Hoşgeldiniz  

Bursa Karabüklüler Derneğinden Vali Çeber’e Ziyaret

Okan Küçük | 18 Ekim 2017 | Genel A- A+

Bursa Karabüklüler Derneği ve Bursa Dernekler Federasyonu Başkanı Türkan Polat beraberinde dernek yönetimi, Kocaeli Karabüklüler Derneği Başkan Yardımcısı Şeref Karakaya ve Bursa’da görev yapan gazeteciler ile birlikte Vali Kemal Çeber’i makamında ziyaret etti.

 Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Karabük Şube Başkanı Celal Bulut ve Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği Başkanı Osman Çetinkaya’nın da hazır bulunduğu ziyarette, Vali Çeber’e hayırlı olsun dileklerinde bulunan Dernek Başkanı Polat ve beraberindeki heyet daha sonra derneğin çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

 Ziyaretten ve iyi dileklerinden dolayı Dernek Başkanı Polat ve beraberindeki heyete teşekkür eden Vali Çeber, “Karabük olarak baktığımızda aslında herkes Karabüklü ama kitlenin yoğunluğu da ülkemizin değişik yerlerinden. Artık kullanmaya başladığım, bence kullanmamız gereken yeni marka kentler veya belli şeylerle farklılıklarını ortaya çıkarabilen kentler anlamında 5-6 doneyi bilseler bile gelen bütün konuklarıma söylüyorum. Karabük olarak sadece bize özgü olan özelliklerimiz var. Yüz ölçümüze göre orman alanı en yoğun olan il Karabük’tür, %71’imiz orman. Bundan 10 yıl önceki brifinglere baktığımda bu oranın %66’sı orman iken bugün %71’i orman, yani orman varlığımız artıyor. Ormancılık anlamında dünyada yüz tane sıcak nokta vardır bunlardan bir tanesi bizde. Yenice Ormanlarımız bu yüz sıcak noktadan biri, burada orman denizlerimizde var. Farklı bir başka özelliğimiz ise Safranbolu. UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi toplantısında dünya miras listesine Türkiye’den Afrodisias ile beraber 17. yer girmiş oldu. Ama kent ve şehir anlamında tamamı dünya mirası olarak korunan sadece Safranbolu’nun olması gibi bir farklılığımız var. Bizi diğer yerlerden ayıran bir diğer özelliğimiz ise nüfusuna göre en yoğun üniversite öğrencisi Karabük’te. İlimizin merkez nüfusu 118 bin, bu sene üniversite öğrencisi sayımız 56 bin, şehrimizin merkez nüfusu yarısı kadar üniversite öğrencimiz var. Eskişehir için çok söylenir ama artık ilimiz için de söylenmesi lazım, bir eğitim kentiyiz. Üniversite dışında eğitim anlamında birçok insan çocuklarını okutmak için Karabük’e tayin isteyerek geliyor. Eğitim-öğretim anlamında da biz çok başarılıyız buda bizim ayrı bir farkımız. Onun yanında en önemli farklılıklarımızdan bir tanesi KARDEMİR. Biz oraya fabrikalar kuran fabrika diyoruz. Türkiye’de ağır sanayi hamlesini başlatan fabrika KARDEMİR’dir. 1937 yılında ağır sanayi hamlesini başlatan kentte Karabük’tür. KARDEMİR’in kurduğu fabrikalardan tutun Türkiye’de bildiğimiz meşhur köprüler, antenler buradan giden ekiplerin kurduğu tesislerdir birde öyle bir farkımız var bizim. Bununla ilgili kitap çalışmalarımız devam ediyor, bitmek üzere. Onun dışında da Safranbolu özelinde kalmayacak şekilde ciddi bir kültür ve turizm gücüne sahip olduğumuzu düşünüyorum. Eskipazar’da ki Hadrianapolis’ten girince, Yenice ormanlarımız,  Eflani’deki Ortakçı Göletimiz, Ovacık’taki Karagöl ve Safranbolu ile hem ciddi bir kültür, hem de ciddi bir turizm mirasına sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Bunlara sahip olunca da bol bol konuklarımızı bekliyoruz. Ziyaretinizden keyif aldım.”diye konuştu.

 Ziyaret hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

*

 

Bu haber 853 kere görüntülendi

 

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle