Hoşgeldiniz  

Ata Tohumu Ata Toprağında..

Okan Küçük | 24 Nisan 2019 | Genel A- A+

       İlimizde yerel gen kaynaklarının korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasını hedefleyen Karabük Valimiz Sayın Fuat GÜREL’ in himayelerinde başlatılan Ata Tohumu Ata diyarında Projesi 26 Nisan 2019 Cuma Günü saat 14.00’ de 100 Yıl Kongre Merkezinde yapılacak proje tanıtım toplantısı ile start alacak.
       Proje hakkında kısa bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürü Çetin AYVALIK, İlimiz bitkisel çeşitlilik açısından oldukça zengin bir yöredir. Sahip olduğumuz bitkisel çeşitlilik ve bitki genetik kaynakları, çevresel ve diğer baskılarla erozyona uğramakta ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle, tarımı yapılan türlere ait bitki genetik kaynaklarındaki genetik çeşitliliğin korunması, bitkisel üretimin sürdürülebilirliği bakımından son derece önemlidir. Bu düşünce ile hazırladığımız Ata Tohumu Ata Toprağında projemizle ilimizde yetiştiricilik alanı giderek azalan tür ve çeşitleri yerinde korumak ve gelecek kuşaklara aktarılması hedeflenmektedir.

      26 Nisan 2019 tarihinde Karabük 100. Yıl Kongre Merkezinde yapılacak olan proje tanıtım toplantısında 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Funda ARSLANOĞLU’ biyolojik çeşitlilik üzerinde konferans verecektir. Ayrıca üreticilerimizin ellerinde bulunan yerel tohumların İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca kaydı yapılacaktır. Tüm üreticilerimizi, Karabük halkını bu etkinliğimize davet ediyoruz” dedi.

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle