Hoşgeldiniz  

Birleşik Metal İş, İşçilerle Nöbette

Okan Küçük | 18 Ocak 2018 | Güncel, haber A- A+

Bunu Paylaş

               

     OSB’DE  İŞTEN TOPLU OLARAK ATILAN İŞÇİLER   FABRİKA ÖNÜNDE ATEŞ YAKARAK EKMEK MÜCADELESİ  BAŞLATTILAR…

            DİSK’e Bağlı Birleşik Metal İş Sendikası  Kocaeli Şube Başkanı Talat Çelik  ve Kocaeli Şube Sekreteri Hakan Küçük; Karabük FARKLI Gazete sahibi Okan Küçük’ü ziyaret ederek OSB’de  işçilerin yaptıkları iş, emek ve ekmek mücadelesi konusunda bilgi verdiler.

    

                      Çelik;  bildiğiniz gibi  Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan 40 işçi,  bizim sendikaya geçtikten 5 gün sonra, ‘Fabrikayı 15 Ocak  2018 itibarıyla kapatıyoruz’ denilerek, iş akitlerinin sonlandırılacağının çalışanlara bildirildiğini  Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanımız  Adnan Serdaroğlu, 21 Aralık’ta Karabük’te yaptığımız basın toplantısında açıklamıştı.

                      Burada  önemli olan  4 Aralık’ta  çoğunluğu almamızdan ve 8 Aralık’ta ilgili Bakanlıkça  bize çoğunluk yazısının gelip bunu  işverene  e mail yoluyla göndermemizden sonra,  orada işçilere  önce bir baskı yapılmaya çalışıldı. İşçi arkadaşların dayanışması sonucu bu sefer  tüm işçilerin iş akitleri fesh edildi.

“ 1 AY SONRA KAPATILACAKSA 1 AY ÖNCE NEDEN İŞÇİ ALIMI YAPILIYOR ?”

                      Genel Başkanımız da buradaki basın toplantısında ‘Bu  durum sendikasızlaştırmaya yönelik bir tavırdır. Türk Ceza Kanuna göre ve Sendikacılık Yasasına göre bu suçtur. Sendikayı engellemek için yapılan bu fesihler yasa dışı lokavt demektir. Tamamen sendikalaşmaya yönelik bir engelleme faaliyeti olarak gözüküyor. Bir ay sonra kapatılacak bir yere 10’uncu ayda bu kadar işçi alınmaz. 1 ay sonra kapatacaksan bu kadar işçiyi neden alıyorsun? 1 ay sonra  kapatılacaksa 1 ay önce neden işçi alımı yapıyorlar?” ’ şeklinde dile getirmişti,dedi…

            ÇELİK :  “ FİRMA SENDİKA VE TOPLU SÖZLEŞME DÜZENİNİ REDDEDİYOR…”

           Sözlerine , biliyorsunuz daha önce  size de aktarmıştık,  bizim burada yetki tespitimiz gelmişti, ondan sonra işverenle irtibatımız da oldu. Hem taşeron diye gözüken …  haddecilikle ve hem de yüklenici firma … çelikle görüşmelerimiz oldu. Ancak o görüşmelerden bir sonuç elde edemedik. Şirket, mevcut durumunu devam ettirmek istiyor.  Sendika ve toplu sözleşme düzenini reddediyor, diyerek devam eden Çelik…

        ÇELİK : “ŞU AN YAPTIKLARI YASA DIŞI LOKAVT DEMEKTİR. İŞÇİLERLE FABRİKA ÖNÜNDE NÖBET TUTUYORUZ…”

             Hatta 15 Ocak 2018 ‘de şirketi kapatıyoruz diye  ilan etmişlerdi , bu zaten başlı başına daha büyük bir problem yasa dışı lokavt oluyor. Sendika yetki aldıktan sonra kapatamazsın.  Ama onlar söylemlerine uygun davranmıyorlar, dün itibariyle arkadaşlarımıza demişler, biz şirketi kapatıyoruz, hani bir laf vardır harç bitti yapı paydos, işte herkes evine gitsin babında . Bu yaptıkları kanuni ve hukuki değil. Tabi biz hukuki bir mücadele başlattık  ilk olarak OSB’de ilgili firmanın önünde işten çıkartılan işçilerle nöbet tutuyoruz, orada bir ateş yaktık, ateşin başında işçi arkadaşlarla birlikte  çoban ateşini yaktık…

    ÇELİK : “İŞÇİ BİZE GÜVENMİŞ GELMİŞ. BİZ İŞÇİYİ YOL DA BULMADIK, YOLDA DA BIRAKMAYIZ. MÜCADELEMİZ İŞÇİLER İNSANCA BİR DÜZEN İÇİNDE ÇALIŞMAYA BAŞLAYINCAYA KADAR DEVAM EDECEK.”

                 Tabi yasadan doğan demokratik hakkı işçinin kullanması lazım. Bu yaşanan nahoş durum,  bu çarpık hukuk anlayışının bu şaşı bakış açısını da anlatmak lazım kamuoyuna. Yani işçi bize güvenmiş gelmiş, biz bu işçiyi yoldan geçerken bulmadık ,yolda da bırakamayız. Bu mücadeleyi arkadaşlarımız insanca bir düzen içerisinde, insanca çalışıncaya kadar yürüteceğiz. Dolayısıyla bugün tekrar işe geliyormuş gibi geldik, çıkışı reddediyoruz çünkü. Kapının önünde beklemeye devam ediyoruz, içeri almadılar.  Bizim sizinle bir ilişkimiz kalmadı falanca yere gitmeniz lazım  diye ayrı bir adres gösterdiler. O adreste iş veren,  sözüm ona bir büro açmış, ama işin yapıldığı yer fabrika. Bütün olayın döndüğü yer fabrika, başka bir yere gitmemiz söz konusu olmaz. Çünkü Bakanlığın toplu sözleşme yetkisini Cuma günü gönderdiği yerdeki adreste fabrika. Biz o adresin dışında başka veya toplu sözleşme müzakeresi veya mütalaası yapamayız. Kapının önünde çoban ateşini yaktık bunu daha da güçlendireceğiz.

    ÇELİK : “BU ŞEHRİN YÖNETİCİLERİ DE  BİR EL ATMALI. BU ELİ SENDİKAYI BERTARAF EDELİM TÜRÜNDEN DEĞİL, İŞVERENE YÖNELİK 40 TANE İŞÇİNİN SORUNUNU ÇÖZ DEMELİ.”

            Bu şehirde bu mücadelenin büyümesini sağlayacağız. Kentteki sivil toplum örgütlerinden, sendikalardan işçilerle kader birliği yapmış veya onların mücadelesine sempati duyan herkesten bir omuzdaşlık, bir yoldaşlık bekliyoruz. Kapının önündeyiz kar- kış – kıyamet bekliyoruz, kim gelirse kapımız ona açık ama bu şehri yönetenlerin, milletvekilinin, valinin, belediye başkanının bu soruna bir el atması lazım. Yani bu el atma gidip işverene bu sendikayı nasıl bertaraf edelim türünden değil, yani dönüp işverene; “olumsuzluk nedir bunu neden çözmüyorsun altı üstü 40 tane işçi bunu çöz.” demelerini bekliyoruz  diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

 

Birleşik Metal İş, İşçilerle Nöbette için 1 yorum

  1. recep dedi ki:

    onun bunun torpiliyle itfaiyeye girenler ne anlar yangın söndürmekten

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle