Hoşgeldiniz  

ERDİNÇ OZAN İLE GÜN IŞIĞI… KUT’ÜL AMMARE

ozanerdinc (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.) | 06 Mayıs 2016 | Genel, Güncel, haber, Yazar A- A+

ERDİNÇ OZAN İLE GÜN IŞIĞI… KUT’ÜL AMMARE

erdincozankutulammare

Son günlerin dillerden düşmeyen söylemi Kut’ül ammare nedir? Unutturulmaya çalışılan, ders kitaplarından çıkartılan, bayram olarak kutlanmaktayken , vazgeçilen Kut’ül ammare nedir? Büyük bir zafer olduğu kuşku götürmez. Halil (KUT) Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, General Townsend komutasındaki Britanya ordusunu bozguna uğratarak, kuşatma altındaki Kut şehrini ele geçirip, İngilizlerin ”En aşağılık teslim olma” dedikleri, kendi tarihlerinin en aşağılık sayfası olarak niteledikleri bir zafer.

İngilizlerin, çoğu Hintli askerlerden oluşan ve Türk kuşatması altında bulunan ordusuna ikmal yapmakta istekli davranmadığı, ilk kez havadan deniz uçakları kullanılarak ikmal yapılmaya çalışıldığı ancak, başarılı olamadığı tarihçilerce söylenir. 1. Dünya savası esnasında Dicle nehri kıyısında bulunan Kut şehrinde konuşlanan İngilizlerin Osmanlı ordusunca kuşatılmasıyla tarihe Kut savaşı olarak geçen savaş başlamıştı. 7 Aralık 1915 de başlayan kuşatma 29 nisan 1916 da ingilizlerin teslim olmasıyla son buldu. Kut zaferinin tarihsel sonucu İngilizlerin Bağdat’a ilerleyişlerinin durdurulması olmuşrtur. Kut’a gelinceye kadar Osmanlı ordusyla İngiliz ordusu arasında geçen Şeyh Saad, Vadi, Hannah, Sabis muharebelerini ağır kayıplar vererek kaybettiler. Ardından Felahiye savaşını da kaybettiler.  Osmanlı ordusu karşısında tutunamayıp ağır kayıplarla geri çekilen İngiliz tümeni Selman’ı-pak muharebesini de kaybederek Kut kasabasına sığındı. (Bugün İstanbul üsküdar da Selman’ı-Pak adında bir cadde olduğunu hatırlatalım)

     Osmanlı 6. ordu komutanı General Von Der Goltz (Alman) Paşa Bağdat’ta Tifüs hastalığından ölünce yerine Halil Paşa atandı. Halil Paşanın Başvekil Enver Paşanın amcası olduğunu ve aralarında sedece 1 yaş fark olduğunu bilelim. Bazı kaynaklar ya da kişiler Kut savaşında komutanın Enver Paşa olduğunu söylese de doğru değildir. Komutan Enver Paşanın amcası olan Halil Paşadır. 29 nisan 1916 da General Townsend, Kut şehrinde yaşanan açlıktan dolayı beraberinde13 General 480 subay ve 13300 askerle birlikte teslim oldu. Bu savaş sonunda İngiliz kuvvetleri 23 000 kayıp verirken Osmanlının kaybı 10 000 askerdir. 18.000 esir alınmıştır.

İşte son zamanlarda medya da ve sosyal medya da çokça söz edilen Kut’ül ammare budur. Peki sonra ne oldu? Kut’taki ” Aşağılık teslim olma” İngiliz kamuoyunda  yoğun tepkilere sebep oldu. Ve Biritanyalılar  2. Kut savası ile  23 şubat 1917 de Kut kasabasını geri aldılar. Şimdi burada durup şunu sormak gerekir. İngilizler Kut’u savaşarak mı geri aldılar yoksa Osmanlı sarayı Kut’u İngilizlere geri mi verdi? Hangisi olursa olsun gerçek olan şu ki İngiltere hükümeti Kut’u geri alarak kendi kamuoyu nezdinde itibarını kurtarmaya çalıştı. Ancak bununla bitmedi. Bu sayfanın tarihten silinmesi gerekirdi. kendi tarihlerinden silmeleri kolaydı ama, Türkiyede Kut bayramı adı altında her yıl bu zafer kutlanıyordu. Türkiye’nin NATO’ üyesi olması aradıkları fırsattı. ”Artık dostuz, müttefikiz. Bu bayramı kutlamaktan vazgeçin, kamuoyumuza karşı küçük düşüyoruz” dediler ve dediklerini de yaptırdılar. Tarih 1952 idi ve iktidarda Adnan menderes hükümeti vardı.

Konunun bir de tarih kitaplarıyla ilgili kısmı var. Tarih bilimini kendisine meslek olarak seçmeyenler dışında bazı tarih meraklılarını da (Benim gibi.) bir kenara bırakırsak insanlarımızın tarih bilgisi orta öğretim dışına çıkmaz. Orada da ne kadar tarih öğrendiği sorgulanır. Hiç bir öğretmen müfredatın dışına çıkıp bilgi öğretmeye kalkmaz. Öğretmek istese bile kendisi ne kadar biliyor? Öğretmenin önünde bir müfredat vardır ve uygun olarak görevini yapmaya çalışır. Ders kitabında Kut zaferi diye bir bölüm yoksa ne öğretmen öğretebilir ne de öğrenci öğrenir. Tarih unutturmanın en kolay yolu da budur.

Tarihçiler Atatürk döneminde tarih derslerinin Türk tarihinin tamamını kapsayacak şekilde olduğunu söylüyorlar.Sadece İnkilap tarihi ayrı bir derstir. Biz de İktisat öğrenimi yaparken son sınıfta İnkilap tarihi dersi görmüştük. Şu an liselerde var mı bilmiyorum.Atatürk dönemi tarih dersleri sadece Türk tarihini değil insanlık tarihini de kapsıyordu. İlerleyen zamanlarda tarih derslerinde kırpma yapmayı alabildiğine sürdürdük. Sovyetler Birliğinden duyulan korku ilk çağ tarihimizi ders kitaplarında en aza indirmeye kadar vardı. Bununla kalmadı. Sovyetler Birliği dağılmadam önce Orta Asya daki hangi Türk devleti Ülkeler Coğrafyası kitaplarında yer aldı? ne zaman ki Sovyetler çöktü Orta Asya aklımıza geldi. Ama, geç kalmıştık.

Unutturulan sadece Kut’ül ammare olsa iyi. Bizi biz yapan, damarlarımızdaki asil kanın kaynağı olan Anadolu’nun en eski medeniyeti Olan Saka İskit, Papayı diz çöktüren, Hun, demirden dağı eriten, 40 yiğitle çin sarayına saldıran Göktürk…Kutluk, Uygur…Anadolunun kapılarını açan Selçuklu da unutturulmaya çalışılmıyormu? Tam 60 yıldan beri.

ERDİNÇ OZAN

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle