logo

Doğdu:” Sağlık çalışanlarının beklentileri artık karşılanmalı.”

Türk Sağlık Sen Karabük Şube Başkanı Sadık Doğdu; 11 Mart’tan bugüne sağlık çalışanlarının fedakarca bir mücadele ile kahramanlık destanı yazdıklarını vurgulayarak, bu süreçte 100’den fazla çalışma arkadaşlarının  şehit olduğunu, 50 bine yakın sağlık çalışanlarının da  virüse yakalandığını ifade ederek, öncelikle Şehitlerimize Allah’tan rahmet, hasta arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyorum diyerek Sağlık Çalışanlarının Özlük Haklarındaki iyileştirmeler konusunda bir paylaşım yayınladı.

“Adaletsiz, haksız ve beklentileri karşılamaktan çok uzak tavandan ek ödeme terk edilmeli, acil olarak maaşa tek ödeme şeklinde bir zam yapılmalıdır

Doğdu paylaşımında ; “Salgının tekrar artış gösterdiği şu günlerde Sağlık Bakanlığı çalışanların izinlerini iptal ederek yeni bir seferberlik başlatmıştır. Ancak sağlık çalışanlarının da dinlenmeye ihtiyaçları vardır, bu husus göz ardı edilmemelidir. Tüm sağlık çalışanları vatan, millet ve devlet için dün olduğu gibi bugünde fedakârca göreve hazırdır.

Fakat bu süreçte önemli olan Bakanlığın ne yapacağıdır. Sağlık çalışanlarının beklentileri artık karşılanmalı, özlük hakları iyileştirilmelidir. Kırgın olan, tükenmişlik sendromu yaşayan çalışanların motivasyonunu yükseltmek için bu şarttır.

Bu nedenle adaletsiz, haksız ve beklentileri karşılamaktan çok uzak tavandan ek ödeme terk edilmeli, acil olarak maaşa tek ödeme şeklinde bir zam yapılmalıdır.

Kadro bekleyen çalışanların talepleri karşılanmalı, 3600 ek gösterge hayata geçirilmelidir.” Dedi.

“Somut adımlar atılmalı, kangrenleşen sorunlara çözüm üretilmeli, garabet düzenlemeler terk edilmelidir.”

 Yıpranma payının makul bir düzeye getirilmesi gerektiğini, görevde yükselme sınavında- mülakatta herkese aynı puan verilmesinin gerektiğini, 2019 yılına ait izin hakları önümüzdeki yıla devredilmesi gerektiğini de ifade eden Doğdu; “Şiddete ağır yaptırımlar gelmeli, ehliyet ve liyakat esas alınarak bir sağlık yönetimi dizayn edilmelidir. Hiç kimseye ayrıcalık yapılmamalı, ayrımcılık uygulanmamalıdır.

Bakanlık alkış ve teşekkür yerine çalışanların taleplerine dikkat kesilmeli bunları karşılamak için de gereğini yapmalıdır. Sağlık çalışanları madem tam bir seferberlik halindedir o halde sağlık çalışanları için her şeyi seferber etmek adına başta Bakanlık olmak üzere tüm kamu idaresi üzerine düşeni yapmalıdır.

Süreç iyi dilek ve temenniler devrini çoktan geçmiştir. Somut adımlar atılmalı, kangrenleşen sorunlara çözüm üretilmeli, garabet düzenlemeler terk edilmelidir.

Sağlık Bakanlığı izin iptali konusunda gösterdiği eşitliği tüm çalışanların hak ve hukukları içinde titizlikle göstermelidir.” ifadelerinde bulundu.

Sağlık çalışanlarının sadece bunlar yapılırsa ağzı tatlanacak gönlü ferahlayacaktır, diyen Doğdu,  Aksi takdirde kuru lafların , boş icraatların  devamı halinde Sağlık ordusunun büyük bir yara daha alacağını vurguladı.

“Sağlık çalışanlarının sorunlarını maskelemek sağlık hizmetlerine zarar vermektedir.”

Doğdu: “Pandeminin 1. dalgasında yapılan tüm hataları Bakanlık gözden geçirmeli ve yanlışta ısrarını sürdürmemelidir. Virüsün insanların birbirine yaklaştıkça yayıldığı nasıl bir gerçeklik ise sağlık çalışanlarının sorunlarına uzak kalındıkça meselenin içinden çıkılmaz bir hal alarak her yere olumsuz tesirleri olacağı da bir o kadar gerçektir.Maske virüsten koruyor ise de sağlık çalışanlarının sorunlarını maskelemek sağlık hizmetlerine zarar vermektedir. Kısacası beklentimiz özlük haklarında gerekli iyileştirmelerin bir an önce yapılmasıdır. Çünkü kantarın topuzu kaçmış, sabır taşı çatlamış, bardak ta dolup taşmıştır. Türk Sağlık-Sen olarak dün olduğu gibi bugün de hak ve hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Çeyrek asrı aşan sendikal mücadelemizde hiçbir zaman geri durmadık. Her daim çalışanın yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Hak sahibine teslim edilene, sorunlar çözülene ve talepler karşılanana kadar durmayacağız.” diyerek paylaşımını sonlandırdı.

Türk Sağlık Sen Karabük Şube Başkanı Sadık Doğdu; Sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirmeler için neyi bekliyorsunuz diye sordu

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ