Hoşgeldiniz  

ERDİNÇ OZAN İLE GÜN IŞIĞI … EMEKLİLİK GÜVENCESİ

ozanerdinc (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.) | 06 Mayıs 2016 | Arşiv


ERDİNÇ OZAN İLE GÜN IŞIĞI …   EMEKLİLİK GÜVENCESİ

erdincozankose

     Dünyanın neresinde, hangi ülkesinde yaşarsanız yaşayın, emeklilik, kalan ömrünüz için bir güvencedir. Tüketimin kaynağının üretim olduğu düşünüldüğünde ömrünün önemli bir kısmını çalışarak geçiren insanlar, artık çalışamayacak duruma, yaşa geldiklerinde sosyal devlet ilkesi gereğince emekli aylığına hak kazanır ve artık çalışma süreleri boyunca ödedikleri primleri bir anlamda geri almaya başlarlar. Türkiye gibi bireysel emeklilik, özel emeklilik kavramlarının gelişmediği, henüz emeklediği düşünüldüğünde devlet güvencesindeki yaşlılık, dul, yetim aylıkları özel önem arzetmektedir. Ülkemizde devlet ve özel sektör karşılaştırması yapıldığında devlete duyulan güven özel sektöre karşı duyulmaz. Nasıl duyulsun ki? İşe başlayan ve o sevinçle tüm tanıdıklarını arayıp iş buldum çığlıkları atan kişinin sigortasını bile yapmayan, yapsa da sürekli giriş çıkış gösteren veya aylar sonra yapan, hatta asgari ücretin bile altında eleman çalıştıran kurumlara güven duymak mümkün mü?

     Gelişmiş ülkelerde devlet sosyal yaşam güvencesinde yerini özel sektöre bırakırken, bizim gibi ülkelerde bunun hayalini bile kurmak çok zordur. ABD ‘de yaygın olan sistem bireysel emekliliktir. Ancak, ordaki durum bizden çok çok farklıdır. Vergi ödememenin en büyük ayıp olduğu toplumsal normuna sahip ülkenin şirketleriyle bizimkilerin kıyaslaması bile olmaz. Bir Amerikan vatandaşı için en büyük ayıp kapısına vergi memurunun dayanması iken bu tarafla kıyaslama yapmayı bile gereksiz görürüm. Özel sektöre güven duymayan vatandaş elbette devletin güçlü kollarına kendini bırakacaktır.

     Türkiye de sosyal güvenlik kanununda defalarca yapılan değişiklikler sonucu emekli olma kıstasları yeniden belirlendi. Son düzenleme 1999 yılında 4447 sayılı kanunla yapıldı. Zamanın Sosyal Güvenlik Bakanı, Sayın Yaşar Okuyan TV kanallarında değişikliği savunurken erken yaşta emekliliğin dünyanın hiç bir yerinde olmadığını savunuyordu. Doğrudur. Buna bir diyeceğimiz yok. Ama, kanunu geriye doğru çalıştırırsanız ilerde mağdur edeceğiniz insanların sayısını hesap bile edemezsiniz. Kanunu çıkardıkları tarihten itibaren yürürlüğe koysalar sorun yok. 1984 yılında ilk kez sigortalı olan ben bile gün sayısından 225 gün kaybettime göre…5000 günde emekli olma hakkım varken dönemin hükümetinin uygulamasıyla 5225 günde emekli olabildim… Bu işin ayrı bir yanı. Sözkonusu kanun gereği kadınlar 58, erkekler 60 yaşından önce 7000 iş gününü doldurmadan emekli olamıyor. 1999 da ilk kez sigortalı olanlar için bu da tamam. 1991 yılında işe başlayan bir sigortalı 25 yıl 53 yaş 5600 gün şartıyla emekli olabiliyor. Şimdi hesap edelim: İşe başladığı tarihte 20 yaşında olan sigortalı 25 yıl sonra 45 yaşına gelir. Gün sayısını da doldurur ama emekli olamaz. 53 yaşını beklemek zorunda. Özel sektör çalışanı ise ve işten çıkarıldıysa ne olacak? O yaştan sonra kim iş verecek. İşe alımda liyakattan çok torpile, filinta gibi olmaya bakıldığına göre durum vahim. Bu durumda olan insanların sayısı 260 bini özel sektörde, geri kalanı kamu da çalışmakta olan 450 bin kişi. Ya da başka bir deyimle 4447 sayılı kanunun mağdur ettiği 450 bin insan.

     Bu insanlar kendilerine kısaca EYT diyorlar. Yani Emeklilikte Yaşa Takılanlar. Meclise gidip parti temsilcileriyle görüşmeler yapıyor, konuyu TV kanallarına ve meclise taşıyorlar. Dikkat çekmek için İzmir konak meydanında deve bile yürüttüler. En son geçen ay kendilerini EGE TV de  İlkay Kıyak’ın programında izlemiştim. Sorunlarını çok güzel anlattılar. Mağdur olduklarını, haksızlığın giderilmesini istediler. 11 milyon emeklinin olduğu bir ülke de 450 bin kişiye çözüm bulunmasının çok zor olmayacağı kanaatindeyim. En azından kademeli olarak da emekli edilebilir bu insanlar. Zamanın hükümetinin yaptığı hatayı düzelten hükümet bu insanların hayır duasını alır diyorum.

ERDİNÇ OZAN

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle