Hoşgeldiniz  

“Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar?” kampanyası

Okan Küçük | 13 Ağustos 2018 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

                  Bilişim teknolojilerindeki gelişim ve değişim etkisini her alanda göstermektedir. İhtiyaç duyulan her türlü veriye hızlı bir şekilde erişim imkanı sağlayan bilgi ve iletişim teknolojileri, günlük yaşamın vazgeçilemeyecek bir unsuru haline gelmiştir. Günümüz dünyasında, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşması çocuklarımız için fırsatlar kadar tehditleri de beraberinde getirmiştir.)
                    Aile ve sosyal politikalar bakanlığında; çocukların dijital ve sosyal medya ortamlarındaki kontrolsüz ve kötü amaçlı yaklaşımlardan korunması, alternatif fiziksel, sosyal ve kültürel yaşam alanlarının yaygınlaştırılması, çocukların bedensel aktivitelere yönlendirilmesi, ruhsal ve sosyal gelişimlerine destek verilmesi amacıyla “Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar?” kampanyası başlatılmıştır.
            Bu Kampanya ile çocukların teknolojiyi doğru, etkili ve bilinçli şekilde kullanmayı öğrenmeleri, serbest zamanlarını akranları ile birlikte verimli değerlendirmeleri, iletişim yeteneklerinin ve yaşam becerilerinin geliştirilmesine katkı yapılması ile Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi’nin 31. Maddesinde ifadesini bulan çocuklara oynama ve yaşına uygun eğlencelere katılma hakkının sağlanmasına yönelik fırsat eşitliğinin
sağlanabilmesi hedeflenmektedir.
            Bu bağlamda Aile ve sosyal politikalar müdürlüğünde;  Karabük Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü’nde; İl Müdür Yardımcısı Kıymet BOZTAŞ koordinatörlüğünde düzenlenen programda, Aile ve sosyal politikalar müdürü hizmetlerinden yararlanan vatandaşlarımıza “Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar” isimli kampanyamız tanıtılarak kampanya kapsamında ‘Bilinçli Medya Kullanımı’ konulu eğitim gerçekleştirildi. Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünde görevli Psikolog personelimizin sunumuyla gerçekleşen eğitimde; ‘Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar Kampanyası Neden Düzenleniyor?, Neden Bilinçli Medya Kullanıcısı Olmak Zorundayız?, İnternet Bağımlılığı, İnternette Oyun Oynama Bozukluğu, Dijital Oyunlar, Siber Zorbalık, Ebeveynler Neler Yapabilir? ve Televizyonun Zararları’ konu başlıklarına değinildi.
            Ayrıca yukarıda zikredilen amaçlar kapsamında; programa katılan Karabük Gençlik Merkezi Müdürlüğü personelleri “Anne Babamla Birlikte Öğreniyorum” isimli projelerini, Karabük Emniyet Müdürlüğü personelleri ise “Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP)” isimli projelerini programımız vesilesi ile katılımcılara tanıttı. Yoğun bir katılımla gerçekleşen ve ilgiyle takip edilen program, karşılıklı soru cevap etkinliği, çekilen hatıra fotoğrafı ve ardından karşılıklı iyi dilek ve temennilerin sunulmasıyla sonlandırıldı.

EN SON HABERLER
KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle