Hoşgeldiniz  

Ceylan: “Dönüşümü Milli Strateji İle Gerçekleştireceğiz”

Okan Küçük | 14 Aralık 2017 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi’ne katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Ankara’da gerçekleştirilen Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi’nde Türkiye’nin Akıllı Şehirler projelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Ekonomik kalkınma için akıllı ve sürdürülebilir şehirler” sloganıyla düzenlenen zirvede teknolojinin imkanlarıyla geliştirilen şehirlerin önemine vurgu yapan Bakan Yardımcısı Ceylan, “Dünyada giderek artan nüfus ve hızla artan kentleşme karşısında, şehirlerimizi yaşanabilir kılmanın yolu Akıllı Şehirleri kurmaktan geçmektedir” dedi.

Türkiye’nin şehirleşme oranının dünya ortalamasının üzerinde olduğunu kaydeden Bakan Yardımcısı Ceylan, bu durumun tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de önlem alınması gereken konular arasında olduğuna dikkat çekti. Ceylan, “Birçok dünya ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de tedbir alınmazsa birçok şehrimizde gelecekte içme suyu sıkıntısı, trafik sıkışıklığı, hava kalitesi sorunları, çevre kirliliği, otopark eksikliği, yeşil alan yetersizliği, depreme dayanıksız konutlar vb. gibi birçok sorunla daha yoğun karşı karşıya kalmak zorunda kalabiliriz. Onun için şimdiden tedbir almak, bu alanda yeni stratejiler ortaya koymak durumundayız. Bu demektir ki yeni bir şehirleşme vizyonuna ve yenilikçi teknolojilerin getirdiği yeni imkanlardan yararlanmaya ihtiyacımız var. Şehirleşmede bu yeni vizyonun adı Akıllı Şehirlerdir.” diye konuştu.

“KIRMIZI ÇİZGİMİZİ VE ÇERÇEVEMİZİ BELİRLEYEREK YOL ALACAĞIZ”

Açıklamalarında, kaynak planlaması ile talep yönetimine de vurgu yapan Bakan Yardımcısı Ceylan, akıllı şehir uygulamalarının kentsel altyapı sorunlarının çözümüne yardımcı olacağını söyledi. Ceylan, “Akıllı şehir stratejimizi milli bir yaklaşım ile hazırlayıp akıllı şehirlere geçişi bu coğrafyanın gerçeklerine uygun, insanımızın yaşam kalitesini yükseltecek şekilde gerçekleştirmek durumundayız. Bunu yaparken elbette ki gereken noktalarda yabancı firmalardan da teknoloji desteği alacağız, yararlı gördüğümüz uygulamalarını ülkemizde adapte edeceğiz. Ancak bu dönüşümü Milli bir strateji doğrultusunda yerli firmaların uygulamalarına azami seviyede öncelik vererek gerçekleştireceğiz. İşte bu noktada bizler şehirlerimizi akıllandırırken; inancımız, kültürümüz, geleneğimiz, ve hedeflerimizi kırmızı çizgimiz ve çerçevemizi belirleyerek yol alacağız. Bir şehri akıllandırmak o şehre kimliğini kazandırarak, kültürünü yansıtarak ve bütün bunları bugünün teknolojik imkanlarıyla harmanlayarak yapmak mümkündür. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Hayata nasıl bakıyorsak dünyayı nasıl idrak ediyorsak, şehirlerimize de öyle şekil veririz’ ifadesi bu anlamda bizim hareket noktamızı ifade eder” açıklamalarında bulundu.

 

Karabük Belediye Başkanı Vergili’ye Ziyaretler

UDEF Genel Başkanı’ndan Rektör Polat’a Ziyaret

Karabük’te Esnaftan Yol Tepkisi

ÖZCAN: “ KARABÜK ATA’SI İLE YENİDEN KUCAKLAŞACAK VE ATA’SINA YENİDEN KAVUŞACAKTIR”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle