Hoşgeldiniz  

Engellli Olan Yolun Kendisi.

Okan Küçük | 17 Mart 2013 | Okan Küçük, Yazar A- A+

       Karabük Belediyesi araç trafiğine kapattığı caddenin her iki tarafına görme engelli vatandaşlar için izli tuğla denilen kabartma tuğlalar döşetti. 2 çeşit olan bu kabartma tuğlaların biri tuğlada ki kabartmalara göre görme engelli vatandaşın baston yardımıyla ilerleyebilmesini diğeri de oval kabartmalarla yolun sonun gelindiğini, sağa ya da sola dönülmesi gerektiğini gösteriyor, görme engelliye.

           Ama Karabük Belediyesi’nin görme engelli vatandaşların yolda yürümelerini kolaylaştırmak ve gideceği yönü bulmalarını sağlamak için yaptığı yolun kendisi engellerle dolu. Sanırsınız caddenin başından sonuna kadar düzenlenen izli tuğlalar yürümek ve yol bulmak için değilde adeta görme engelliye bir engel daha koymak için düzenlenmiş.

Nasıl mı fotoğrafta da gördüğünüz üzere yol engellerle dolu. Düzenleme dediğimiz şey aslında düzenleyememe olmuş. Bu yazıyı okuduktan sonra yarın gidin bakın siz de sayın ,biz saydık. Sadece Karabük Belediyesi’nin olduğu caddenin başından sonuna kadar
1 değil 4 değil 7 değil
2 değil 5 değil 8 değil
3 değil 6 değil 9 değil… yok daha neler , bitmedi.
                    10 değil , 11 değil tam 12 tane evet tam on iki tane  logar kapağı konulmuş, caddeye kapak olsun diye değil de engelliye kapak olmuş o, görme engellinin yürümesi sağlanacak yer de resmen ızdırap olunuyor o engellerle. Gidin sayın tam 12 tane bir tarafta, caddenin diğer tarafında kaç tane var onu da okuyucu gitsin baksın saysın toplam kaç tane olacak ?

          Dalga geçmiyoruz, şaka da yapmıyoruz. Bekledikte bekledik , yapılır ,düzenlenir falan diye ama baktık caddenin iki tarafına bize göre anlamsız, o kare şeklindeki taşlar döşendi de, o kare taşlarla cadde boğuldu da, hala görme engellilerin önündeki engeller duruyor, giderilmedi.

          Çok zor olmamalı bunu yapmak, önemli olan duyarlı olmak, farkında olmak sadece. Ya ilgili düzenleme yapılsın, ya da bana ne görme engelli vatandaştan, denilip o izli tuğlalar kaldırılsın gitsin bitsin yani.

         Görme engelli vatandaş zaten engeli ile yaşıyor, bir engel de (ne biri caddenin bir tarafında sadece 12 tane ) Karabük Belediyesi çıkartmasın, yani.

Not: Karabük Belediye Başkanı Sayın Rafet Vergili’nin onca işi arasında bu tuğlanın izi , GÖZÜNDEN kaçmış olabilir. Artık , öğrendi ,gereken düzenlemeyi derhal yaptıracağına inanıyoruz.

belediye

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle