Hoşgeldiniz  

Esnaf ve sanatkarlar odası başkanından açıklama

Okan Küçük | 30 Temmuz 2018 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

                     Öncellikle ülkemizin bu kadar yoğun ve sıkıntılı bir süreçte geçtiği günlerde esnaf ve sanatkarlarımızdan bir çok sorunları da dururken böyle bir gündemle karşınıza gelmemiz bizleri olanca üzmüştür.

                   Bilindiği üzere Karabük birliğimizin genel kurulu yapılalı henüz 2 ay olmuştur.Bu kadar kısa süre geçmiş olmasına rağmen bazı muhalif oda başkanı arkadaşımız ve daha düne kadar beraber hareket ettiğimizin  arkadaşımızın kendi duygularına yenik düşerek ve diğer arkadaşlarla birlikte hareket ederek , noter imzasıyla birliğimizi kurula çağırmak istemeleri başkan ve yöneticilerimize yakışmamıştır. Bize ulaşan noter imzalarında ‘’birliğin iyi yönetilmediğini , bazı odalarda ayrım yapıldığı, gerekli hizmet ve gayret gösterilmediği‘’ gibi maddeler yer almaktadır. Henüz iki aylık süreçte seçilen, yönetim kurulumuzun bu kısa zaman da ne yapabileceği siz değerli yönetici ve esnafların takdirine bırakıyorum. Bu yapılan olayların tamamen siyasi ve bencil duygulardan ileri geldiğini düşünüyorum  ve görüyorum. Bu arkadaşlarımızın kişisel hırsları bitene kadar  bu seçim sürecinin tekrar etmesi mi gerekecektir diye sormak istiyorum. Bizler elinde daha geniş bir imkan olmasına rağmen , bu arkadaşların imza toplayarak bizleri genel kurula getirmeye çalışması , kamuoyu karşısında  esnaf ve sanatkarlarımızı rencide edecek bir durum olduğundan ,bizler asla böyle bir yola başvurulmasını doğru bulmuyoruz.Kaldı ki bu iki ay önce yapılmış olan  genel kurulumuzda ,kendi hür iradeleriyle her iki tarafta oy vermiş olan genel kurul üyelerimize yapılmış olan bir saygısızlıktır.Konu alan tüm iddialar ; 1 Mayıs 2018 de gerçekleştirdiğimiz birlik genel kurulumuzda  delegelerimize sunulmuş ve oy birliği ile  yönetim kurulu ibra edilmiştir. Bir diğer  bahsi geçen konu da , üyelerden fazla ücret alındığı konusudur… Gönüllülük esasına göre üyelerden kayıt   sırasında bağış alındığı doğrudur.Bu uygulamayı yapan bir çok odamızda vardır ve kendileri de bu konuyu bilmektedirler..

Her alınan para makbuzlu dur ve banka hesabına yatırılmıştır.Elde edilen bu gelirler ve tasarruflar ; personel maaşları ve birliğimizin diğer tüm ihtiyaçlarına ilave olarak kullanılmış , ayrıca özel idare binasının bitişiğinde olan iş merkezinden yeni bir ofis alınarak esnaf ve sanatkarlarımıza kazandırılmıştır.Bazı başkanların idda ettiği ; bir kısım odalarımızın üyelerinin ,Karabük’te esnaf ve sanatkarlar odasına (Karma odaya) usulsüz şekilde aktarıldığı iddiası doğru değildir.2007 yılında yapılan mutabakat sonucunda odalara üyeler aktarılmış, her şey mevzuata uygun olarak yapılmıştır.Son zamanlarda yapılan yeni üye kayıtları ise  Nace meslek gruplarına uygun olarak ilgili odalara yönlendirilmektedir. 2015 yılında belediyemizin tahsis ettiği Zübeyde hanım kütüphanesinin eksikleri giderilerek ,esnaf ve sanatkarlarımıza daha iyi bir hizmet verebilecek hale getirilmiştir. Birliğimizin yeni yerine geçtikten sonra iyi geliri olmayan bir çok odamıza , eski hizmet binasında kira almaksızın  yer tahsisi yaptık. Yine acil ihtiyacı olan bazı odalarımıza  birliğin imkanları dahilinde demirbaş temini yaptık. (bilgisayar,dolap,masa,sandalye,vs.) Karabük sporumuza, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, yardımlaşma derneklerine birliğim imkanları dahilinde maddi ve manevi yardımlarımız yapılmıştır.Geçmiş dönemde de bu dönemimizde de birliğimizi ufku açık bir yönetim  şekliyle yönetim ivmeyi hep yukarıda tutmaya çalıştık.Bizler için esnaf ve sanatkarlara hizmet  etmek en önemli görevimizdir. Sonuç olarak iki ay önce seçilmiş olan yönetimimizin tekrar genel  kurula çağrılmasının hiç bir mantıklı sebebi olmadığının ve bu gereksiz olayın son bulup sürecimizin  artık normal işlerine biran önce dönmesinin gerektiğini siz değerli basına, esnaf ve sanatkarlarımıza ve siz değerli Karabük halkına söylemek isterim.

Saygılarımla; birlik başkanı  NURETTİN TÜMEN                                                                       

EN SON HABERLER




KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle