Hoşgeldiniz  

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KARABÜK’TEYDİ. MARZİNC’İN İZİN VE RUHSAT SÜRESİ 14 OCAK’TA BİTİYOR. VERGİLİ, MARZINC SAVAŞI. KENT MEYDANI YENİDEN İHYA EDİLECEK.

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 06 Ocak 2019 | Genel, haber, Okan Küçük A- A+

Bunu Paylaş

              

  ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KARABÜK’TEYDİ.

                    

         Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum; Karabük ziyaretinde yaptığı açıklamalar da Bakanlığın yatırımların a dikkat çekerken bazı müjdeler de verdi. Bakan Kurum; AK Parti iktidarı döneminde Karabük’te tamamlanan yatırım miktarının 2 milyar 51 milyon Türk Lirası olduğunu ifade ederken, devam eden bakanlıkları bünyesinde 305 milyon lira yatırımı olduklarını söylesi.

          Konuşmasında verdiği başlıklara bakacak olursak; “Vahşi depolama yerine düzenli depolamaya geçilecek, Karabük’ün turizmi canlandırılacak. Turizmi canlandırmak adına Keltepe kayak bölgesine yaklaşık 20 kilometrelik sıcak asfalt yapım işi için İl Özel İdaresi ve İller Bankası Genel Müdürlüğü ile bir proje yürütecekler. Çarpık kentleşmenin bitirilmesi adına bir dizi proje uygulanacak.

 MARZİNC’İN İZİN VE RUHSAT SÜRESİ 14 OCAK’TA BİTİYOR.

            İlimizin, bölgemizin, istihdam kapısı olan, emeğin, alın terinin en önemli misali olan Kardemir fabrikamız var. Bölgemiz için çok önemli bir değer. Bakanlığımızla yürütülen süreç çerçevesinde hava kirliliğini ve çevreye olan etkisini azaltmak amacıyla yaklaşık 1 yıldır süreç yürütüyoruz. Bu çevre yatırımlarının bitmesine müteakip Kardemir fabrikamız bölgeye insan hayatına daha çok değer veren, doğaya çevreye saygılı bir fabrika haline gelmesi suretiyle bu çevre şubat ayı itibariyle tamamlayacaklar” diyen Bakan Kurum Marzinc konusunda da açıklama da bulundu.

          Bura da bir parantez açalım (Karabük’te kurulduğundan beri sürekli tartışılan ve Karabüklülerin önemli bir kısmının bir şekilde rahatsız olduğu ve kabul etmediği  bir firma olarak  kabul gören ilgili firmaya en son olarak  14 ay kadar önce Karabük Belediye Başkanı  Rafet Vergili, adeta bir savaş açmıştı. O süreçte  VERGİLİ:  “MARZINC’E KARABÜK’Ü  ÇÖPLÜK YAPTIRMAMAYA KARARLIYIM.MARZİNC’İ SÖKÜP ALIP GİTSİNLER.” Diyerek, Marzınc’in ortaklarının Türkiyenin ilk 100 de olan    zenginlerin 5’i olduğuna dikkat çekmişti ve : “ Kendi bölgelerinden ( Dilovası)  bu pisliği, çöpü (tehlikeli katı atık)  Karabük’e yollayıp burada ne olmuş onların umurlarında değil. Tek amaçları Çevre Bakanlığı kriterlerinden kurtulmak…” ifadelerinde bulunmuştu.

          Dahası “SÜREKLİ OLARAK BAKANLIĞI YANILTARAK İŞLERİNE DEVAM EDİYORLAR.” Diyerek,  bundan sonra  Marzınc konusuyla özel olarak ilgileneceğini ve  Karabük’ten çekip gitmeleri için mücadelesini  sürdüreceğini ifade ederek, “   Kendi fabrikalarındaki pisliği hiçbir yönetmelik ve yasalara uymadan prosese dikkat etmeden Marzınc’e gönderip kurtulduk hesabı yapıyorlar sürekli olarak Çevre Bakanlığını raporlarla yanıltarak işlerine devam ediyorlar. Bakanlıkta ne oluyor kardeşim demiyor. Bakanlık yabancı lisanslı firmaların kriterlerini baz alarak işlem yapmalı. Fabrikayı kendi bölgelerine alsınlar , gitsinler…” demişti.

                 Parantezi uzatıyoruz ama hatırlatmak lazım. Başkan Vergili Marzinc’e kurulduğundan yıllar sonra başlattığı o adeta savaşta , MARZİNC’İN KANALİZASYON BAĞLANTISINI KARABÜK BELEDİYESİ’NCE MÜHÜRLEYİP VE SAVCILARI GÖREVE DAVET ETMİŞTİ.

           Vergili; o zaman yaptığı açıklama da Marzinc’in atık suları analiz sonuçlarına göre olması gerekenden yüzlerce kat fazla zararlı madde içeren suları Belediye kanalizasyon hattına bıraktıklarını söyleyerek, Marzinc’in kanalizasyon bağlantısını Belediye hatlarından ayırarak mühürlediklerini açıklamıştı.

                 Bu konunun aslında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın konusu olduğunu söyleyen Vergili; buna  rağmen bugüne kadar bu Bakanlıklar tarafından hiçbir inceleme yapılmamış, adeta göz yumulmuştur, diyerek, Marzinc yöneticileri ve diğer sorumlular konusunda işlem yapılması ve cezalandırılması talebiyle Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyorum, demişti.

                 Vergili, Marzinc’in atık sularının “Tam Karabük’ten başlayarak (Atık Su Arıtma tesislerimizin çıkışından başlayarak), Filyos nehri boyunca Karadeniz’e ulaşıncaya kadar çevreyi zehirlemekte” olduğunu söylemişti.

                     Marzinc’in  kanalizasyon bağlantısını hatlarımızdan ayırarak mühürledik. Artık bu zehirli suları nereye deşarj edeceklerini merak ediyorum.” Demişti. Marzinc’in bu işlemin ardından duruşa geçtiği konuşulmuştu…

     VERGİLİ: “MARZİNC’İN  KENDİ İÇ ARITMASINI EN BAŞTAN YAPMASI GEREKİRDİ”.                 

                                 Vergili;  “Tesisin kendi iç arıtmasını yaparak bu suları en başından bu güne kadar arıtılarak hatlara deşarj etmesi gerekirdi. Bu şekilde hiçbir zaman kanalizasyona deşarj etmemesi gerekirdi. Bu davranışları tamamen çevre sağlığını ve doğal hayata zarar veren bir uygulamadır. Bu işlem MARZİNC firması yöneticileri tarafından bilerek yapmaktadırlar.” Demişti.

          Parantezi daha uzatmayalım yani, sonra tabi bazı gelişmeler olmuş, bazı düzenlemeler olmuş  kanalizasyon bağlantısının mührü de kaldırılmıştı. O tehlikeli katı atık Karabük’ten taşındı  ki bu bence büyük bir başarıdır bu konuda Karabük Halkı Başkan Vergili’ye teşekkür borçludur, ve bazı proses düzenlemeleri yapıldı, işçilerin banyo vs. konusunda düzeltmeler yapıldı ki bunlar da başarılı işlerdir ama, Bugün o arıtma hala tamamlanamadı herhalde, çünkü o konuda bir açıklama yapılmadı. Yapımı devam ediyor herhalde ama  Karabük Belediyesinin vaktiyle iddia ettiği YÜZLERCE KAT ZARARLI MADDE İÇEREN SULAR halihazırda yine belediye kanalizasyonlarına bırakılıyor olsa gerek…Parantezi kapatalım.)

                Bakan, Kurum;   “Marzinc’in 14 Ocak’ta izin ve ruhsat süreci bitiyor. Bu fabrikaya ilişkin gerekli çevre yatırımları yapılması noktasında uyarılarımız oldu. Yatırımlarını  gerçekleştirmemesi halinde izin ve ruhsat sürecinin yenilenmeyeceğini buradan ifade etmek isterim.”Dedi. Bakalım Ocak’ta neler olacak ya da yine neler olmayacak ?

KENT MEYDANI YENİDEN İHYA EDİLECEK.

          Bakan Kurum’un açıklamaları arasından dikkat çeken bir diğer açıklama da Kent Meydanı konusu oldu. Balan Kurum; “Kent meydanı yaklaşık 100 dönümlük alanı içeriyor. Vatandaşımızın talepleri doğrultusunda o 100 dönüm alanı yeniden ihya etmek. Bir millet bahçesi, millet kıraathanesi bir proje gerçekleştirmek istiyoruz.” Sözleri Karabük’te konuşulacaktır mutlaka.

          Malum Karabük Belediye Başkanı mevcut Kent Meydanı’nın olduğu gibi kalmasını ve Kent Meydanına müdahale edilecek bir projenin doğru olmadığını ifade ediyor.  Kentin ihtiyacı olan park konusunda ise yeni bir projenin düğmesine basıldığını ve yerel seçimlerden 1 gün önce o parkın açılışının gerçekleştirileceğini ifade ediyor.

          Aslına bakacak olursanız , 31 Mart Yerel seçimleri sonrası kimin belediye başkanı olacağına göre Kent Meydanının akıbeti belli olacaktır.

               Başka bir konuda bir not olarak düşelim. Bakan Kurum’un programına çok fazla katılım olmadığı gözlendi. Örneğin Seçim bürosu açılışında 40-50 kişilik bir  katılım olduğunu söylersek yanlış bilgi vermemiş oluruz sanırım. Teşkilatların tam kadro  katılımlarının olmadığının gözlendiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Burası da ayrıca bir değerlendirme konusu…

VERGİLİ YENİ PROJELERİ AÇIKLAYACAK

              Karabük’te herkesin istediği projelerin konuşulduğu, projelerin yarıştığı bir seçim olması. Karabük’ü daha ileriye götürecek, daha yaşanabilir ve müreffeh kılacak  bir Kent kimliğine  kavuşması  gerçekçi projlerle ve o projelerin hayatiye geçmesi olacağı gerçeğini herke kabul ediyor.

                Bu konu da yeni projelerle halkın karşısına çıkacak olan Başkan Vergili, 15 Ocak’ta proje tanıtım toplantısı gerçekleştirecek. Bakalım nasıl projeler oluşturuldu, 15 Ocak’ta tanıtım toplantısında görüp , değerlendireceğiz.

İYİ PARTİ’DE BAŞKAN ADAYI BELİRSİZLİĞİ SÜRÜYOR.

                 Karabük’te İYİ Parti’de hala Başkan adayı belirlenmiş değil. Kaldı ki, kamuoyunda sürekli olarak Eski “MHP Karabük Milletvekili” Durmuş Yalçın’ın adı geçiyor. Ama halihazır da hiçbir resmi durum orta da değil. Bu durum İYİ Parti Karabük’ü önemsemiyor mu söylemlerini de doğuruyor ve İyi Parti hanesine eksi yazıyor.

                  Sayın Yalçın ya da başka bir ismin 2019 Ocak’ında bir an önce açıklanması lazım yani. Her geçen günün  İYİ Parti hanesine gerçekten eksi yazdığı hatırlatmasını tekrar yazalım.

             CHP’DE PROJELER NE ZAMAN AÇIKLANACAK ?

                   CHP’de Mehmet Durum’un adaylığı sonrası çalışmalar sürüyor. Ama kamuoyu CHP’nin Karabük projelerini merak ediyor. Başkanlığı aldıklarında hangi projeleri gerçekleştirecekler. Neler yapacaklar bunu somut olarak görmek istiyor.

                   Karabük geneli anlamında CHP’de sıcak bir iklim yakalanmış gibi görülüyor. Bu seçimler de CHP’liler oylarını kendi partilerinde tutacaklar gibi görünüyor. Bu CHP İÇİN ÖNEMLİ BİR DURUM. Öyle ki geçmişte bazı yerel seçimler de seçtikleri adayın CHP kimliğiyle alakası olmaması sonrası CHP’liler kendi adaylarına değil de Ak Parti karşısında kimi desteklerlerse Ak Parti’yi yenebileceklerini hesaplayıp oylarını  sanıyoruz ki Başkan Vergili’ye kaydırmışlardı.

                  Bu seçimler de ise CHP ideolojilerinin içinden bir adayın çıkması, oyları kendi içlerinde konsolide etmeleri sonucunu sağlayacaktır. Ama bu yeterli midir  ? Yoksa açıklanacak gerçekçi ve uygulanabilir projeleler Karabük’ün tüm katmanlarına hitap edecek bir siyaset mi yürütmeleri gerekir ? Bunu iyi hesaplamaları lazım.

Vatandaşların CHP’den projeler görmek istediğini unutmamaları lazım.

 UYSAL, PROJELERLE GELİYOR.

                Ak Parti Karabük Belediye Başkan Adayı, Eski Rektör, Eski “Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal bu konuda çok avantajlı. Hem Rektörlük döneminde yaptığı başarılı işler ve KBÜ’yü bugünkü hale gelmesinde verdiği yoğun çaba ve enerji hem Milletvekilliği döneminde Ankara’daki bürokrasi ve siyasetin üst düzey isimleriyle olan arkadaşlıkları açısından bakılacak olursa, hem proje geliştirme hem de projelerine tam destek alma konusunda en avantajlı isim kendisi.

               Devlet projelerinin hayatiye geçmesi konusunda Belediye olarak vereceği katkı destek ve uyum da orta da. Yine bir dizi belediye projesi ile de belli periyotlarla vatandaşın karşısına çıkacak Sayın Uysal. Her ne kadar kabul edilmek istenmese de iktidar temsilcisi bir aday olmak, projelerin hayatiyete geçmesi noktasında ve ek desteklere erişilmesi noktasında önemli.

              Sayın Uysal bu avantajını da değerlendirecektir. Bu konu da sanki diğer adaylardan bir adım önde kendisi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle