logo

Davada Kazanan Taraf Yenice Oldu

KARABÜK Barosu Avukatlarından Hüseyin Aksoy’un Tir ve Yazıköy Muhtarlıkları adına açtığı dava da sonuçlandı. 28 Kasım’da Kastamonu İdare Mahkemesi’nde yapılan duruşmalı oturumda, Avukat Hüseyin Aksoy, suların süresiz kullanımının bir doğa suçu olduğunu vurguluyarak, şunları söyledi. ” Yenice Ormanları 1999 yılında WWF tarafından acil korunmaya alınmış 100 sıcak bölgeden birisidir. HES Projesinin uygulanacağı Şeker Deresi’nde avlanması yasak olan kırmızı benekli alabalık yaşamaktadır. Yenice Ormanlarında 34 ayrı ağaç ve ağaççık türü vardır”


Yenice Platformu’nun zorlu bir çalışmayla 2013 yılında alınmış ÇED Raporlarına ulaşmasından sonra incelemeye başlayan Av. Hüseyin Aksoy, 2013’te verilmiş ÇED Raporlarına itiraz süresinin geçtiğini, ancak ÇED Raporlarının içinden başka unsurlar bulunabileceği düşüncesiyle yoğun bir çalışmaya başladı. 460 sayfalık ÇED Raporlarını defalarca okuyan Aksoy. ÇED Raporundan önce Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile T.M Enerji arasında 14 Kasım 2008 tarihinde suyun kullanımı için sözleşme imzalandığını tespit etti ve çalışmalarını bunun üzerine yoğunlaştırdı.


Yenice Platformu’nun Tir Köyü Muhtarı Niyazi Çenesiz ve Yazıköy Muhtarı İlhan Kahveci’den vekaletname alması üzerine 13 Nisan 2018 tarihinde Kastamonu İdare Mahkemesi Başkanlığına “yürütmenin durdurulması’ talebinde bulunan dava açıldı. Kastamonu İdare Mahkemesi, 22 Nisan 2019 tarihinde bilirkişi incelemesi isteğinde bulundu. Avukat Hüseyin Aksoy’un bilirkişi ücretinin devlet tarafından karşılanması talebi de yerinde bulundu ve diğer dava ile birlikte aynı gün keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.
Kastamonu İdare Mahkemesi 22 Nisan’da yapılan bilirkişi incelemesinden sonra 2 Eylül 2019 tarihinde yürütmeyi durdurma kararını vererek 28 Kasım’da duruşmalı oturum yapılacağını bildirdi.
28 Kasım’da Kastamonu’da yapılan duruşmalı oturuma Avukat Hüseyin Aksoy suyun kullanımına ve inşaat iznine ilişkin her iki davaya, Türkiye Ormancılar Derneği Avukatı Kemal Aybek de inşaatla ilgili davaya girdiler. Bu davada DSİ’ni Avukat Ulaş Utkan temsil etti.
Duruşmayı Yenice Platformu’ndan Mustafa Akay, İsmet Cebecioğlu ve Tuncay Arslan da izlediler.
İki yıldır süren bir mücadele başarıyla sonuçlanmış oldu.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ