Hoşgeldiniz  

Belediye Borçları…

Okan Küçük | 09 Şubat 2014 | Genel, Okan Küçük, Yazar A- A+

Bunu Paylaş

                                                                                  *

                  KARABÜK BELEDİYESİ’NİN 120 MİLYON TL BORCU VARMIŞ, KÜÇÜK BİR SORUN VAR Kİ BELEDİYE BAŞKANININ BUNDAN HABERİ YOK!

                                                                                 *

            Ak Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Mehmet Ceylan; önceki gün yerel basınla biraraya gelerek  açıklamalar da bulundu.  Projelerini anlattığı toplantıda  Karabük Belediyesi’yle ilgili söylediği “Karabük Belediyesi’nin 120 Milyon TL borcu olduğunu biliyorum.” Açıklaması amiyane tabirle  ortalığı karıştırdı.

                                                                                *

                                   BAŞKAN  VERGİLİ’DEN JET CEVAP / SERT CEVAP

                                                                               *

            Sayın Ceylan’ın açıklamasından haberdar olan Vergili; aynı gün içinde hemen bir basın toplantısı düzenledi ve Ceylan’ yönelik hem jet hem de sert cevap ve eleştirilerde bulundu.

*

 Önce birkaç başlık:

   *

 “Yalanı kendine şiar edinerek, oy toplama peşinde olan bir arkadaşımız…”

*

“Karabük Belediyesinin 120 Milyon TL gibi bir borcu yoktur. Göreve geldiğimiz günde 38 Milyon TL  borç ile devraldık faiziyle 60  Milyon TL idi Şu an 38 Milyon TL’den az bir borcumuz var.” ( En başta  “ KARABÜK BELEDİYESİ’NİN 120 MİLYON TL BORCU VARMIŞ, KÜÇÜK BİR SORUN VAR Kİ BELEDİYE BAŞKANININ BUNDAN HABERİ YOK!” dememizin gerekçesi buydu.)

*

“Bu tür propagandalarla Karabük’ün zekası ile alay etmekteler, hem de sürekli Karabük halkına hakaret etmekteler.”

*

 “Göreve geldiğimizde  işçinin 11 ikramiye  borcu olan belediyenin şu an işçiye bir lira  ikramiye borcu  yoktur.”

*

“Göreve geldiğimiz gün, Karabük Belediyesinin borçtan dolayı elektrikleri kesildi. Bizde belediye başkanlığını AK Partili Belediye Başkanı arkadaşımızdan devir aldık.”

*

 ”Fazilet Partisinden Belediye Başkanı seçilip, AKP’ye geçti. Belediye Başkanlığı adaylığı döneminde  dağıtmış olduğu seçim beyannamesi var. Ben buradan soruyorum Mehmet Ceylan Bey, açıklamış olduğu projelerinden hangisini gerçekleştirmiştir.”

*

“Devlet Planlamada, Belediye Başkanlığında, Milletvekilliği’nde ve Kalkınma Bakan Yardımcılığı  yapmış bir arkadaşımız, teşviklerin geçiş kapısı Devlet Planlamadır neden Karabük’ü o zaman TEŞVİK kapsamına aldıramadı?”

*

  Mehmet Ceylan Bey;  Safranbolu ve Karabük’ün hangi konusu ile ilgilenmiş bugüne kadar. Biz Karabük halkına ne söz vermiş isek yerine getirmişizdir.”

*

“Ben siyaseti şiar edinmiş veya meslek edinmiş bir kişi değilim. Siyasetten nemalanan veya siyasetten geçinen birisi de değilim. Kaybedersem  kendi işime dönerim. Ben profesyonel siyasetçi değilim. Görüyoruz ki Karabük’te her dört veya beş yıl içerisinde profesyonel siyasetçiler sahneye çıkıyor. Yapamayacakları vaatlerle sahneye çıkıyor. “

*

“Mehmet Ceylan Bey;  Safranbolu Belediye Başkanı iken bu kadar basit vaatlerden bile bir tanesini bile gerçekleştirmiş değil, görev yapmış olduğu iki buçuk yıl içerisinde”

*

“Benim kaybetme korkum yok, çünkü geçim kaynağım siyaset değil. Benim tek bir amacım var biz bu memlekette kazandık,  ne gördü isek bu memlekette gördük.  Allah için ne,  Bu memlekete ne verebiliyorsa vermek, birilerinin bize rahmet okuması tek dileğimizdir.”

***

   Birkaç başlık dedik ama o bile bu kadar sürdü, dahası da var, var ama bu kadarını yazmamız (bizim köşe kapsamındaki alanımız için) yeterli herhalde.

                                                                         *

                    ÖZATA:  “SAFRANBOLU KALİTELİ SUYU , KARABÜKTEKİ FİYATA İÇECEK…”

                                                                         *

     MHP Safranbolu Belediye Başkan Adayı Mutafa Özata; önceki gün proje tanıtım toplantısı düzenledi.  Hemen söyleyelim  toplantının yapıldığı Otel tamamen doluydu.  Toplantıyı;  oturacak yer bulamayarak, ayakta takip eden de çok sayıda katılımcı vardı.

      (Bu arada şunu da söyleyelim Basına ayırdıkları masa seçimi çok yanlıştı. Kalabalıkta ayakta duran kişilerin bir kısmı da basın olarak bize ayrılan ve arka sıralardaki masanın önünde dikilmek zorunda kaldıklarından animasyon projeler ve konuşmalar sırasında önümüzde  duranların sırtlarını izlemek zorunda kaldık, yani. Neyse…)

      Özata’nın konuşmalarından pasajlar aşağı da

*

  “Ecdadımızın emaneti, dünyanın mirası bu güzel şehir böyle yönetilmeyi hak etmiyor .”

*

    “Safranbolu Son 25 yıldır ya siyaseti meslek olarak  görenler tarafından ya da  bu özel kenti atadıkları kifayetsiz yöneticilerle deneme tahtası haline getiren siyasi iradeler tarafından yönetiliyor. “

*

“Safranbolu kaliteyi sever peki sizlere soruyorum kalite nerede ? Dünyanın Müze Kent olarak tanımladığı Safranbolu’nun çarşı merkezine 300 Metre mesafe de 365 gün gece gündüz demeden yanan ÇÖPLÜK MÜ kalite?”

*

“Yürünmesi mümkün olmayan, gelen turistlerin eşlerinin ayaklarının burkup Safranbolu’ya küfür ettiği   BOZUK YOLLAR MI  Kalite ?   Yoksa Müzekent’i Çöplük haline getiren GÜNLERCE TOPLANMAYAN ÇÖPLER Mİ Kalite ?”

*

“İKİ AYA YAKIN BİR SÜRE SANKİ KUTUP BÖLGESİNİN BİR KENTİYMİŞ GİBİ YERDEN KALKMAYAN KARLI YOLLAR MI KALİTE ?”

*

“Sizlere eğer beni seçerseniz Safranbolu iktidar nimetlerinden daha çok yararlanır yalanını söyleyemem. Ancak şunları net bir şekilde söyleyebilirim. Ben profesyonel siyasetçi değil, profesyonel yöneticiyim. İşimi en güzel şekilde yapar SAFRANBOLUYU’DA HAKETTİĞİ ŞEKİLDE YÖNETİRİM.  AYRICA İKTİDAR EŞİTTİR HİZMET DİYENLERE DE KARABÜK’Ü ÖRNEK GÖSTERİRİM…”

 “  İktidarın adayını seçerseniz daha fazla hizmet gelir palavrasıyla bizleri kandıran mevcut yönetim insanımızı bu sudan bile ( arıtma tesisinin suyu ) mahrum ediyor Yani kendi iktidarının yaptığı  hizmeti bile vatandaşın kullanımına sunmuyor.”

*

“Karabük ; Türkiye’nin en kaliteli suyunu 1 Lira 74 Kuruşa içerken  Safranbolu çok daha kalitesiz suyu 2 Lira 40 Kuruşa içiyor. Daha doğrusu içemiyor.Üzerine damacana suyuna para ödüyor. Buradan SÖZ VERİYORUM 31 MART SABAHI SAFRANBOLU HALKI KARABÜK’ÜN KULLANDIĞI KALİTELİ SUYU KARABÜK’LE AYNI FİYATA İÇECEK.”

          Ne  diyelim,   projeleri önümüzde dikilen insanlarda dolayı göremesekte , açıklamalarını dinledik. Önümüzdeki birkaç gün içinde basınla belki biraraya gelerek proje tanıtımını  yapabilir.Hayırlı olsun.

                                                                                 *

                                     SUDAN BİR MEVZU AMA  MERAKIMDIR , YANİ.

                                                                                *

   Ben şunu hep merak eder dururum, buradan da yazmış olalım. Safranbolu Belediyesi iktidarın yaptırdığı su arıtma tesisinin suyunu neden kullanmaz/ kullanmıyor ? 

*

  Onun yerine DSP Belediye Başkan Adayı Bülent Türkoğlu’nun daha önce dile getirdiği üzere    Safranbolulara, KANSEROJEN olabileceği iddia edilen  Asbestli borulardan neden su içiriyor?

*

  Bir merakım  da şudur ki…  Karabük Belediyesi kaliteli suyu Karabüklülere 1 Lira 74 Kuruştan içirirken, Safranbolu Belediyesi su arıtma tesisinden almadığı /kullanmadığı  suyu neden 2Lira 40 Kuruştan Safranbolulara içiriyor ? Bunun sırrını kime sormak lazım acaba ? Başkan Vergili’ye mi yoksa Başkan Aksoy’a mı?

                                                                           *

          VERGİLİ; “ÖMER AYAR,  BELEDİYE BAŞKANLIĞINI AÇIKLASIN” DEMİŞTİ YOKSA AYAR’A MI SORALIM ?

                                                                          *

     Şimdi biz Sayın Ayar’a sorarız da acaba  bu konu da bir bilgisi/HABERİ  var mı ? Nasıl ya, bilgisi/HABERİ olmaz olur mu demeyin. Önce şu aşağıdakini yazayım da bunu da bağlarım ardından…

       AYAR’IN HABERİ YOKTU MESELA , KENDİ SÖYLEMİŞTİ.

           BİR HATIRLATMA YAPALIM. 6-7 ay önce Karabükspor’a yeni bir başkan arandığı zamanlar da gece saat 12’de Muthullah Yolbulan’ın evine gitmiş ertesi gün 2 tane Ak Parti  İl Başkan Yardımcısı  Karabükspor yönetimine yazılmış  Ayar,  BENİM HABERİM YOK, demişti. Hatta Başkan Vergili o zaman  “Olur mu böyle şey haberim yok deyip sıyrılacaksın. Yok öyle sıyrılamayacaksın Karabüklüler senin yakana yapışacak. Ben şunu soruyorum; ‘Sen Mutullah Yolbulan’ın evinde ne yaptın?”  ” diye sormuştu.

*

        Bir başka konu, Başkan Vergili kısa bir zaman önce  “AKP İl Başkanı belediye başkanı adayı ise bugün adaylığını ilan etsin bir belediye başkanının yapacağı projeleri televizyon programına çıkıpta anlatmasın.Yine AKP İl Başkanının bir televizyon programındaki konuşmasında insanları aşağılayıcı, tepeden bakan Karabük Belediye başkanına söylenmeyecek farklı tavırlarda ifadeleri vardı. Sosyal belediyecilikten bahsediyor, konuşmasında şöyle bir cümlesi geçti Eskiden emek yardımı yapılıyordu dedi ama şimdi yapıldığını bilmiyorum dedi.”  Buraya dikkat!  “ Biz özel idarenin veya belediyenin arabası ile Milliyetçi Hareket Partisine üye kaydı şartıyla yardım yapmıyoruz. İnsanların gururu ile ahlaksızca oynayanlar çok sıkıştıkları zaman haberim yoktu diyerek bu şekilde sığınmalara girmekteler ve bu şekilde cevap vermektedirler.” Burada bir duralım.

      Hatırlayacaksınız; 7-8 ay önce; Fatih Mahallesi’nde  iddiaya göre,  Ak Parti Kadınlar Kolunda görevli bazı hanımlar tarafından,  Karabük İl Özel İdare Müdürlüğü’ne ait resmi araçla kimlik bilgileri alınan bazı vatandaşlara kumanya  dağıtılmış, basının olayı görüntülemesi karşısında ise “Çekmeyin kendi zekatımızı dağıtıyoruz, denilmişti. Uzatmayalım bir çok ulusal gazete ve televizyonda da haber olmuştu bu olay.

  YA HABERİM YOK DİYOR, YA KONU BİZİMLE ALAKALI DEĞİL ,DİYOR…

       Ak Parti Karabük İl Başkanı Ömer Ayar teşkilat bünyesinde yapılan bir çalışma değil, Partimizin inisiyatifinde olan bir çalışma değil” demişti . Yani   Ak Parti Kadınlar Kolu görevlilerin iddiaya göre Ak Partiye yaptıkları kayıt karşılığında yaptıkları kumanya dağıtımı için , bu sefer de bizimle alakalı değil, demişti.

    Karabük İl Özel İdare dönemin  Genel Sekreteri Hakan Eski ( yaptığı bazı ihalelerle ilgili soruşturmaların sürdüğü haber olan ) “Konu hakkında bilgimiz yok. Hemen müdahale edeceğiz” diye konuşmuştu. Müdahale olarak ta GARİBAN ARAÇ ŞOFÖRÜNÜ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMIŞLARDI.

  Bu Konuda Başkan Vergili’de , YİNE BİR AYAR ÇEKMİŞ,  “Ciddiye alınacak bir il başkanı bile değil ki. Onun vereceği cevaplar söyleyeceği lafları tatmin etmez ki. Ömer Ayar Bey; yaklaşık 6 yıldır İl Başkanı ve yapmış olduğu işleri ve siyasi başarılı göstersin. Özel idarenin arabası ile kumanya dağıtıyorsun , parti Kadın kolları üyelerin ile birlikte. Vatandaşın nüfus cüzdanını alıp kayıt yapıyorsun. İşine gelmeyince bizim bundan haberimiz yok diyorsun. Senin nasıl haberin olmuyor.?” Demişti.

*

İşte şimdi bağlayalım, Karabük’teki konular da bile bir HABERİ /BİLGİSİ OLMADIĞINI KENDİSİ İFADE EDEN, YA DA BİZİMLE İLGİSİ YOK DİYEN SAYIN AYAR’A ; BİZİM SUDAN KONULARDA MERAK ETTİĞİMİZ YUKARIDA YAZDIĞIMIZ SORULARI SORSAK YANİ NEDEN SAFRANBOLU BELEDİYESİ İKTİDARIN YAPTIRDIĞI ARITMA SUYUNU SAFRANBOLULARA İÇİRMİYOR VE NEDEN KARABÜK 1 LİRA 74 KURUŞTAN VERDİĞİ SUYU , SAFRANBOLULULARA 2 LİRA 4 KURUŞTAN İÇİRİYOR DİYE SORSAK ALACAĞIMIZ CEVAP BELLİ.

     YUKARIDAKİ ÖRNEKLERE BAKTIĞIMIZDA VERECEĞİ CEVAP. YA HABERİM/BİLGİM  YOK DİYE OLACAKTIR SAYIN AYAR’IN YA DA KONUNUN KENDİLERİYLE ALAKALI OLMADIĞINI SÖYLEYECEKTİR.

   Son söz: Her şey şahsi işler , Milletvekilliği adaylığı kapma telaşı/yarışı  olmamalı.  Uzadı yarın devam ederiz, artık…

Not: Bu Yazı  7 Şubat Perşembe Tarihli Karabük’ün Sesi Gazetesi’nde yayımlanmıştır.

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle