logo

Çalış’tan Kısa Çalışma Ödeneği Açıklaması

Çin’de ortaya çıktıktan sonra tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ülkemizde de görüldü.
Birçok can kaybına sebep olan virüs nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasıyla birlikte işyerleri geçici süreliğine kapatıldı.


Ardından vatandaşların mağdur olmamaları için devlet salgın sürecinde ekonomik kalkınma paketlerini uygulamaya koydu.
Karabük’te bu kapsam da İŞKUR tarafından işverenlerce işçi çıkartılmayacak dönemler açıklandı.
Karabük Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü V. Mustafa Çalış, Kısa Çalışma Ödeneğine Hak Kazanan işyerlerine dair açıklamalarda bulundu.
İşverenler dahil olmak üzere Covid-19 Sürecinde yasalaşan 7244 Torba Yasa ile 4857 sayılı İş Kanunu’na eklenen geçici 10. Maddeyi açıkladı.


Müdür Çalış, açıklamasında şunları kaydetti:
“4857 sayılı Kanun kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın her türlü iş veya hizmet sözleşmesi,
7244 sayılı kanunun yürürlük tarihinden itibaren üç ay süreyle 25 inci madde / (II) dışında işveren tarafından feshedilemeyeceği hükme bağlanmıştır.
Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç aylık süreyi geçmemek üzere işveren işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabilir.
Bu madde kapsamında ücretsiz izne ayrılmak, işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı vermez.
Bu madde hükümlerine aykırı olarak, sözleşmesi feshedilen her işçi için fiilin işlendiği tarihteki aylık brüt asgari ücret tutarında idari para cezası verilir.
Kanunlaşan yürürlükteki yasa gereği Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanan işverenlerle birlikte diğer işverenlerin 17 Nisan-17 Temmuz tarihlerinde 3 ay süre ile İşçi çıkarmaması gerektiği; işverenlerimizin dikkatine sunulur.”

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ