Hoşgeldiniz  

Durlu, “Şeker hastalığı gözde önemli hasarlara yol açıyor”

Okan Küçük | 02 Eylül 2018 | Genel A- A+

           Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Durlu, 20 ile 65 yaş arasındaki kişilerde en sık görülen körlük nedeninin diyabet olduğunu söyledi. 
Durlu, yüzyılın en önemli sağlık sorunlarının arasında yer alan diyabetin, halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığının ülkemizde de çok sık görüldüğünü ve yaklaşık 7 milyon kişinin diyabetli olduğunu kaydetti. 
        Şeker hastalığında, kontrolü yapılmayan hastaların daha yüksek risk altında olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Yusuf Durlu, “Şeker hastalığının süresi arttıkça gözde hasar yapma riski artıyor. Bu risk özellikle onuncu yıldan sonra ortaya çıkıyor. Katarakt, diyabetli hastalarda daha sık ve erken yaşlarda ortaya çıkıyor. Diyabet, göz kaslarının sinirlerini tutarak felçlere, göz içi kanamalara ve ileri evrelerde göz içi basıncının artması yani glokoma yol açıyor” diye konuştu. 
Hastalarda genellikle yavaş ilerleyen görme azalması veya nadiren de ani görme kayıplarının da olabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Yusuf Durlu, şunları söyledi: 
“Bazı durumlarda hastaların gözlerinde hasar oluşmasına karşın görmeyle ilgili önemli şikayetleri de olmayabilir. Bu durum şeker hastalarının muayenelerinin, diyabet uzmanıyla beraber özellikle retina konusunda uzman bir göz doktoru tarafından yapılmasının önemini gösteriyor. Erken teşhis, sık kontroller ve gerekirse göz içine iğne tedavisiyle birçok diyabetli hastada ciddi görme kayıpları engellenebiliyor. Bu nedenle şeker hastalarının görmelerinde azalma olmasını beklemeden hiç olmazsa yılda bir damlalı göz dibi muayenesi yaptırmaları çok önemli.” 

Anketler

Karabük ve Safranbolu Belediye Başkanı Kim Olsun ? ( Aynı IP adresi üzerinden bir kez oy kullanabilirsiniz.Tek seferlik oy verirken kutucuklardan 3 adayı seçebilirsiniz)

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

EN SON HABERLER

© 2017 karabük haber, karabük haberleri, karabukajans78/ Karabük Farklı Gazete,karabük güncel haber,karabük haberler, Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle