logo

eTwinning Toplantısı Çevrimiçi Gerçekleşti

Karabük Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimince eTwinning günü sebebiyle eTwinning tanıtım ve bilgilendirme toplantısı çevrimiçi gerçekleşti.

Müdürlüğün Strateji ve Geliştirme Şube Müdürlüğü AR-GE Birimi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen programa okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

Karabük İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş e-Twinning programın önemini vurguladığı selamlama konuşmasında “Hepimizin bildiği gibi e-Twinning faaliyetleri, Avrupa’nın farklı ülkelerinden öğretmenlerin, hareketlilik zorunluluğu olmadan çevrimiçi ortamda projeler geliştirdiği, deneyimlerini paylaştığı, yabancı dilde iletişim kurabildikleri, bilişim teknolojilerini etkin biçimde kullanabildikleri ve bu sayede öğrencilerin 21.yüzyıl becerilerine daha çabuk adapte olmasını sağlayan uluslararası eğitim projeleri çalışmalarını kapsamaktadır. Ülkemiz, 2009 yılından itibaren dâhil olduğu e-Twinning platformunda tüm paydaş ülkeler arasında gerek platforma üye öğretmen sayısı gerekse üretilen projeler bazında ilk sırada yer almaktadır. Bu istatistik, öğretmenlerimizin motivasyonunu, çalışma azmini ve uluslararası düzeydeki yeterliliklerini göstermesi bakımından büyük önem arz etmektedir. Elbette ki proje ve katılımcı sayısı göstergeleri proje içeriklerinin değerlendirildiği “Ulusal Kalite Etiketi” ve “Avrupa Kalite Etiketi” gibi ödüllerle tescil edildikçe anlamlı verilere dönüşmektedir.  İlimiz düzeyinde bir değerlendirme yapmak gerekirse, hâlihazırda platforma kayıtlı 183 okul, 804 öğretmenimizle aktif olarak devam eden 199 projemiz ve 2020 yılında toplamda alınan 28 kalite etiketi ilk bakışta göze çarpan veriler olarak karşımıza çıkmaktadır.  Aynı zamanda Ulusal Destek Servisinin “Birebir e-Twinning Destek Görüşmeleri” ile ilgili istatistiğinde ilimizin 81 il arasından 4. sırada yer alması, öğretmenlerimizin proje faaliyetlere ne derece sahip çıktığını ve çalışmalarını istikrarlı bir şekilde yürüttüklerini net bir şekilde ortaya koymaktadır. E-twinning ve benzeri projelere yenilikçi, araştırmacı ve sorgulayıcı öğretmenlerimizin katılımını sağlayarak şartların sürekli değişip geliştiği dünyada öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli ve çağa uygun eğitim ortamlarını oluşturmaya devam etmeliyiz.  Bu sayede Bakanlığımızın “2023 Eğitim Vizyonu”nda altını çizdiği 21. yüzyılda eğitimin, sınıf ya da okulların yanı sıra ev, medya, sokak vb. okul dışı ortamlarda da devam edeceğine dair öngörülerine ve bu doğrultuda yürütülen teknolojik dönüşüm sürecine ilimiz düzeyinde uyum sağlamayı başarabiliriz. Sözlerime son verirken, bugün gerçekleştirdiğimiz “E-Twinning Günü Programı”nı organize eden Şube Müdürümüz Adnan CANSIZ başta olmak üzere, faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için büyük gayret gösteren okul yöneticilerimize, sıra dışı bir dönemde olmamıza rağmen proje yürütücülüğü sorumluluğunu üstlenerek öğrencilerine farklı tecrübeler yaşama imkânı sunan çok değerli öğretmenlerimize, projelerin koordinatörlüğü ve danışmanlığını yürüten Müdürlüğümüz AR-GE biriminde görevli öğretmenlerimize teşekkür eder, tüm çalışma arkadaşlarımın başarılarının devamını dilerim.” ifadelerini kullandı.

Program eTwinnig yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme, Projede yer alan öğrenci ve velilerin görüşleri ve soru-cevap bölümüyle devam etti.

Karabük Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimince eTwinning günü sebebiyle eTwinning tanıtım ve bilgilendirme toplantısı çevrimiçi gerçekleşti.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ