ SORGULANMASI GEREK. 02.01.2017

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 02 Ocak 2017 | Genel, Yorum - Haber A- A+

Bunu Paylaş

                             

Okan Küçük Yorumluyor… ADLİ TIP KURUMU RAPORU GELDİ  PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK ?

                              

                                         

                  Zamanında  Türkiye’de 2-3 yere kurulmak istenen ama  bir şekilde kurulmayan bir BACA TOZU VE TUFAL GERİ DÖNÜŞÜM ŞİRKETİ  DAVETLE KARABÜK’E GELMİŞ KURULMUŞTU. ADALET BAKANLIĞI ADLİ TIP KURUMU ADLİ TIP İHTİSAS KURUMU’NDAN  O İŞÇİLERİN RAPORLARI  daha BİRKAÇ HAFTA ÖNCE  GELDİ.

*

                “Yani iki yılı , artık 3 yılı aşkın süren bir konu ama işçilerin  ADLİ TIP RAPORLARI  YENİ GELDİ. Bizim takipçilerimiz Genel Müdürlüğünü yaptığımız dönemde BATI TV’deki haber ve yorum programlarımızı yine Karabük Ajans 78 sitemizdeki haberlerimizi   biliyorlar zaten.

*

           Sonuç olarak Adli Tıp Kurumu RAPORUNA  göre KURŞUN ve KADMİYUMa maruz kalındığının anlaşıldığı ancak belirtilen  kan değerlerinin toksik düzeyde olmadığı İŞ YERİNİN KADMİYUM VE KURŞUN İÇEREN BİR FALİYETTE BULUNDUĞU ve aynı işyerinde benzer yakınmalar ve labaratuvar değerleri olan  diğer 25 olgu dikkate alındığında bu maddelere MESLEKİ OLARAK MARUZ KALINDIĞININ KABULÜ GEREKTİĞİ OY BİRLİĞİ ile mütalaa olunur, dedi.

*

                Özetle orada çalışan işçilerin kanlarına KURŞUN  ve KADMİYUM gibi ağır metallerin ilgili şirketten maruz kalındığı orta da…

*

                E, peki şimdi ne olacak, ne olmayacak  değil mi ? Tesis orada , rapor ve Karabük  ve o işçi arkadaşlar bura da iyi mi ?

*

Şu an orada çalışan işçilerin benzer bir risk taşıyıp taşımadıkları biliniyor mu ? O süreçten sonra orada neler değişti, neler değişmedi, belli mi ? Hangi düzenlemeler yapıldı? Hangi önlemler alındı ? Bilen var mı ? Yoksa her şey eski kafa, eski mantıkla mı yürüyor, bilen var mı ?

*

Ne diyelim  sorumlu kurumlar gereği neyse onu yapacaklardır değil mi ?

                                             

BAKANLIK  “İŞÇİLERİ ZEHİRLENEN TESİS KAPATILDI” DEMİŞTİ.

                                            ***

      09.07.2013 tarihinde,   Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kendi resmi internet sitesi’nde   “ Karabük’te İşçileri zehirlenen tesis kapatıldı”  denilen kararda aynen şu aşağıdaki ifadelere yer verilmişti.

*

“ 09.07.2013

 Karabük’te işçileri zehirlenen tesis kapatıldı.

            Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 130 işçiyi zehirleyen fabrikayı kapattı. Bakan Bayraktar: “Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız”

               Marzınc Marmara Geri Kazanım firmasının 130 işçisinin rahatsızlanarak hastaneye başvurması üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan incelemede ilk sonuçlar alındı. Demir çelik fabrikalarının bacasından çıkan atıkların geri dönüşümünü sağlayan Marzınc Marmara firmasında çalışan işçilerin çeşitli ağır metallere maruz kaldıklarını tespit eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, fabrikanın faaliyetlerini durdurdu.

              Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın talimatı üzerine Marzınc Marmara Geri Kazanım firması hakkında inceleme başlatan ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ekipleri, 130 çalışanı sağlık şikâyetleri ile hastanelere başvuran firmanın, gerekli olan önlemleri almadığı sonucuna vardı. Yapılan ilk incelemelerde; baca tozu geri dönüşümü üzerine faaliyet gösteren Marzınc Marmara firmasının 43 çalışanının, başta kurşun olmak üzere çeşitli ağır metallere maruz kaldığı tespit edildi. Ayrıca, hastaneye başvuran 37 işçide de kurşun metaline rastlandı.

        Yapılan incelemeler ve elde edilen bulgular sonucu Marzınc Marmara Geri Kazanım firmasının faaliyetleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “süre kaydı olmak üzere” durduruldu.

Bakan Bayraktar: Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız

               Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin kalkınmakta olan bir ülke olduğunu hatırlatarak “Kalkınan ve büyüyen bir Türkiye ancak güçlü bir sanayi ile olur. Sanayicimiz de artık şunu çok iyi anlamalıdır ki; çevreyi dikkate almadan sürdürülebilir bir üretim yapma dönemi bitmiştir. Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Çünkü başka Türkiye yok, çünkü başka Dünya yok. Çocuklarımız ve geleceğimiz için çevreye zarar vermeden kalkınmayı başarmalıyız” dedi.”

 

                   İşte tamı tamamına  , eksiksiz/fazlasız böyle denilerek kapatılmıştı  ilgili Bakanlık tarafından. O tarihte .  Çok değil  iki ay sonra  aynı Bakanlık ilgili tesisin kapatma kararını kaldırmıştı ve ilgili firma o gün , bugün Karabük’te çalışmalarını sürdürüyor.

 

İŞÇİ ÖLÜMLERİ OLMUŞTU , HATTA ULUSALLAR DA BİLE YER ALMIŞTI.  PEKİ O ÖLÜMLERİN  KATİ RAPORU GELDİ Mİ ? NEDEN SIR GİBİ SAKLANIYOR, AÇIKLANMIYOR ? bu konuları da yarın yazalım nasipse diyerek bir virgül koyalım,

                                     ***

 YENİCE KOMİTESİ BAŞKANI MUSTAFA AKAY, KARABÜK MİLLETVEKİLLERİ MEHMET ALİ ŞAHİN VE BURHANETTİN UYSAL İLE GÖRÜŞTÜ.

                                         ***

          Konu malum Karabük’e mutlaka kurulması gereken ve çeşitli  nedenlerle yıllardır bir şeklide yapılmayan Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin şimdi yapılması planlanan yeriyle ilgili Yenicelilerin bir kısmında bir karşı duruş oluştu.

 

            Yenice’de “Ormanlarımız Çöplük Olmasın” komitesi isminde bir komite kuruldu. Eski Yenice Belediye Başkanı Mustafa Akay’ın başkanlığını yaptığı komite geçtiğmiz hafta  Yenice’ye giden  Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ve Burhanettin Uysal ile görüşme yaptı.

*

 Özetle Akay ;  Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin ormanlarımıza yapılmasını istemiyoruz. Katı Atık Bertaraf Tesisi hangi yöntemle yapılırsa yapılsın ormanlara zarar verecek bir kuruluş olacak. Tesise değil ama yerine karşıyız, şeklinde görüş bildirdi.

*

Eski TBMM Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ise,  elinde bulunan ilçelere ait çöplüklerin fotoğraflarını göstererek, “Sizin platform olarak bu görüntülerle mücadele etmeniz lazım. Bu nedir dökülen çöpler orman içerisinde. Buyrun evlerin yanında çöpler. Sizin bu görüntülerle ilgili platforma olarak demeniz lazım ki arkadaşlar bu görüntüler Yenice’ye yakışmıyor bir tesis kurulsun. Bu sadece Yenice’de değil Ovacık’ta böyle, Eskipazar’da böyle Eflani’de böyle, Merkezde böyle.“

*

Bakınız, 11 ayrı kurum yazılı olarak olur raporu vermiş,  Şahin görüşme de onu da  belirtmiş  Akay’a. Yine Şahin : “  “Ormanın içerisinde yapılmasına karşıyız dediniz de komşumuz, eski vilayetimiz Zonguldak , orman içerisine böyle bir tesisi yapmış kimsenin de şikayeti yok. Gayet de düzgün işliyor. Bolu’da da bir tane Katı Atık Bertaraf Tesisi. İkincisi yine orman içerisine yapılıyor. Bartın’da şuan ihalesi yapılıyor oda orman içine yapılacak. Orman içerisine yapılış olması ormanı ortadan kaldıran bir sonuç doğurmuyor. Bu konudaki bilim ve teknoloji artık gelişti” demiş.

*

Sonuç olarak bizim anladığımız, Karabük’e kurulması şart olan ilgili tesisin oraya yapılacağı yönünde. Tabi ilgili komitenin düzenlediği imza kampanyası Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Karabük Valiliği gibi resmi kurumlara sunulacakmış. O noktada bir değişiklik olur mu onu da zaman gösterecek.

                                                                        ***

ŞAHİN : “ORAYA (AŞAĞI KIZILCAÖREN  KÖYÜ) HEYELAN YOKTUR DİYE ÇED RAPORUNU KİM VERMİŞ.SORGULANMASI GEREK.”

                                         ***

Öncelikle ifade edelim , Eski TBMM Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin,  bir ay kadar önce bir basın toplantısı düzenleyerek  1 yıllık dönemi değerlendirmiş ve 1 sene önce verilen vaatlerin hangi aşamada olduğunu açıklamıştı.

*

                Şahin, yaptığı bilgilendirmenin ardından gazetecilerin sorduğu ” Karabük Üniversitesinde Ayyıldızlı stadın   20 Milyon TL’ye yapıldığı ve şu anda kayma olduğundan 30 milyon TL’lik  kazıklama çalışması yapılacağının öğrenildiği ve diğer taraftan   Aşağı  Kızılcaören köyü yakınlarında başlanan ancak zemin sorunu  nedeniyle iptal edilen Katı atık bertaraf tesisinde  de 1 Milyon 250 Bin TL paranın  bir yerde havaya uçtuğu   Buralara ÇED raporu verenlerle, uygunluk verenlerle ilgili bir işlemin yapılıp yapılmayacağı konusundaki soruya cevap vermişti.

*

Şahin   “Elbette  BUNLARIN BİR SORUMLUSU OLMALI.  Bu konularla ilgili devletin ilgili kurumları harekete geçmeli. Bunlar ÜSTÜNE GİDİLMESİ GEKEN KONULARDAN. BİR MİLLETVEKİLİ OLARAK HATAYI ÖRTBAS ETMEYİ düşünmem” demişti.

*

Bu konulardaki tavrı, şekli, duruşu ve konulara yaklaşımı gayet açık  Şahin’in.  Aynı konu Yenice’de de gündeme gelince “Başından beri işin içindeyim. Aşağı Kızılcıören Köyü’nde ben Karabük’e gelmeden önce yani Karabük Milletvekili adayı olmadan önce başlamış olan bir yatırımdır… Şu sorunun da cevabını aramak lazım. Neden oraya heyelan yoktur diye Çed raporu verdi. Kim verdi veya kimler verdi sorgulanması gereken yönlerden biri ama ayrı bir mevzu.”

*

Yani bakınız yine aynı görüşünü yinelemiş Şahin.  BUNLARIN SORUMLUSU OLMALI, DİYOR. ÜSTÜNE GİDİLMESİ GEKEN KONULAR, DİYOR. Biz o zaman bu açıklamayı da Karabük FARKLI Gazete’de ve Karabük Ajans 78 Haber sitemizde yapmıştık ve  konunu üzerine sorumlu resmi kurumlar açısından gidilecek mi diye sormuştuk.

*

Tekrar edelim Şahin’in bu konulardaki açık tavrına rağmen devletin sorumlu organları harekete geçecek mi, biz de Karabük yararına konuyu takip edip gelişmeleri kamuoyuna aktarma gayretinde olacağız.

                               

                                            ***

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN/HAYIRLI OLSUN.

                            ***

 2017’nin ilk köşe yazısını Karabük FARKLI Gazete’de yazmış olduk. Hafta içi 5 gün “Karabük’ün Halleri” isimli köşemizde  yine yorum, görüş ve önerilerimizle Karabük’e , Karabüklülere katkıda bulunma gayreti içinde olacağız. Kentimiz, insanımızı çok seviyoruz çünkü…

*

Sosyal Medyada yeni yılı kutlarken neşeli, espri bir mesaj paylaşmıştık. Bura da o paylaşımı yaparak yeni yıldaki ilk köşe yazımızı bitirmiş olalım inşallah.

*

“Yeni yılın kellere saç , hastaya ilaç, züğürte para, sıvacıya mala, işsize iş, dişsize diş, üşüyene gocuk, nazar değmişe hoca, evde kalmışa koca, dırdırciya akıl, onu çekene sabır, cüzdana para, kalbine ilahi aşk, hayata düzen vermesini dileriz.

*

    İşin gerçeği 2016’NIN MUHASEBESİNİ İYİ YAPMAK , EKSİKLİKLERİ GÖZDEN GEÇİRMEK, MUHASEBESİNİ YAPMAK ÜZERE SONA ERDİ. 2017’Yİ DAHA İYİ İDRAK EDEBİLMENİN İLK GÜNÜNE MERHABA DİYECEĞİZ. HUZURLU , SAĞLIKLI, MUTLU, BİRLİK İÇİNDE VE NEDEN DÜNYADA OLDUĞUMUZUN, NEDEN YARATILDIĞIMIZIN BİLİNCİ İÇİNDE, VE DAHA ÇOK FARKINDA OLACAĞIMIZ BİR YIL DİLİYORUM.”

Not: Bu yazı 2 Ocak 2017 Tarihli Karabük FARKLI Gaze’de yayımlanmıştır.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle