Hoşgeldiniz  

BİRGÜN; Marzinc’in Peşini Bırakmıyor…

Okan Küçük | 13 Ağustos 2014 | Genel, Güncel, Sağlık A- A+

Bunu Paylaş

  Marzinc İşçisi Osman  O.’nun ölümü BİRGÜN Gazetesi’nde haber oldu.

      Anlaşılan o ki  ; BİRGÜN Gazetesi; Marzinc’i ve işçileri yakından takip ediyor. Dilan Şahinbaş’ın  13 Ağustos Çarşamba günü (bugün)    BİRGÜN Gazetesi’nin Çalışma Yaşamı bölümünde yaptığı haber, aynen aşağıdadır.

***********************************************************

“Zehir saçan Marzinc’te ölüm!

    Karabük’te zehir saçan Marzinc Geri Dönüşüm Tesisi’nde bir ay önce hastalanan işçilerden Osman Okuroğlu, dün sabaha karşı yaşamını yitirdi.

918d2-marzinc

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Karabük’te meslek odaları, sendikalar ve yöre halkının yoğun itirazlarına karşın bir buçuk yıl önce faaliyete geçen Marzinc Marmara Geri Dönüşüm Tesisi’nde elektrik teknisyeni olarak çalışan Osman Okuroğlu (40) dün yaşamını yitirdi.

Geçen yıl 130 işçinin kanında yüksek oranda kurşun saptanmasıyla gündeme gelen Marzinc’te, son olarak geçen ay 33 işçi rahatsızlanmış, hastaneye gönderilmişti. Eşi 9 aylık hamile olan bir çocuk babası Osman Okuroğlu, eklem ağrıları ve halsizlik gibi şikâyetlerle Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne gönderilen işçiler arasında yer alıyordu.

RAPOR ALMIŞTI
Karabük Ziraat Odası Başkanı Hasan Benlioğlu’nun dün yaptığı açıklamaya göre, hastanede yapılan tahliller sonucu, Okuroğlu’nun kanında da yüksek oranda kurşun ve ağır metaller bulunduğu saptandı. Okuroğlu’na 18 Ağustos’a kadar istirahat etmesi için rapor verildi. Ancak 8 Ağustos’ta daha da kötüleşerek yoğun öksürük şikâyetiyle Karabük Araştırma Hastanesi’ne giden Osman Okuroğlu, dün sabaha karşı yaşamını yitirdi.

OTOPSİ YAPILACAK
Geçen yıl rahatsızlanan işçilerin avukatlığını üslenen Asım Sarıoğlu, Okuroğlu’nun da aynı rahatsızlıktan dolayı yaşamını yitirdiğini belirterek savcılığa dilekçe verdi. Bunun üzerine Karabük Savcılığı soruşturma başlattı. Ön incelemenin ardından Okuroğlu için ‘şüpheli ölüm’ raporu verildiği, kesin ölüm nedeninin saptanması amacıyla cenazenin Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği öğrenildi.”

***********************************************

Yukarıdaki  haberin linki aşağıdadır.

http://www.birgun.net/news/view/zehir-sacan-marzincte-olum/3692  

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle