logo

Camiler’de Uyulması Gereken Kurallar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; camilerin ne zaman açılacağı konusunda kesin tarihi verdi. Buna göre, 29 Mayıs Cuma günü yurt genelinde yeniden Cuma namazı kılınabilecek. Namazların cami avlusunda kılınması planlanırken sadece avlusu müsait olan camilerin Cuma Namazı ve İkindi Namazı için ibadete açılacağı öğrenildi.

Bayram Namazı Kılınmayacak. 65 Yaş Üstü Camiye Gelemeyecek

Ramazan Bayramı, Bayram namazının ise kılınmayacağı ve Cami cemaatlerinin büyük kısmı olduğu bilinen 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı devam ettiği müddetçe Cami’ye gidemeyecekleri 65 yaş üstü vatandaşlara sadece Pazar günleri belirli saatler arasında muafiyet tanındığı öğrenildi.

Abdestler Evde alınacak ve Seccadeler Evden Getirilecek

Camilerdeki Abdesthaneler ve Tuvaletler kapalı olacağından namaz kılmaya gelen cemaatin evde ya da işyerinde abdestlerini alıp gelmeleri gerekirken, cemaat kendi seccadelerini getirerek önceden işaretlenmiş olan yerlere seccadelerini serip namazlarını kılabilecek.

Maskeler takılacak, musafaha yok, fiziksel mesafe korunacak

Camide bulunulduğu müddetçe maskeler çıkartılmayacakken , cami giriş ve çıkışlarında ve cami içerisinde fiziksel mesafeye dikkat edilecek. Fiziksel temas ve musafaha yapılamayacak. Diğer taraftan hastalık belirtisi olan vatandaşların Cami ye gitmemeleri ve namazlarını evde kılmalarının gereği de belirtildi.

29 Mayıs Cuma günü yurt genelinde yeniden Cuma namazı kılınabilecek

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ