logo

İletişim Başkanlığı’nın 4 Ağustos Raporu

 1. Bölgede ve Dünya’da Öne Çıkanlar

Türkiye

 • Türkiye’de dün saat 19:30 itibariyle, son 24 saatte 955 kişiye yeni tip koronavirüs (kovit-19) tanısı konulduğu, 19 kişinin hayatını kaybettiği, toplam hasta sayısının 233,851’e, toplam can kaybının 5,747’ye ulaştığı açıklandı.
 • Şanlıurfa’da, yeni tip koronavirüs (kovid-19) ile mücadele kapsamında taziye ziyaretleri yasaklandı.

Terörle Mücadele

 • Siirt Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığınca, Eruh İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde bulunduğu değerlendirilen PKK’lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, işbirlikçilerin yakalanması, sığınak, barınak ve depo alanlarının tahrip edilmesi amacıyla operasyon başlatıldığı bildirildi. Operasyon bölgesindeki vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla İlçeye bağlı Dadaklı, Dönerdöver, Dağdöşü, Gülburnu ve Özlüpelit köylerinde saat 09.00’dan itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtilen açıklamada, yasağa uyulmasının büyük önem taşıdığı kaydedildi.
 • Türk sivil toplumunun Japonya Nagoya’daki temsilcileri, FETÖ’nün kuruluşlarından EIS’nın önünde terör örgütünü protesto etti.

Batı Asya

 • İsrail’e ait savaş uçakları ve helikopterleri, Suriye’nin başkenti Şam’ın güneyinde konuşlu Esed rejimi ordusu hedeflerine saldırı düzenlendi.

Avrupa

 • Avusturalya’nın Başkenti Viyana’da düzenlenen gösteride, İsrail’in Filistinlilere karşı hukuk dışı eylemleri ve ABD’nin bu ülkeye verdiği destek protesto edildi.

Kovid-19

 • 4 Ağustos 2020 saat 10.30 itibariyle Kovid-19 nedeniyle dünya genelind vaka sayısı 18.451.042, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 697.289 olarak kaydedildi. Tüm dünyada iyileşenlerin sayısı ise 11,682,473 olarak açıklandı.
 • Almanya’da aşı ve ilaçlara onay vermede yetkili kurum olan Paul Ehrlich Enstitüsünün Başkanı Cichutek, yeni tip koronavirüse karşı bir aşının nispeten hızlı bir şekilde geliştirilmesi konusunda umutlu olduğunu belirtti.
 • ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüse (kovid-19) karşı alınan karantina önlemlerinin, gelecekteki enfeksiyon riskini engellemediğini söyledi.
 • Brezilya Sağlık Bakanlığının verilerine göre, 561 kişinin yaşamını yitirmesiyle ülkedeki virüs kaynaklı ölü sayısı 94 bin 665’e, vaka sayısı da 16 bin 641 artarak 2 milyon 750 bin 318’e yükseldi. Virüsten iyileşenlerin sayısı ise 1 milyon 912 bin 319 oldu.
 • Hindistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ülkede 803 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 38 bin 938’e çıktı. Hindistan’da son 24 saatte 52 bin 50 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi, toplam vaka sayısı 1 milyon 855 bin 746’ya yükseldi. Ülkede, şimdiye kadar virüse rastlanan 1 milyon 230 bin 510 kişi iyileşti.
 • Ulusal Makamlardan Resmi Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak:

 • Ekonomik büyümemin öncü göstergesi olan Türkiye İmalat PMI ( Satın Alma Yöneticileri Endeksi ) Temmuz ayında 56,9 seviyesinde gerçekleşti.Bu tarih bir dönüm noktası: Şubat 2011 ‘den bu yana en yüksek seviye.Böylece yılın 2.yarısna ilişkin pozitif beklentilerimiz güçleniyor.

Milli Savunma Bakanlığı:

 • Milli savunma bakanımız Hulusi Akar’ın 31 Temmuz 2020 tarihinde El Cezire televizyonunda yayımlanan mülakatta sorulan sorulara verdiği cevaba ilişkin Bahreyn Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama gerçekle yansıtmamaktadır. Abu Dabi yönetiminin Suriye, Libya, Yemen ve Afrika  Boynuzu gibi bölgelerde birleşmiş milletler sözleşmesi başta olmak üzere evrensel kuralları ve ahlaki değerleri çiğneyerek yürüttüğü istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri yapıcı olarak nitelemek ve bunlara verdiğimiz haklı tepkiyi Arap kardeşlerimize yapılmış gibi göstermek talihsiz ve beyhude bir gayrettir
 • Arap halkı bizim dostumuzdur, kardeşimizdir.
 • Abu Dabi yönetimini ve bu yönetimi destekleyen hükümetleri aklıselime davet ediyoruz. Bahreynli yöneticilere bu gün yanında durdukları devlet ve milletlerin yakın tarihte bu bölgede yaptıklarını hatırlatmaktan hicap duyarız.
 • Bölgesel barış, istikrar ve güvenlik darbecilerin değil, hukuk ve meşruiyetin yanında savunulabilir.
 • Türkiye’nin Libya ile 500 yıla varan ortak tarihi, kültürü, anlayışı ve inançları bulunmaktadır.
 • Türkiye “Libya Libyalılarındır” prensibiyle hareket etmektedir. Amacımız milli mutabakat hükümetinin öncülüğünde tüm Libyalıları kapsayan toprak bütünlüğü ve ulusal birliği sağlanmış bağımsız egemen ve müreffeh bir Libya’dır.

Türkiye darbecilerin değil, BM tarafından tannan meşru milli mutabakat hükümetinin daveti ve uluslararası hukuka uygun olarak imzalanmış ikili anlaşmalar çerçevesinde Libya’da bulunmaktadır. Türkiye bugüne kadar verdiği askeri eğitim, yardım ve danışmanlık desteğini sağlamaya kararlılıkla devam edecektir

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ