Hoşgeldiniz  

Ak Parti MV listesi ve tabanda söylenenler…

Okan Küçük | 24 Mayıs 2018 | Genel A- A+

             

              Karabük Ak Parti’de Sürpriz olarak nitelendirilen listenin yankılarının Karabük’te nasıl olacağını, Listenin  Karabük’ün taleplerini karşılayıp karşılamadığını ve Karabüklüler’in bu listeye ve bu isimlere sahip çıkıp, çıkmayacağı   gibi önemli konularda vatandaşların söylemlerini  yorumlayacağımızı ifade etmiştik.

              Önce ifade edelim ki, her daim olduğu gibi olmayanı değil, olanı yazıyoruz; yönlendirme değil, halkın gerçek nabzını tutuyoruz; senaryo değil Karabüklünün gerçek ifadelerini  yine her daim olduğu gibi vicdanımızda tarttıktan sonra yazıyoruz.Bizi takip edenler de bunun için bizi takip ediyorlar zaten. 

             Gelelim haberimize.Listenin açıklanması itibarıyla Karabük merkez de bazı kahvehaneler, bazı taksi durakları ve bazı berberleri şöyle bir kolaçan ettik. Çarşı merkezindeki bazı vatandaşlarla, esnaflarla da sohbet ettik.

            Bir parağraf işin özünü yazalım. Yaptığımız sohbetlerdeki ziyaretlerde net olarak ortaya çıkan tablo şu.Sıralamanın düzeltilmesi talebi yüksek, mevcut liste  kabullenilmemiş görünüyor, tabanda bu nokta da  infial var. Kırgınlık ve kızgınlık hakim. Bir parağraf özeti bu.

            Tepkilerin nedenlerini biraz açarsak, açık olarak listenin Karabük’ün (hani hep olmasın dediğimiz) ”bölgecilik” noktasındaki dengenin korunmaması tepkinin çıkış noktası. Yüz yüze , açık açık yaptığımız sohbetler de vatandaşlardan gelen en yoğun eleştiri Karabük’ün bir ilçeden ibaret  görülmemesi gerektiğine kilitlenmiş vaziyette.

          Şimdi bakınız yaptığımız ziyaretlerde şunu rahatlıkla tespit ettik ki,  Karabük’te seçmen, eski seçmen değil. Genel merkez kimi koyarsa ben oy veririm diyen seçmen profili neredeyse yok. Tersine   beğenmediğim adaya oy vermem, anlayışı Karabük’e hakim durumda…

           Ak Partili seçmenin tamamı Cumhurbaşkanlığı seçimi için oyum şaşmaz, Reis’e tam destek veririm fakat  beğenmediğim adaya oy vermem diyor. Öyle gizlik saklı, sessiz sedası değil, bağıra bağıra yüksek sesle söylüyor bunu.

        Zaten biliniyor ki mevcut Ak Parti listesi, İl ve ilçe teşkilatlarının da içine sinmiş değil ki,  bu konuda bir rapor oluşturup Ak Parti Genel Merkezine verdiler.  Öğrendiğimize göre o Genel Merkez ziyaretinin sohbet bölümünde 4 tane isim net olarak verilmiş, fakat işin bir de hukuki boyutu var. O kısmı ayrı bir konu.

        Mevcut liste için Ak Partililerin genel görüşü,  bu listenin kesinlikle 3-0 yapamayacağı. Bu tespit görüştüğümüz bütün Ak Partililer de hakim. Yani tek bir Ak Partili bu seçimi 3-0 alırız demiyor. Bu nokta da bir inanç olmadığı gibi, ders verme peşinde olan bir kitle de var.

Şimdi merak edilen konular ve sorulması gereken acil 2 soru sanırım şunlardır?

  • 1 -Ak Parti seçmeninde hemen her platformda rahatlıkla görülen bu kızgınlık birkaç günlüğüne midir, yoksa sandığa yansır mı?

2 – Ak Parti tabanındaki, liste değiştirilmesi talebi Ak Parti Genel Merkezinde kabul görür mü ?

              Birinci sorumuzun cevabını, 2. Sorunun  sonucunun ardından okuyabiliriz ancak  liste mevcut kalacaksa da  sadece sandıkta öğrenebiliriz…  Fakat  2. Soruyla ilgili Ak Parti Genel Merkezinden görüştüğümüz bazı yetkililerin net ve açık söylemleri bir sonraki yazımıza kadar biz de mahfuz…  Bir sonraki yazımızda Ak Parti Genel Merkezinden görüştüğümüz bazı yetkililerin açık olarak söylediklerini biz de açık olarak yazacağız.

KARABÜK HAVAALANI JEOLOJİK ETÜDÜ YARIN YAPILIYOR

TSO Başkanı Mescier, Uyum Komisyonuna Seçildi

Hastanede Ütü Makinesine Eşarbını Kaptıran Çalışan Hayatını Kaybetti

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle