Hoşgeldiniz  

CEYLAN’DAN, KARABÜKLÜLERE ÇAĞRI.

| 09 Ekim 2016 | Genel, Güncel, haber A- A+

Bunu Paylaş

17 – 20 Ekim 2016 tarihleri arasında Ekvador’un başkenti Quito’da gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir Kentleşme Konferansı (Habitat III) Konfrerasında Türkiyeyi temsil edecek heyetin Başkanlığı görevini icra edecek olan Çevre ve Şehircilik Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ; basın mensuplarıyla bir araya geldi.

ceylancagri

 c1  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde yapılan toplantıya  Çevre ve Şehircilik Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın yanı sıra, Ak Parti İl Başkanı Timurçin Saylar ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Aynacı  katıldı.

              Çevre Şehircilik Bakanlığının ilimizdeki yatırım ve projeleriyle ilgili bilgiler veren Ceylan,  Katı Atık Bertaraf Tesisi, Safranbolu Çöp Sahası ,Belediyelere yapılan araç gereç yardımı ve Karabük’e kurulması planlanan 2. Atık Su Arıtma Tesisiyle ilgili açıklamalar da bulundu.

                                     CEYLAN: “ LÜTFEN YÖNETİCİLER, EL BİRLİĞİYLE BİZE YER BULMA KONUSUNDA YARDIMCI OLSUNLAR.”

2010 yılından beri Karabük’ün gündeminde olan Karabük Katı Atık Bertaraf Tesisiyle ilgili açıklamalar da bulunan Ceylan; “ Karabük’te katı atık bertaraf tesisyle ilgili şanssızlıkların yaşanması bizi üzüyor. Maalesef hala vahşi depolama durumundayız. Bildiğiniz gibi  uzunca süren yer arayışlarından sonra 2010 yılında Karabük Valiliğinin başkanlığında ve belediyelerin katılımıyla kurulan Karabük Çevre Hizmetleri Birliği (KARÇEV) ‘nin yatırımı olarak başlamıştı. Tabi işin sahibi KARÇEV. Bizde bakanlık olarak finans desteği veriyoruz. Malumunuz Aşağı Kızılcaören’de  tahsis edilen orman arazisi ihale edilmiş ve ÇEVKA İnşaat    Karabük Katı Atık Bertaraf Tesisi 1.Kademe İnşaat İşini almıştı. İnşaat süresince ilgili firma su deposu,  trafo binası, dereye menfez yapımı, prefabrik idari bina ve prefabrik tamir binası , hafriyatlar gibi çeşitli işleri yapmıştı. Sonrasında heyelan ve projeye itirazlar sonucu ihale feshedildi ve ilgili firma ile idare konuyu yargıya taşıdı. Yargı safahatı sürüyor. Tabi biz de bakanlık olarak bu arada buraya 2 defa uzman ekip gönderdik. Uzman ekibin incelemesi neticesinde oluşturdukları rapor da  MTA kayıtlarında ilgili yerin  eski bir heyelan bölgesi olduğu ve heyelan  tehlikesini arz ettiğini ifade ettiler.

 Rapor sonrasında, sonuçta  geçmişte jeolojik etüdleri yapılmış,  ÇED verilmiş, belli oranda bir para harcanmış, devletin parası bu sonuçta onun için biz de  Karabük Valimiz,  Karabük Belediye Başkanımız, Safranbolu Belediye Başkanımızla birlikte gidip bir yerinde inceledik. Maliyetlerin artacağını gördük. 6 Milyon  250 BinTL’lik bir maliyeti vardı ama yapılacak düzenlemelerle bu maliyetin 5-6 kat artacağı 30 Milyon TL’ye çıkacağı bekleniyor.  Yani alınacak tedbirlerle  6 Milyona malolması planlana tesis, 30 Milyon TL’ye çıkacak Böylesi bir durumla karşı karşıyayız. Şimdi bu da devletin, milletin parası sonuçta.

    CEYLAN : “ BU TESİSİN YAPILMASI İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ.”

    21 Yani, bu tesisin kurulması için her şeyi yapacağız. Ama yer noktasında tıkanıyoruz. Yer bulmak kolay değil. Köylüler maalesef itiraz ediyor. İşte koku olacak vesaire noktasında itiraz ediyorlar. Karabük’teki yöneticiler elbirliğiyle , arazi bulunması noktasında lütfen bize yardımcı olsunlar. Biz de  gayret sarf ediyoruz. Örneğin eski ve kullanılmaz durumda olan  taş ocaklarını araştırıyoruz. Şimdi tabi sonuçta bitiremediler, yapamadılar deniliyor ama Katı Atık Bertaraf Tesisinin  Kaderi de buymuş.

 Yer konusunda lütfen muhtarlarımız dahil tüm yöneticilerimiz bize yardımcı olsunlar. Normalde iş KARÇEV’in işi ama biz bakanlık olarak %45’ini finanse edeceğiz. Kısa sürede yer bulunursa biz bakanımızın oluruyla bu %45lik katkıyı daha da yukarı çekmek üzere elimizden gelen gayreti göstereceğiz. “ dedi.

            Ceylan bu konuyla ilgili sözlerini bitirirken YER KONUSUNDA YARDIMCI OLUNMASI RİCASINI bir kez daha hatırlattı.

SAFRANBOLU ÇÖP SAHASI

  Safranbolu Çöp Sahasıyla iligili de bilgiler veren  Çevre ve Şehircilik Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan,  90’lı yıllardan bu zamana Karıt Köylülerin arsaları işgal edilmiş durumda. Zaman zaman çöp yangınları çıkıyor. Bu sorunun çözülmesi için,  Safranbolu Çöp Sahası için Rehabilitasyon projemiz var. Bu nokta da Safranbolu Belediyesi’ne  bir miktar da para gönderdik.

BELEDİYELERE ARAÇ GEREÇ YARDIMI

Bakanlıklarının mali durumu zayıf olan İlçe ve Belde belediyelerine de  araç gereç yardımı yaptığını belirten Ceylan; “ Bu kapsam da Yenice Belediyesi, Eskipazar Belediyesi, Ovacık Belediyesi ve Yortan Pazarı Belde Belediyesi’ne çeşitli katkılar yaptık.  Vidanjör,  Çöp Aracı, Yol süpürme aracı, Çöp Konteynırı gibi  araç gereç yardımlarımız sürüyor. Tabi Karabük ve Safranbolu Belediyesi’ne daha büyük ölçekli projelerle yardımcı olmaya çalışıyoruz.” Dedi.

  1. ATIK SU ARITMA TESİSİ

22Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin 2. Bir atık su arıtma tesisi noktasında telebi olduğunu ifade eden Ceylan; “  Yenice yolundaki Atık Su Arıtma Tesisi tam kapasite ile çalışıyor.  Ama artık yeterli olmaz noktaya geldi. Bu kapsamda Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, 2.  Atık Su Arıtma Tesisi yapılması noktasında  Yeşil Mahalle de yer gösterdi. Yeşil Mahalle’ye 2. Atık Su Arıtma Tesis yapılacak” dedi.

TAPU KADASTRO MÜDÜRLÜĞÜ

“Malum Valilik konağının altına Tapu Kadastro İl Müdürlüğü yapılacaktı. Proje firmasında bazı sıkıntılar çıktı, firma değişti. Şimdi yeni firma ile modern  bir yapı da tapu kadastro müdürlüğü binası yapılacak.”

KYK YURTLARI

 “600 kişilik  3 kule den oluşan yurt hizmete girdi. Yeni bir yurt inşaatına başlıyoruz. Bin kişilik olacak ve yaklaşık 30 Milyon TL’ye malolacak.”

İŞKUR İL MÜDÜRLÜĞÜ

“  İşkur İl Müdürlüğü binası İstasyon Bölgesinde yapılacak ve o bölgeye de ayrı bir canlılık katacağına inanıyorum.”  Diyerek sözlerini bitirdi.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle