Hoşgeldiniz  

Akay : ” Yeniceli artık uyan…”

Okan Küçük | 29 Ağustos 2014 | Genel, Güncel A- A+

       Eski  “Yenice Belediye Başkanı ” Mustafa Akay; bir doğa harikası olan , Türkiye’de  koruma altına alınmış olan 9 sıcak bölgeden biri olan Yenice Şeker Kanyonu’yla ilgili bir yazı kaleme aldı. İşte Akay’ın yazısı.

********************

    ” İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Oğuz’un demecini okuyunca, Şeker Kanyonu’nun ölüm fermanının imzalandığını üzülerek öğrendim.

Şeker Kanyonu’nun  ölüm fermanı imzalanmış.

Sevdiğimiz, saydığımız valimiz; Şeker Kanyonu’nun betona boğulması konusunda kendisine yapılan sunum sonrasında “ben ikna oldum” diyerek kapıyı açmış.

Makamlar, mevkiler gelip geçidir.

Bugün vardır, yarın yoktur.

Doğa, çevre kalıcıdır.

Şeker Kanyonu’da kalıcı olmalıdır.

Bunun  tek yolu da buranın güzelliklerinin dünyanın hizmetinde olmasıdır.

Şeker Kanyonu,  turizmle eşdeğer görülmeli, adı turizmle birlikte anılmalıdır.

Şeker Kanyonu’na HES Projesi, İl Genel Meclisi’nde görüşülmüş ve ilgili firma yaptığı sunumla albenisi bol, çocuklara çikulata verir gibi masallar anlatmış.

Başta valimiz olmak üzere birileri de ikna olmuşlar.

İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Oğuz’un demecini okuyunca şehrimizi yönetenlerin ve yönetmeye talip olanların sesleri çıkar diye bekledim.

Ne yazık ki, boşuna beklemişiz.

Kimseden tık çıkmadı.

Kimse, ağzını açıp da, Allahın Yenice’ye bahşettiği bu güzelliğin öldürülmesine karşı bir tek laf etmedi.

Nerede Belediye Başkanları?

İl Genel Meclisi üyeleri neredeler?

Siyasi partilerin muhterem başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, belediye başkan adayları, il genel meclisi üyeliği adayları, belediye meclis üyeleri, belediye meclis üyesi adayları, muhtarlar, kooperatif başkanları,meslek odaları, sivil toplum örgütleri neredeler? Dillerini mi yuttular?

Bu sessizlik, bu suskunluk neden?

Adaylardan proje bekleyen halkımız, bundan güzel proje mi olur? Neden ağzını açıp bir  tek söz etmez?

Şeker Kanyonu’na yapılacak HES, önce büyük bir ağaç katliamına neden olacaktır. Ardından betonlaşma başlayacaktır. Bunlar da Şeker Kanyonu’nu öldürecektir. Bunu beş  yaşındaki çocuklar bile bilirken, büyük büyük adamlar eğer ses çıkarmazlar ve bu faciayı önlemezlerse, Yenice turizmini doğmadan öldürmenin suçlusu olacaklardır. Ve, bunun günahını da hiç ödeyemeyecekler, gelecek kuşaklarca “hain” olarak anılacaklardır.

Buradan sesleniyoruz. Yeniceli artık uyan. Eğer bu kış uykusundan uyanmazsan, bir daha uyanma şansını bulamayacaksın….

Not: Şeker Kanyonu, Türkiye’de koruma altına alınmış 9 sıcak bölgeden biri.

Mustafa Akay

***************************************

         Karabük Ajans 78 olarak; Karabük’te şehir merkezinde zaten  sağlıklı bir doğa ve çevrede yaşayamıyoruz. Bari ilçelerimizdeki nadide güzellikler bozulmasın.  İnsanların ömürleri kısa ama  çevre güzellikleri korunursa nesiller boyu  kalıcı olur. Sorumlu görevde bulunanlar da bugün var yarın yok olacaklar, gelecek nesillerimizin sağlıklı olması ve hakettikleri doğal çevre güzellikleri içinde yaşamaları  yanlış, hatalı kararların sonuçları neticesiyle ellerinden alınmamalı birtakım küçük/büyük  özel şirketlerin çıkarlarına feda edilmemeli… 

       Konu çevre ve insan sağlığı olunca her zaman gönüllü olarak  Karabük’ümüzün hizmetindeyiz. Hiç bir şeyi unutmuş değiliz. Karabük merkezindeki bir işçinin ölüm olayını da takip ediyoruz. O konu, Karabük sınırlarını aşacak gibi görünüyor ,zaten. O  konudaki gelişmeleri de yakında yine bu sitede haber paylaşımları yaparak Karabüklülere duyuracağız.

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle