Hoşgeldiniz  

Bu İşte Bir İş Mi Var ?

Okan Küçük | 19 Mayıs 2013 | Genel, Okan Küçük, Yazar A- A+

Bunu Paylaş

 Kardemir’de imzalar atıldı, ortalama % 47.1 zam verildi denildi. Biz de hayırlı olsun dedik. Dedikte demesine şimdi sonradan aldığımız telefonlarla aklımız karıştı. Aklımızı karıştıran konu şu. 2010 yılında işe alınan 1070 kişi yüzde kaç zam aldı? Yani bu arkadaşlar kaç TL maaş alıyorlardı şimdi kaç TL maaş alacaklar? Bu arkadaşların çalışma saat ücretleri ne idi ne oldu?

 Bu işçi arkadaşların saat ücretleri 2010 SSK ücreti oranına göre 3.38 TL idi. (işe başladıklarında aldıkları saat ücreti) 2 yıl içinde Ak Parti İktidarının yani Sayın Başbakanımızın Asgari Ücrete yaptığı zamlarla doğal olarak bu işçilerin saat ücretleri 4.57 TL olmuştu. Şimdiki sözleşme sonrası ise aldıkları saat ücreti 5,69 TL’ye yükselmiş. Yani ortalama % 25 civarında zam almış oluyorlar. E , BU ARKADAŞLAR % 42 DE DEĞİL , % 68 FALAN ZAM ALDI diye geçiyormuş sözleşmede. Bu nasıl matematik, anlamadık biz.

  Şimdi Ak Parti İktidarın , Sayın Başbakanımız’ın yaptığı zamlar sonunda o arkadaşların saat ücretlerine doğal olarak gelen artıştan değil de ilk işe giriş tarihinde aldıkları ücret olan 3,38 Tl baz alınarak mı % 68 zam verildi denildi.
E , öyle görünüyor yani. Hani o ifadeyi kullanmak istemiyoruz ama bir … oyunu mu oynandı o işçi arkadaşlara yani.

Özetle o arkadaşların maaşlarına yapılan zam kaç TL oldu? Kaç TL alıyorlardı, bundan sonra kaç TL olacak?

           % 25 lik bir zam oranı onları tatmin etmiyor/etmez. Hem bundan sonraki sözleşme için (2013- 2014 yılları için) fazla bir şey beklenmemesi de söylendi üstü örtülü olarak, o sözleşmeyi zaten Çelik İş Sendikası Karabük Şubesi yönetecek/sürdürecek. Sendikanın genel merkezinin pek fazla bir dahli olmayacak yani.

          Özetle 1070 işçi açıktan kandırıldı mı yani ? Bu arkadaşlar da bir hayal kırıklığı/ bir tatminsizlik oluşmaya başladı bile. Önümüzdeki günlerde bu daha da ortaya çıkacaktır. Sendikasına güvenen o işçiler, orta da mı bırakıldı ? Şimdiden öyle düşünmeye başladılar bile.

 Neyse takip ederiz/ederiz de imzalar atıldı, iş bitti fiş gitti durumu da ortada yani.Hani Sayın Gül: ” Kardemir’in bacası tütsün ama işçinin de bacası tütsün. Ayrı gayrı yok.” demişti. Şimdi  cevap verilmesi gereken soruyu soralım. Genel Başkanını omuzlarında büyük bir heyecan ve güven ile taşıyan o 1070 işçinin de bacası/ocağı tütmüş oldu mu yani???

oyun

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle