logo

Ayhan Duru, Deva Partisi Merkez İlçe Başkanı…

            

Ali Babacan’ın Genel Başkanlığını yaptığı DEVA Partisi’nin Karabük Merkez İlçe 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı 27 Eylül Pazar Günü Yenişehir Büyük Kulüp’te yapıldı.

Kongre de yaptığı konuşma sık sık alkış alan DEVA Partisi Kurucu Merkez İlçe Başkanı Av. Ayhan Duru, kongreyle birlikte DEVA Partisi’nin Karabük Merkez İlçe Başkanı seçildi.

   Siyasi tarihte sık sık karşılaşılan en son 2001 yılında ortaya çıkan siyasi boşluk ve yozlaşmanın son yıllarda tekrar zuhur ettiğini ve bu yozlaşmaya tepki olarak DEVA partisinin kurulmasının elzem olduğunu ifade eden Duru, bu siyasi yozlaşma ortamında en büyük sektenin demokrasiye ve adalet duygusuna vurulduğunu ve dolayısıyla ekonominin de bundan nasibini aldığını söyledi.

Duru: “Yasama ve yargı erkleri yürütmenin gölgesinde kaldı.”

           Duru konuşmasının devamında ; “Özellikle başkanlık sistemine geçilmesiyle birlikte demokrasiden adım adım uzaklaşılarak yönetim sistemi otoriterleşmeye evrildi.Yönetim sistemindeki otoriterleşme istişare kültürünü yok etti, ortak akıl devre dışı kaldı ve sonucunda demokrasinin en önemli kurumları olan yasama yürütme ve yargı erkleri arasındaki güç dengesi yürütme lehine orantısız bir biçimde bozuldu. Neticeten yasama ve yargı erkleri yürütmenin gölgesinde kaldı.Demokrasi kültüründen bu denli uzaklaşma ülkeye ve kurumlarına olan güveni ortadan kaldırdı.Bu güvensiz ortam en büyük zararı ekonomiye verdi.Bu da yetmezmiş gibi covit-19 pandemisi ve ekonomi yönetiminin liyakatsiz ellere bırakılmış olması hem Türk Lirasının yabancı paralar karşısında erimesine hem de enflasyon ve cari açığa hem de en önemli sorunlarımızdan biri olan işsizliğe sebep oldu. Tüm bu sorunların yanısıra, iktidarın kendinden olmayanı ötekileştiren politikaları ve kendinden olmayana karşı adaletsiz uygulamaları ülkemiz gençlerinin geleceğe olan ümitlerini ve güvenlerini yitirmesine sebep oldu. İşte tam bu aşamada kendini sorumlu hisseden deva partisi kadroları sayın Ali Babacan’ın genel başkanlığında ne pahasına olursa olsun ortaya çıkıp demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olan siyasi parti kurma çalışmalarına başladı ve DEVA PARTİSİ kuruldu. Bu sürece bizler de gönüllü olarak katıldık ve ülkemizin dertlerine deva olacak kadroların içinde yer almaya karar verdik.” DEDİ.

       Ümidini kaybetmiş gençlerin ümidi olmak için yola çıktıklarını, en önemli vaatlerinin geleceğimiz olan gençlere olduğunu söyleyen Duru, gençler için liyakate dayalı bir kamu personel rejimi kuracaklarını vurguladı.

Duru: Mülakat sistemini bütünüyle kaldıracağız. Tüm kamu kadrolarına siyasi tanıdığı olanların değil,hak edenlerin alınmasını sağlayacağız.”

        Duru; liyakate dayalı bir kamu personel rejimini kuracağız diyerek; ” Bu sayede gençlerimiz hak ettikleri yerlere kendi azim ve kararlarıyla geleceklerdir. Kuracağımız bu sistem de objektiflikten uzak olan mülakat sisteminin hiçbir şekilde yeri olmayacaktır. Mülakat sistemini bütünüyle kaldıracağız.Böylece sadece kpss gibi yazılı sınavlar ile; müfettişlik, hakimlik ve kaymakamlık gibi a grubu kadrolar da dahil tüm kamu kadrolarına siyasi tanıdığı olanların değil hak edenlerin alınmasını sağlayacağız. Dağda hayvan güden, dayısı veya milletvekili tanıdığı olmayan çobanın yalnızca kendi azmiyle okuyup iş güç sahibi olabileceği, liyakate dayalı bir sistem kurmayı vaat ediyoruz. Ülkemiz bu noktada kısır bir döngü içine girmiştir. Her dönem iktidar sahipleri kendi yandaşlarını layık olup olmadığına bakmadan kamuya almış ve diğerlerini dışlama yoluna gitmiştir. Bu da her dönem mağduriyetlere neden olmuş ve toplumda sağcı – solcu, dinci dinsiz, milliyetçi komünist, alevi -sünni gibi kamplaşmalara neden olmuş ve her dönem devlette kadrolaşma hareketine dönüşmüş ve bu tür siyasi yaklaşımlar toplumsal barışın bozulmasına ve intikam duygusunun yerleşmesine sebep olmuştur. Bu kısır döngü bir toplumun en önemli kaynağı olan insan kaynağını ülkemizde her 10 yılda bir yok etmektedir. Bu düşünce Ortaçağ Avrupasının skolastik düşüncesi gibi toplumumuzu geri bırakmıştır. biz deva partililer bu düşünce tarzını değiştirmeye geldik.”dedi.

Duru: “Siyasetçiler kendisi için siyaset yapmaya alıştırıldı. Biz bu tabuyu da yıkacağız ve halk için siyaset yapacağız.”

            Ülkeye yeni bir siyaset tarzı ve yeni bir vizyon kazandıracaklarını bugüne kadar hiç görülmemiş bir siyaset yapacaklarını söyleyen Duru; “Edebiyat derslerinden hatırlayacağınız üzere bir dönem ülkemizde sanat için sanat ya da halk için sanat tartışması yapılmıştı. Siyasette bu tartışılmadı hiç. Çünkü hep siyasetçiler kendisi için siyaset yapmaya alıştırıldı. Biz bu tabuyu da yıkacağız ve halk için siyaset yapacağız nitekim Karabük’te oluşturulan teşkilat il başkanımızdan tutun bütün üyelerimize kadar tek yürek bunu haykırmaktalar. Örneğin senden – benden olanı değil, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesi ötekileştirmeden ilme ve bilme göre kamuya alacağız. Bu hem toplumdaki kısır çekişmeleri yok edecek hem de büyük sorunlarımızdan biri olan beyin göçünü engelleyecektir. İnsan kaynağı yönetimi bir toplumun gelişmesini sağlayacak en kritik öneme sahip dinamiğidir.

Bunun yanında eğitim yönetimi de çok kıymetlidir. eğitim yönetimi ve insan kaynağı yönetimi gelişmemiş ülkeler ne kadar çok yeraltı kaynağına sahip olurlarsa olsunlar geri kalmaya mahkumdur. Nitekim Suudi Arabistan gibi yeraltı kaynağı bol olan Ortadoğu ülkeleri ile eğitimini ve insan kaynağını iyi yöneten ancak yeraltı kaynağı olmayan İskandinav Ülkelerini; Finlandiya, İsveç, Norveç’i mukayese ettiğinizde insan kaynağının yeraltı kaynaklarından ne kadar daha kıymetli olduğunu idrak edebiliriz.Bizler eşit ve adil bir düzen ve bölüşüm istiyoruz lakin bunu sadece kendimiz için değil herkes için istiyoruz. Ancak böyle bir sistem kurduğumuzda toplumsal barış ve nihayetinde ekonomik ve teknolojik gelişme yaşanabilecektir. Bilge Kral Aliya İzzet Begoviç’in dediği gibi biz düşmanımıza bile adaletle hükmedeceğiz. Empati ve öz eleştiri kültürünü bizzat yönetimdeyken hayata geçirip bizi düşman bilenlere de örnek olacağız. Hukuktan ayrılmayacak, haksızlık yaptığımızda  kendimizi de sınırlayan bir hukuk sistemi kuracağız. ” dedi.

Duru : ” Karabük’te Parti toplantılarında hazırlanan listeler değil, yazılı sınavla objektif şekilde personel alımı yapılacak.”

                        Özel sektöre de, devlet müdahalesi olmayan liyakate dayalı bir sistemi işletmesi için fırsat tanıyacaklarını ifade eden Duru; “Karabük özelinden bir örnek verecek olursak parti toplantılarında hazırlanan listeleri değil, Kardemir’in gerçekten ihtiyacı olan personeli alması için Karabük Üniversitesi’ne yaptıracağı objektif yazılı bir sınavla personel ihtiyacını gidermesi için özel sektöre özgürlük ortamı tanıyacağız. Demokratik ortamı sağladığımızda ekonomi de önce güven iklimi oluşacak, bu güven ortamında yerli ve yabancı yatırımlar kendiliğinden hayata geçecek ve ekonomi tüketime dayalı değil üretime dayalı bir modele dönüşecektir. Üretimle beraber cari açık ve dış borcumuz azalacak, dolar ve euro kuru dengelenecektir. En büyük sorunumuz demokrasi, ekonomi ve işsizlik olduğundan dolayı bu durumu düzeltme sorumluluğu Sayın Genel Başkanımız Ali Babacan ve biz deva partisi kadrolarının üzerine kalacaktır.Biz bu sorumluluktan kaçmadık ve üzerimize düşeni yaptık ve Karabük merkez ilçede genç ve dinamik bir kadro ile yola çıktık. Bu kadro ile önümüzdeki seçimlere hazırlanıp, seçimlerde milletimizin teveccühü ile inşallah başarıyı yakalayacağız. Allah, Deva Partisinin tüm kademelerinde  görev alan yol arkadaşlarıma Hz. Süleyman Peygamberin adalet ilmiyle yönetme gücünü ve iradesini versin.” diyerek sözlerini noktaladı.

2001 yılında AK Parti Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi olan, 22, 23 ve 24. Dönemde Ankara Milletvekili olarak seçilen, 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulunan Ali Babacan, 60. Hükümet’te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Baş Müzakereci olarak görev yapmaktaydı.61 ve 62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan Babacan 8 Temmuz 2019’da Ak Parti den istifa etmiş ve 9 Mart 2020’de Demokrasi ve Atılım Partisi ( DEVA) kuruluş dilekçesini sunmuş ve 10 Mart 2020 de Genel Başkan olarak seçilmişti. Babacan’ın Genel Başkanlığını yaptığı Deva Partisi Karabük Merkez İlçe Kongresi’ne DEVA Partisi Genel Merkez Yöneticilerinden, Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Uçak, Güvenlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Bilgiç’in yanı sıra Zonguldak İl Başkanı Fatih Keleş, Ereğli İlçe Başkanı Handan Aktimur ve çevre il ve ilçelerden gelen parti yöneticileri ile Karabük delegasyonu katıldı.

DEVA Partisi Karabük Merkez İlçe Başkanı olarak Av. Ayhan Duru, seçildi.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ