Hoşgeldiniz  

BİRLEŞİK METAL İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI KARABÜKTEYDİ.

Okan Küçük | 21 Aralık 2017 | Genel, haber A- A+

                

                  DİSK’e Bağlı Birleşik Metal İş Sendikası  Karabük’te basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı  Adnan Serdaroğlu,  Genel Merkez Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı,  Kocaeli Şube Başkanı Talat Çelik , Kocaeli Şube Sekreteri Hakan Küçük  ve bazı işçiler katıldı.

       SERDAROĞLU:  40 İŞÇİ SENDİKAYA GEÇTİKTEN  5 GÜN SONRA İŞ AKİTLERİ  FESHEDİLDİ.”

                     Serdaroğlu, organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan 40 işçi, sendikaya geçtikten 5 gün sonra, ‘Fabrikayı 15 Ocak itibarıyla kapatıyoruz’ denilerek, iş akitlerinin sonlandırılacağının çalışanlara bildirildiğini öne sürdü. Serdaroğlu, şunları söyledi:

                     ” 4 Aralık’ta  çoğunluğu aldık 8 Aralık’ta ilgili Bakanlıkça  bize çoğunluk yazısı geldi. İşverene bunu  e mail yoluyla gönderdik. Fakat çoğunluğu aldıktan sonra işçiler tehdit edilmeye başlandı. 1-2 işçi arkadaş sendikadan istifa etti. Ardından 7 işçiyi işten çıkarttılar, o 7 işçi diğer işçi arkadaşlarımızın dayanışması sonucu tekrar iş başı yaptı. 7 işçinin tekrar işbaşı yapmasından sonra tüm işçilerin iş akitleri fesh edildi.”

    SERDAROĞLU: “SENDİKAYI ENGELLEMEK İÇİN YAPILAN BU FESİHLER YASA DIŞI LOKAVT DEMEKTİR.”

                     “Bu sendikasızlaştırmaya yönelik bir tavırdır. Türk Ceza Kanuna göre ve Sendikacılık Yasasına göre bu suçtur. Sendikayi engellemek için yapılan bu fesihler yasa dışı lokavt demektir. Tamamen sendikalaşmaya yönelik bir engelleme faaliyeti olarak gözüküyor. Bir ay sonra kapatılacak bir yere 10’uncu ayda bu kadar işçi alınmaz. 1 ay sonra kapatacaksan bu kadar işçiyi neden alıyorsun?

                          Orada çalışan mavi yakaların tamamı bizim Birleşik Metal İş Sendikası üyemiz. 15.01.2018’de firmayı kapatıyoruz, kimse kalmayacak diyorlar. Bizi 15 Ocak tarihinden sonra da çalışma niyetimiz var.  Toplu Sözleşme yapılmalı dedik, DİSK’ geldi Birleşik Metal İş Sendikası geldi fabrikayı kapattı denilsin istemiyoruz.   Hem 1 ay sonra  kapatılacaksa 1 ay önce neden işçi alımı yapıyorlar?”

SERDAROĞLU: “ İŞ YERİ ÖNÜNE ÇADIR MI KURARIZ , KENT MEYDANINDA, VALİLİĞİN ÖNÜNDE EYLEM Mİ YAPARIZ  PLANLAYACAĞIZ.”

             “Diyelim ki ’15 Ocak’ta tamam benim sürem doldu, fabrikaya kilit vurup gidiyorum’ dese de biz burada fiili olarak varlığımızın devam ettirileceği şartları yaratacağız. İş yeri önünde çadır mı kurarız, kent meydanında mı, valiliğin önünde mi eylem yaparız; kendi dinamiklerimizin içerisinde eylem planlamalarını yapacağız. Biz şu anda barışçıl bir şekilde sorunun çözümlenmesini istiyoruz.”

 

 

Karabük’te Toki Konutları Hak Sahiplerinden Fiyat Tepkisi

Karabük’te Polisin Meydan Dayağı Amatör Kamerada

Amca ve Yeğen, Yanık Sesleriyle Büyülüyorlar

Kardemir Karabükspor’a Savcılık Şoku

 

 

    

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle