logo

Etkin Kadınlar Derneğinin Onur Konuğu Özlem Aras Gürel oldu.

Etkin Kadınlar Derneği 2014 yılından beri Karabük’te çalışmalar yapıyor.  Kadınlar Karabük için yazıyor ana başlığında www.kadinlaryazıyor.org  sitelerini de kuran  Etkin Kadınlar Derneği  Mihriban Saraç başkanlığında  Karabük Öğretmenevinde bir etkinlik  düzenledi. Düzenlenen etkinliğin onur konuğu da Karabük’te kadın denilince her türlü faaliyetin öncüsü konumunda olan, kadınların çalışmalarına destek veren  Özlem Aras Gürel oldu.

Bilici: “Benim de  kadim şehir “Karabük” için kurmak istediğim cümlelerim var diyen kadınlar… Buradayız ve sizi bekliyoruz.”

 Dernek kurucu başkanı Hatice Bilici, konuyla ilgili Karabük Farklı Gazete’ye yaptığı açıklama da şunları vurguladı:

“ Yaşadığımız kadim şehir için yazılacak cümlelerimiz vardı. Ve dahası bu şehre bir vefa borcumuz… Bu yüzden kadın gözüyle gördüklerimizi, hissettiklerimizi, araştırdıklarımızı, okuduklarımızı ve öğrendiklerimizi yazıya dökmeye karar verdik. Her birimiz farklı mesleklerde, farklı yeteneklerde, farklı bakış açılarına sahip girişimci, üretken kadınlarız. Ortak noktamız doğduğumuz, doyduğumuz,büyüdüğümüz, her sokağında anılar biriktirdiğimiz bu kadim şehir. Karabük…

Aslında bu proje bir nevi yazarlık atölye çalışmasıdır. Yazdığımız yazılarla hem kendi kişisel gelişimimizi desteklemeyi hem de okuyucularımıza bu kadim şehrin güzel yürekli insanlarına katkı sağlamayı hedefledik. Yazılarımızı sağlıktan, eğitime, sanattan, aileye, tabiattan, hukuk ve adalete, şiirden, siyasete , edebiyata, spordan, hobi dünyasına kadar geniş bir yelpazede sunuyoruz.

 Etkin Kadınlar Derneği ‘nin katkılarıyla hazırlanan bu projede kadim şehir Karabük‘e  gönül vermiş kadınlarımız yüreklerini size okuyucularına açtılar.. Hayata açılan pencerelerinden kadın gözüyle bakıp kalemlerini konuşturdular. Kadın gözüyle önemli gördükleri, şehrimize katkı sunacağına inandıkları, ilgi ve uzmanlık alanları olan konularda yazılarını bu platformda sizlerle buluşturuyorlar. Benim de  kadim şehir “Karabük” için kurmak istediğim cümlelerim var diyen kadınlar… Buradayız ve sizi bekliyoruz.”

   Saraç: “Karabük için kurulacak cümlelerimiz var.”

Dernek Başkanı Mihriban Saraç,  arkadaşlarımızla birlikte kadınların toplum içerisinde ki yerini belirlemek ve öz güvenlerini geliştirmek ve kadınların da topluma üreterek faydalık olduklarını göstermek amacıyla derneğimizde çalışmalar yapıyoruz, diyerek şunları açıkladı:

“ Kadınlar Karabük için yazıyor projesindeki amacımız aslında kadınlarımıza destek vermekti.  Pandemi süreci kadınların  hem iş hayatı, hem ev hayatı, hem çocukların eğitimi  konularında üzerindeki yükleri oldukça arttırdı.  Biz de onlara nasıl psikolojik olarak bir destek verebiliriz, nasıl üretmelerini sağlaya biliriz diyerek yola çıktık Karabük için düşüncelerimizi görüşlerimizi ya da bizim içimizden gelen yazmak istediklerimiz şeyleri cümlelere dökmeye karar verdik hatta çıkış cümlemiz olarak da kadınların Karabük için kurulacak cümleleri var dedik. Bugün Özlem Hanımefendi de toplantımızda yanımızda. Bize destekler verdi , yanımızda durdu. Kendilerine de teşekkür  ediyorum.”

Gürel: “Türk kadını, tarihin her döneminde gerçekten hayatın içerisinde olmuş büyük işler başarmıştır.”

Karabük’te kadının olduğu her yer de gönüllü olarak olan ve elinden gelen desteği ve katkıyı sağlayan bu anlamda Karabük tarihinde özel ve ayrı bir değer olan Özlem Aras Gürel’de,  burada  güzel hanımlarla beraber olduğum için çok mutluyum, diyerek şunları vurguladı:

“  Ben kadınların her alanda olması gerektiğini düşünüyorum. Toplumun yarsını kadınlar oluşturuyor. Hayatın içerisinden toplumun yarısını çıkarırsanız  neler olabileceğini hepimiz düşünebiliriz Türk kadını, tarihin her döneminde gerçekten hayatın içerisinde olmuş büyük işler başarmıştır. Tarlada, fabrikada, okulda,  sokak ta, hayatının her yerinde kadın var. Türk kadını ile gurur duyuyorum. gerçekten Hem mükemmel anneler, mükemmel eşler , hem evlerini çok iyi idare ediyorlar, yaptıkları işi çok iyi idare ediyorlar.

Bugün burada sadece çalışan hanımlar yok, ev hanımları da var. Hayatın ve ya iş kollarının. farklı farklı alanlarından hanımlar var. Hepsinin ne kadar iddialı olduğunu hepsinin ne kadar kafasının net ve berrak olduğuna şahit oluyorum. Ben kadınların bir arada olmasını çok önemsiyorum çünkü bir arada olmak gerçekten büyük bir güç demek fikir birliği içerisinde olmak için böylesi dernekler, sivil toplum kuruluşları çok önemli Hem birbirimize karşı ön yargılarımızı da yıkmış oluyoruz. Akıl akıldan üstün,  yeni pencereler, yeni ufuklar açılmış oluyor hem de güzel paylaşımlarımız oluyor.

Bu anlamda eminim buradaki hanımlarda da bu süreçte çok güzel dostluklar, arkadaşlıklar paylaştılar. Aynı zamanda ilimizi anlatmaya çalışıyorlar. Yaşadığımız şehirlere aitiz hepimiz. Yaşadığımız şehri tanımak ve anlamak çok önemli gerçekten. Bu platformu önemsiyorum.  Bir arada olma olmak birlik olmak beraber olmak ve hayatın içinde beraber olmak çok önemli. Beni davet ettikleri için,  yaptıkları bu güzel işi benimle de paylaştıkları için  teşekkür ediyorum. hepsinin ağzına sağlık, kalemine sağlık, emeklerine sağlık…”

Etkin Kadınlar Derneğinin Onur Konuğu Özlem Aras Gürel oldu.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ