logo

Danışma Komisyonu Toplantısı Yapıldı

Eğitim ve öğretim hizmetlerinin il düzeyinde sürdürülmesinde karşılaşılan sorunlar, milli eğitimin genel amaç ve ilkeleri doğrultusunda çözüm önerileri hazırlamak, eğitim öğretim hizmetlerinin toplumsal ihtiyaçlara cevap vermek üzere geliştirilmesine esas olacak ilke ve yönetim önerilerinde bulunmak amacıyla yapılan İl Danışma Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Karabük Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü Çok Amaçlı Salonunda yapılan toplantıya Vali Fuat Gürel, Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Seher Berker, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, kurum müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği üyeleri, öğrenci temsilcileri ve veliler katıldı.

Karabük İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş tarafından yapılan sunumda; İlimizin öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, gerçekleştirilen projeler, yatırımlar, derslik sayıları, derslik başına düşen öğrenci sayıları, il genelinde her ay düzenlenen veli buluşmaları, il genelindeki sınav başarıları, gerçekleştirilmesi planlanan eğitim stratejileri, istatistikî veriler ele alınarak, detaylı bilgilendirmeler yapıldı. Salgın sürecinde yapılan projeler, çalışmalar ve alınan önlemler hakkında Vali Fuat Gürel ve katılımcılara ayrıntılı bilgilendirmelerde bulunuldu.

Toplantıda konuşan Vali Fuat Gürel, “Geçen sene yarım dönem ile bu sene tam dönemi salgınla beraber geçirdik, şu an itibariyle salgın belli bir aşamaya geldi, aşılama çalışmaları son sürat devam ediyor. Tüm vatandaşlarımızdan aşı olmalarını bekliyoruz. Sürecin sonunda 2021-2022 Eğitim-Öğretim faaliyetlerimizi normal süreç olarak devam ettireceğiz. Pandemi başladığında Mili Eğitim Bakanlığı çok kısa sürede tepki verdi, EBA sistemi üzerinden ve çevrimiçi sistemler üzerinden eğitimlerine başladı, okullarımız ve ögretmenlerimiz kısa sürede uyum gösterdi ve pandemi sürecinde eğitimi uygulayan en başarılı ülkelerden birisi olduk. Sisteme ulaşmada sorunu olan öğrencilere alt yapı desteği sağlandı ve yüzyılda bir yaşanan sıkıntıyı en az zararla atlatmaya çalıştık. Okullarımızın, öğretmenlerimizin, velilerimizin herkesin çok büyük gayretleri var. Karabük olarak eğitim ve öğretimde belli bir seviyedeyiz, sadece akademik alanda değil diğer alanlarda da belli bir seviyedeyiz. Halk eğitimin çalışmaları, sosyal yasam merkezlerinin çalışmaları, okullarımızın ve diğer kurumlarımızın faaliyetleri, kursları belli bir seviyede devam ediyor. Bu vatandaşımızın sosyal gayreti, bilgiye ulaşmadaki isteği de oldukça önemli, Karabüklülerle birlikte eğitime genel olarak bakıldığında çok iyi bir yerde olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu başarılı eğitim ve öğretimi sürdürürken eğitim alt yapısını güçlendirmek adına yatırımlarımıza devam ediyoruz. Geçmişte yapılan altyapılar eskidiği için 15’e yakın okulumuzu yıkmak zorunda kaldık, en acil 6 tanesi için TOKİ tarafından ihale süreci başlatıldı, diğer okullarımızı inşa çalışmaları devam ediyor. Yine bir kısım okullarımızda da guçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. Tüm bunlar bittiğinde eğitimimizin fiziki altyapısını çok güçlendirmiş olacağız. Karabük sanayide de ticarette de belli bir yere sahip olduğu için etrafımızda ki hayırsever vatandaşlarımızı okul yaptırma anlamında yönlendirebiliriz bu sayede eğitimdeki gücümüzü daha da artırabiliriz. Bugün açıklanan LGS sınav sonuçlarının çocuklarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”diye konuştu.

Toplantı soru/cevap bölümü ile dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

Eğitim ve öğretim hizmetlerinin il düzeyinde sürdürülmesinde karşılaşılan sorunlar, milli eğitimin genel amaç ve ilkeleri doğrultusunda çözüm önerileri hazırlamak, eğitim öğretim hizmetlerinin toplumsal ihtiyaçlara cevap vermek üzere geliştirilmesine esas olacak ilke ve yönetim önerilerinde bulunmak amacıyla yapılan İl Danışma Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ