logo

Bostancı’dan Ekonomik Paket Açıklaması

Yeniden Refah Partisi Karabük İl Başkanı Bilal Bostancı hükümetin hazırladığı 21 maddelik ekonomik tedbir paketine yönelik açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan koronavirüsün yaratacağı ekonomik olumsuzluklara karşı hazırlanan ekonomik tedbir paketinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Açıklamasında yaşanan felaketin bir an önce atlatılması temennisinde de bulunan Bostancı;

Her şeyden önce tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren koronavirüs salgını nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Kederli ailesine ve yakınlarına da başsağlığı diliyoruz.  Ülkemizde ve dünyada koronavirüs sebebiyle hastalanan tüm hastalara acil şifalar diliyoruz. Cenabı Allah milletimizi ve tüm insanlığı bu felaketten bir an evvel kurtarsın inşallah. Türkiye’de başta Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olmak üzere, tüm devlet kurumları başından itibaren süreci titizlikle takip ediyorlar. Gerekli tedbirleri alıyorlar. Bu nedenle özellikle Sağlık Bakanlığımızı, toplum sağlığı konusundaki hassasiyetinden ve soğukkanlı ancak tedbirli yaklaşımından dolayı tebrik ediyoruz. Sağlık Bakanlığımıza ve tüm sağlık personelimize bu çok önemli mücadelede Cenabı Allah’dan yardım diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Çalışmalar iki koldan yürütülüyor”

Koronavirüs krizinin uzun zamandır piyasaları, toplumu en ağır şekilde etkileyen ekonomik krizin üstüne gelmiş durumda olduğunu belirten Bostancı;

Bununla birlikte tüm dünyada bu virüsten etkilenen ülkelerde çalışmalar iki koldan yürütülüyor. İki alanda tedbirler alınıyor. Birincisi insan hayatının kurtarılması, toplum sağlığının korunması. İkincisi ise hayatta kalan geniş halk kesiminin bu krizin ekonomik sonuçlarından olumsuz şekilde etkilenmemesi için alınan tedbirler. Her iki alandaki tedbirler de öncelikle devletler tarafından alınıyor. Devletler sağlık tedbirleri nedeniyle ortaya çıkan sonuçlar sebebiyle halkın ekonomik açıdan mağdur olmaması için mücadele veriyor. Bizim ülkemizde koronavirüs krizi zaten uzun zamandır piyasaları, toplumu en ağır şekilde etkileyen ekonomik krizin üstüne gelmiş durumdadır.” dedi.

“Durumumuz diğer pekçok ülkeden daha da sıkıntılıdır”

Açıklamasının devamında ise koronavirüs kriziyle karşı karşıya kalındığını belirten Bostancı şunları söyledi:

Diplomalı işsizler ordumuzun neredeyse 3 misline çıktığı ülkemizde bir de bunların üstüne koronavirüs kriziyle karşı karşıya kaldık. Dolayısıyla şu anda bizim durumumuz diğer pekçok ülkeden daha da sıkıntılıdır. Bu nedenle virüsün yol açtığı kriz sebebiyle ekonomik sıkıntısı dahada artan  vatandaşlarımıza, çalışan kesime ve işverenlerimize destek olunması çok önemlidir. Ancak hükümet tarafından hazırlanan  “Ekonomik Destek Paketi” maalesef ki ülkemizde beklentileri karşılamaktan çok uzak kalmıştır. Açıklanan destek paketi,  83 milyon nüfusa sahip ülkemiz için bir başlangıç paketi, bir ilk adım paketi olabilir. Ama nüfusumuza ve ekonomik anlamda içinde bulunduğumuz şartlara bakıldığında çok eksik bir destektir.” dedi.

Bu sebeple hükümetin açıkladığı bu ekonomik destek paketinin tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor” diyen Bostancı; Paketin revize edilmesi veya ilave paketler açıklanması gerektiğini vurguladı.

Vatandaşlara, çalışan kesime ve işverenlere en azından 100 milyar dolar hacminde bir desteğin sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ