Hoşgeldiniz  

ÇELİK İŞ SENDİKASI ADİL VE EŞİT OLMALI. BATTI-ÇIKTI UZATILABİLİR Mİ ? 2. ÜNİVERSİTE “FANTAZİ” OLDU 06.10.2016.

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 06 Ekim 2016 | Genel, Güncel, haber A- A+

 Okan Küçük Yorumluyor… HERKESE EŞİT VE ADİL DAVRANMALI  ÇELİK İŞ SENDİKASI…

        okankosebatticikti            

         Çelik İş Sendikası Genel Merkez Yönetim ve Başkanı dün Karabük2te basın ile bir araya geldi. Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci ;  sendikanın yol haritasını belirmek için ilk ziyaretlerini sendikanın doğduğu KARDEMİR ve Karabük’e yaptıklarını ifade ederek , “ Karabük bizim için olmazsa olmaz yerlerden biri.” Vurgusu yaptı.

        O basın toplantısının tamamını hem Karabük Ajans 78, haber sitemizde hem de Karabük FARKLI Gazete’de yayımladık. Yeni yönetim  2017 Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde  ciddi  bir sınav verecek . Eski Genel Başkan Cengiz Gül’ün ciddi kazandırımları oldu işçiye.

                Özellikle 2010’da o SENDİKAL MÜCADELE döneminin zorlu günlerinde Kardemir’e alınan  Bin 100 küsur işçinin  sözleşmesini “kölelik sözleşmesi” olarak nitelemiş ve bugünkü rakamlara taşımıştı.Çok önemli olarak kimsenin hayal dahi etmediği, inanmadığı % 42’leri almıştı. Ozaman bu hayaldi. Gül, gerçek yapmıştı.   En son , KARDEMİR’de alt işverenlerde çalışan 400’e yakın işçinin  KARDEMİR kadrosuna alınmasını sağlamıştı.

        Yani sendikacı için zor şeylere imza atmıştı. ( Ha , attı da ne oldu ? İstifasının ardından en azından o Bin 100 kişi ya da son 400 kişi bir adım attı mı,  hayır… O da ayrı bir konu…)

        Özetle, yeni yönetim yeni toplu sözleşme görüşmelerinde ciddi bir efor sarfetmeli. İşçinin alın terinin karşılığının verilmesi yönünde ciddi çalışmalar yapmalılar. Bu noktada çalışmalar yapacaklarını söylediler bugün basın toplantısında…

YEREL BASINA KARŞI DA EŞİT VE ADİL OLMALI SENDİKA.

           Basın toplantısı bu anlamda verimli geçti. Zaten bu bir tanışma toplantısı oldu. Basın ile yeni genel başkanın…

             Basına da değer verdiklerini göstermek için bir program düzenlendi. Onun için basının bir ferdi olarak bizim  NAÇİZANE TAVSİYEMİZ önce ADİL OLMALILAR. Yerel basın noktasında da ADİL OLMALILAR, BİRİNİ AYIRIP, BİRİNİ KAYIRMAMALILAR.

 Yerel Basına EŞİT DAVRANMALILAR.  Küçük hesaplar yapmamalılar .Şu an eşit davranıyorlar mı ? BAŞKAN YENİ OLDUĞU İÇİN BAZI KONULARIN FARKINDA OLMAYABİLİR.  Yeni Genel Başkan bir sorsun Karabük Şubesi’ne mesela. BASINA EŞİT DAVRANIYORLAR MI , DAVRANMIYORLAR MI ?

 BATTI-ÇIKTI UZATILABİLİR Mİ ? KARDEMİR KAVŞAĞI ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR.

  Kardemir kavşağı’ndaki trafik sorunu malum. Oranın acil bir şekilde çözümlenmesi şart. Bir ara bir üst geçit düşünülüyordu, şimdiler de o konuda bir ses çıkmıyor.  Battı – Çıktı büyük umutlarla, büyük beklentilerle yapıldı ama görüldüğü üzere  trafik sorununun çözümünde beklendiği rahatlığı sağlayamadı.

      Battı- Çıktı daha proje aşamasındayken, daha işin başındayken daha da uzatılması noktasında görüşler ifade edilmişti Karabük Belediye Başkanı Vergili’ye…  Battı-Çıktı’nın  Namal Petrol’ün önüne kadar çıkması halinde çok ciddi olarak etkili olacağı konuşulmuştu, söylenmişti.

        Eğer BİR ŞEKİLDE BU MÜMKÜN OLAMIYORSA BARİ Shell benzin istasyonunun oraya çıkması ışıkları geçmesi, yani trafik ışığı görmemesi de konuşulmuş ve Başkan Vergili’ye ifade edilmişti.

          Ama o söylemler, düşünceler pek önemsenmemiş ve şu anki mevcut haliyle Battı-Çıktı Yapılmıştı. Yapılmış yapılmıştır sonuçta trafik sorununa az –çok bir etkisi var mutlaka ama  sorunu çözemediği yaşanarak görüldü.

 Şimdi teknik olarak mümkün müdür acaba BATTI-ÇIKTInın uzatılabilmesi…

  Yani taa yapılırken konuşulduğu gibi Namal Petrol’ün oradan çıkacak şekilde uzatılabilir mi ? Yine Alltan mesela Ankara – İstanbul yönüne de bir bağlantı verilerek bu yapılabilir mi ? Bunun bir düşünülmesi lazım.

          Üzerinde teknik açıdan, mali açıdan bir düşünülmesi lazım değil mi ? Bu yapılabilirse mümkün olursa Trafik sorunu ciddi anlam da rahatlar değil mi ?

KBÜ REKTÖRÜ POLAT, YENİ BİR VİZYON KOYMUŞTU AMA …

            Daha önce yazmıştık , söylemiştik. Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, FARKLI BİR BAKIŞ AÇISIYLA, FARKLI bir vizyon koydu Karabük’ün önüne, Safranbolu’nun önüne diye.

 Safranbolu’ya bir kuruş harcamadan SANA ÜNİVERSİTESİ KURULABİLECEĞİNİ söylemişti Rektör Polat.Yani aslında dikkatle bakıldığında 2. Bir Üniversite olacak ama 1. cisinin 2’ye bölünmesi gibi bir durum olacaktı pratikte.

        Yani ,malum Karabük Üniversitesinde 50 Bin’i aşkın öğrenci var. İşte rektörün önerisi öğrencileri 2’ye bölerek Karabük ve Safranbolu’da 2 farklı Üniversitenin oluşturulması. İki farklı Üniversite olacak, iki farklı yönetim olacak…

        Ve Karabük Üniversitesinden destek verileceği için Sayın Polat’ın  açıklamasına göre bir kuruş harcanmadan kurulmuş bir üniversite olacak, olacaktı…

SAFRANBOLU SANAT ÜNİVERSİTESİ “FANTAZİ” OLDU RESMEN…

    Karabük Milletvekili Prof.Dr. Burhanettin Uysal;  konuyla ilgili bir değerlendirme yaptı. Karabük Üniversitesi yeni kurulmuş, kurumsallaşmasını henüz tam anlamıyla tamamlayamamış bir üniversite ,dedi.

      c1 Uysal,  Bizim bu talepte bulunmamız için elimizde haklı donelerimizin olması lazım. Safranbolu’nun nüfusu 40 bin, böyle bir ortamda hangi gerekçeyle bunu savunacağız. Safranbolu’da kurulu bulunan fakültelerimiz halen faaliyete geçirilmedi. ( Burada  Uysal’ın açıklamasına dayanarak sormak lazım , hangi fakülteler  neden hala faaliyete geçirilmedi , gerekçesi nedir ?)

        Mimarlık Fakültesinin halen dekanı atanmadı, öğrenci alınmadı. Turizm Fakültesi tek bölümle devam ediyor, halbuki burada onlarca bölüm açabiliriz, dedi. ( Dekan atama konusuyla ilgili , profluklarla ilgili ,geçmişte bazı konular gündeme gelmişti, son durum nedir acaba ?)

         Güzel Sanatlar Fakültemizin ise eksiklikleri tamamlanmadı, böyle bir ortamda bizim çok fazla beklenti içerisine girmememiz gerekiyor. İlerleyen dönemde bir fırsat olursa neden değerlendirmeyelim? Diyerek konu hakkındaki görüşlerini ifade etti Uysal.

         Hani bir zaman bir HAVAALANI konusu vardı. ( Ne oldu Karabük Havaalanı gerçekten ? ) İşte o konuda bir açıklama da mevcut Rektör konuşmasının arasında bir yerde “ Saygı duyarız ama bizim için FANTAZİ olur” demişti de gündem olmuştu o söz, manşetlere çekilmişti.

İşte ,Uysal’ın açıklamalarına göre SAFRANBOLU SANAT ÜNİVERSİTESİ DE “FANTAZİ” oldu bir anlamda, her haliyle ve maalesef…     

 250 YATAKLI EK BİNA İÇİN MUTABAKATA VARILDI.

     Karabük Ak Parti    İl Başkanı  Timurçin Saylar, bir açıklama yaparak ,  “ Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine yapılması planlanan 250 yatak kapasiteli ek bina ve Tıp Fakültesi binası için nihai sonuca ulaştık ve mutabakata vardık.” Dedi.

 Bu güzel bir gelişme, beklenen ve mutlaka yapılması gereken bir gelişmeydi.  Bu kapsamda Karabükspor’un antrenmanlarını yaptığı sahanın bulunduğu yer İl Sağlık Müdürlüğüne devredilecek ve yapılacak 250 yatak kapasiteli ek bina için yazışmalar başladı.

      İmam Hatip Lisesi’ de Endüstri Meslek Lisesinin oraya taşıyarak, bu alana da TIP fakültesi binasına başlayanacak . Karabük’ün planlaması da şehre hizmet edecek şekilde Belediye Başkanımız tarafından imar planlarına yerleştirilerek, çalışmaları yapıldı.

Bunlar sağlık alanı için güzel gelişmeler. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.  Valimizden, Milletvekilllerimizden,Kardemir’den, Karabükspor’dan, yöneticilerimizden…

KARABÜK TRAFİK SORUNU VE ŞAHİN: “ÇEVRE YOLUNU YATIRIM PROGRAMINA ALDIRACAĞIZ.”

Karabük’ün trafik sorunu her geçen gün büyüyor. Bu konuda artık ciddi adımların atılması lazım. Bu adımlardan biri de Çevre Yolunu gündeme almak gibi görünüyor.

İşte bu noktada Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin bir açıklama yaptı ve  “Çevreyolu ile ilgili güzergah tayini üzerinde ilgili birimler çalışıyor. Bu çalışmalar bittikten sonra yatırım programına aldıracağız. Bizde yakından takip ediyoruz. Çevreyolu konusu düşünce aşamasından proje aşamasına geldi.” Dedi.

 Bu konunu proje aşamasına gelmesi Karabük adına sevindirici. Yatırım programında alınması noktasında da Şahin, konuyu takip ettiğini açıkladı. İnanıyoruz,  bu konu kısa sürede bir hale yola girecektir.

Not: Bu yazı 6 Ekim 2016 Tarihli Karabük FARKLI Gazete’deki köşemizde yayımlanmıştır.

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle