logo

Dünya İlk Yardım Günü Kutlandı

Geleceğimizin teminatı çocukların sağlıklı eğitim ortamlarında yetiştirilmesi, öğrenci ve öğretmenler ile okul paydaşlarında koruyucu, önleyici ve acil müdahale gerektiren kazalar ve ani hastalık durumunda, tıbbi yardım gelinceye kadar yapılabilecek ilk yardım uygulamaları hakkında farkındalık ve duyarlılık oluşturulması amacıyla ülkemizde ve tüm dünyada “Dünya İlk Yardım Günü” kutlanmaktadır.

Bu kapsamda Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi yönetiminde İlimiz Merkez Hoca Ahmet Yesevi İmam Hatip Ortaokulunda “Dünya İlk Yardım Günü” kutlama programının ”Okulunda ve Yaşadığın Yerde Sen de İlk Yardım Kahramanı Ol” teması ile kutlama programı ve ilk yardım etkinliği gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen kutlama programına İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, Müdür Yardımcısı Erdal Üngören, sağlık ekipleri, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Öğrenci ve öğretmenlerde ilk yardım kültürü oluşturmaya yönelik düzenlenen program öğrencilerin okul ortamında karşılaşabilecekleri kazaların mizansen şeklinde canlandırmalarıyla başladı. Daha sonra İl Sağlık Müdürlüğü’nün 112 ekibinin de dahil olduğu program, sağlık personelinin acil müdahaleyi canlandırdıkları bölüm ve ardından ambulans aracında bulunan ilk yardım ve müdahale ekipmanlarının tanıtıldığı, ilk yardım kuruluşlarına ulaşım yöntemlerinin anlatıldığı bölüm ile devam etti.

Etkinliğin sonunda İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, sağlık personeline, okul idareci, öğretmen ve müdürlüğün işyeri sağlığı ve güvenliği ekibi ve öğrencilere teşekkür ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Program ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmelerde;

Eğitim ve çalışma ortamlarında sağlıklı şartların oluşturulması çocuklarımızın sağlıklı bir eğitim ortamında yetiştirilmesi noktasında programda gösterilen uygulamaların çok önemli olduğu belirten Akbaş “okullarımızda meydana gelen yaralanma ve sakatlıkların azaltılması için güvenli okul hedeflerine ulaşmak konusunda liderlik etmekteyiz.  Okullarımız ilk yardımcı öğretmenlerimizle daha güvende hissediyor ve her yıl olduğu gibi bu yıl da Dünya İlk Yardım Gününü kutluyoruz.” diyerek programa katılan sağlık çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Geleceğimizin teminatı çocukların sağlıklı eğitim ortamlarında yetiştirilmesi, öğrenci ve öğretmenler ile okul paydaşlarında koruyucu, önleyici ve acil müdahale gerektiren kazalar ve ani hastalık durumunda, tıbbi yardım gelinceye kadar yapılabilecek ilk yardım uygulamaları hakkında farkındalık ve duyarlılık oluşturulması amacıyla ülkemizde ve tüm dünyada “Dünya İlk Yardım Günü” kutlanmaktadır.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ