Hoşgeldiniz  

FERUDUN TANKUT, İDDİALARI CEVAPLADI.

Okan Küçük | 18 Aralık 2017 | Genel, haber A- A+

    

                 Eski “Karabükspor Başkanı” Ferudun Tankut istifasından sonra ilk kez bazı basın mensuplarının karşısına geçerek istifadan sonra kamuoyunda konuşulan konular da açıklama yaptı ve basın mensuplarının sorularını cevapladı.

 TANKUT:   “ FUTBOL CAMİASINA VEREMEYECEĞİM HİÇ BİR HESABIM YOK.”

             Başarılı işler yaptığını söyleyen Tankut;  Gözümden geçirdiğim bir  ameliyattan dolayı bandajlı olduğundan dolayı  Genel Kurula gelememiştim. Kongre süreci yakinen takip ettim.  Kardemir Karabükspor her zaman gönlümdedir , yıllarca emek verdiğim bir kulüptür. Ben ilk defa 1993 yılında Dursun Altıparmak Başkanlığında  bir ilçe takımı olarak süper lige çıktığımız sezon ben de yönetici olarak vardım.    49 yılda 13 yıla yakın bir sürede kulüp başkanı olarak görev yaptım.  Bu takım fevkalade iyi bir takım. Ben buradan sadece Karabük’e değil Türk spor  camiasına sesleniyorum.   Kardemir Karabükspor gibi 12 Milyon Euro’ya kurulmuş bir takım var mı ? Geçen sene bütün maçlarda aldığımız sonuçlarla herkesin göğsünün kabarttı. Galatasaray’ı ve  Beşiktaş’ı yenmemiz, bu sene sezon başında şu anda lider olan Başakşehir’i yendi bu takım.  Futbol camiasına ve Karabük camiasına veremeyeceğimiz hiçbir hesap yok.

                             

           Yeniden geldiğimde takım PTT Ligine düşmüştü. Mutullah Yolbulan ve Mehmet Ali Şahin Bey’in isteği üzerine yeniden göreve geldim.  O süre de Yolbulan – Güleç ailesi arasında bir ihtilaf olunca birlikte bir teklif yapın bana önerisinde bulundum. Bir ay sonra Mutullah Bey görüşeceğiz Kamil Güleç Bey ile dedi. Cuma günü YOLBULAN- GÜLEÇ geçici bir süre 4 ay kadar göreve gelmem teklifinde bulundu kabul etmedim.  Mustafa Yolbulan Bey bizim amacımız Kamil Bey’i ikna etmekti. Onun için bir ara formül bunu düşündük , dedi. Fakat o gece geç bir saat olduğundan ben de  şehrin dinamikleriyle görüşme yapmadan bu saatte liste yapmam ve doğru bulmuyorum dedim. O gece ara formül olarak Mustafa Yolbulan, biz söz veriyoruz her türlü  maddi manevi desteği vereceğiz sözüyle  O GÜN ARA FORMÜL OLARAK Hakan Yılmaza başkanlında bir yönetim oluşturuldu. Mustafa Bey o akşam biz para ile bu işin olacağını tahmin ediyorduk ama olmadı yapamadık, ben nereye gittiysem bana Ferudun Abi nerede diye sordular, dedi.

                TANKUT: “  YOLBULAN AİLESİNİN O GÜN ALACAĞI 51 MİLYON OLARAK BANA SÖYLENDİ. ŞİMDİ 73 MİLYON TL DENİLİYOR.  O BORCU BİR KENARA BIRAKIRSAK SÜPER LİGE BORÇSUZ ÇIKMIŞ OLDUK.”

                     PTT Liginden takımı şampiyon yaparak Süper Lige çıkarttık. O gün bana  verilen belgeler içerisinde Yolbulan ailesinin 51 Milyon alacağı olduğu söylendi. PTT Liginde toplam gelirimiz 16 Milyon idi. Bunun 3 Milyon 600 Bin’i paraşüt dediğimiz Süper Ligden ilk defa düştüğümüz sene uygulanan bir kaynak TFF’den sağlandı. İddia gelirleri,  Süper Toto Gelirleri, yayın gelirleri toplamı 16 Milyon 105 Bin TL. O seneki giderimizin toplamı da 36 Milyon TL. Yani eksi 20 Milyon bir bakiye vermiştik biz. Şimdi Mustafa Yolbulan Bey’in  bu 20 Milyon bakiyenin karşısında  alacağının 71 -73 Milyon tl olduğu ortaya çıkıyor. Yani 50 milyon önceden vardı, 21 milyon da sonrada toplam 71 Milyon. Biz PTT Liginden Süper Lig’e çıktığımız zaman 71 Milyonluk Yolbulan Ailesine olan borcumuzu bir tarafa bırakırsak, Süper Lige borçsuz çıkmış bir takım konumunda olduk.

TANKUT:  “HABERİM OLMADAN 53 MİLYON TL’LİK BİR TEMLİK OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI.”

    O yönde hareketle geçen senenin  İddia gelirleri,  Süper Toto Gelirleri, yayın gelirleri 51 Milyon buna Kardemir AŞ.’den gelen 9 milyonluk para alınmıştı artı   32 Milyon TL göründü. 3 milyonu  alındığından düştüğünüzde 29 Milyon alındı. 27 Milyona kırıldı. Yani 51 Milyon artı 27 Milyon toplayınca geçen seneki gelir 78 Milyon TL. Geçen sene futbolculara ödediğimiz para da 5 3 Milyon civarında. Diğer giderleri de koyduğumuzda Hakan Ayvaz Bey tarafından bana verilen liste de 89 Milyon TL’lik bir giderimiz görünüyor. Gelir 78 Milyon Gider 89 Milyon oluyor. Geçen sene eksi 11 Milyon bakiye vererek seneyi kapatmış olmamız gerekiyor. Ama gelin görün ki bu seneden bizim 53 Milyon Lira bir temlik yaptığımız ortaya çıktı. Bu temlikle biz bu senenin 53 Milyonunu da kullanmış olduk. Şimdi geçen seneden zaten bizim gelirimiz 78 Milyon. Bu sene biz o 53 Milyondan eksi 11 Milyonu düştüğümüz de bizim 42 Milyon TL   bu senenin bir rakamın olması gerekiyor.

     TANKUT: “  BU YIL İÇERİSİNDE 63 MİLYON 500 BİN TL GELİRİMİZ OLMASI GEREKİYOR.”

Böyle bir 42 Milyon borç olsa zaten biz bu yaşadığımız sıkıntıların hiçbirini yaşamamamız gerekiyor. Kaldı ki bizim geçen sene 11. Sıra da 43 puan ile bitirdiğimizde toplam da elimize 51 Milyon geçerken yeni yayın ihalesinde eğer 11. Sırada 43 puan ile bu sezonu bitirmiş olursak elimize bizim 63 Milyon yalnız yayından gelmesi lazım. 3 milyon lira geçen sene alamadığımız demir satışından 2 milyon  sezon sonuna kadar demir satışından toplam 5 Milyon, Kardemir çalışanlarından da yıl içerisinde  500 Bin TL  bir aidatımız Spor Totodan da yıl içinde 5 Milyon TL olması gerekiyor. Bunların toplamı 73 Milyon 500 Bin TL yapması gerekiyordu bu sene sezon sonu itibarıyla konuşuyorum 2016-2017 yılı gelir gider farkı eksi 11 Milyon olduğuna göre 73 Milyon 500 Bin eski 11 Milyon çıkartınca  62 Milyon 500 Bin TL’lik bu yıl içerisinde bir gelirimizin olması gerekiyor.

 TANKUT: “ SEZON BAŞI 53 MİLYONLUK TEMLİK YAPILDIĞINI FARKEDİNCE HİÇ BİR ŞEY YAPAMAZ HALE GELDİK. KULÜBÜN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN İSTİFA ETTİM.”

                        Bunun da kur farkları dikkate alınarak, kur ciddi bir tırmanış yaptı. 54 Milyon futbolcuya ödenmesi gereken para. Bunun vergisi, ulaşımı primi vs. 90 Milyon civarında olacağını varsayar isek bu yıl sonu itibarıyla 47 Milyon civarında bir eksi bakiyemiz olacak. Ama bizim geçen sene Mart ayından itibaren ekonomik olarak  sıfırlama ile karşı karşıya kaldık futbolcuların alacaklarını bile ödeyemeyerek bu senenin eylül ekim kasım aylarına çekler verdik. Şimdi biz geçen sene eksi 11 milyon bakiye vereceğimiz yerde, sezonu tamamlayacağımı anda,  futbolcu alacaklarını ödeyemeyerek borçları bu seneye sarkıttık. sezon başı bunu 53 milyon liranın temlik yapıldığını farkedince hiç bir şey yapamaz hale geldik. çeklerimiz karşılıksız çıkmaya başladı. bundan 3 ay öncesine kadar siyasileri dolaştım  bunları anlatmaya çalıştım. darboğaz ile karşı karşıya kalınca  beklediğimiz desteği göremediğimiz için bir an önce kulübün önünü açmak için istifa ettim rakamlar çok net…

                         TANKUT: “ BİZ PTT LİGİNE GELDİĞİMİZDE MUSTAFA YOLBULAN BEY İLE İLİŞKİMİZİ KESSEYDİK  31 MİLYON EKSİ BAKİYEMİZ OLACAKTI.”

                  Biz burada PTT ligine geldiğimiz dönem Mustafa Bey ile olan ilişkimizi komple  gün kesmiş olsaydık, 20 Milyon  eksi bakiyemizi biz bu seneye taşımış olsaydık  11 yerine biz 31 Milyon bakiyemiz oluyordu Bu sezon gelecek olan 73 Milyonu da 31 milyon eksi bakiyeyi düştüğümüz zaman yaklaşık 43 Milyon liralık bir gelir kaynağıyla lige girmiş olacaktık. Zaten böyle bir parayla biz lige girseydik bu sezonu biz tamamlardık. Biz sezon başından beri sıfır gelirle, futbolcu ödemeleri yapamamakla karşı karşıya kaldık… dedi.

 TANKUT: “ 190 MİLYONLUK BORÇ İNCELENSİN.”

                    Sizin çizdiğiniz tablodaki borç başka Genel Kuruldaki borç başka ne diyeceksiniz şeklindeki soruya cevap veren Tankut;   Kongrede 190 milyon borç çıktı. İbra edilmediğimize sevindim. Bununla birlikte 10 yıl geriye dönük araştırılsın kararı var, araştırılsın.  Bu ülkenin savcıları var, araştırılsın. Elimde futbolcuya ödenen rakamlar var, prim var, vergi var, nakliye var, konaklama var. Her şey var bu borçlar incelensin. “ dedi.

 TANKUT: “ KİMİN ELİNDE FUTBOLCUYA AYRI SÖZLEŞME AYRI PARA İDDİASI VARSA BELGESİNİ YETKİLİ YERLERE SUNSUN.”

              Bazı futbolcuların 1 Milyon dolara imza attığı ve 300 Bin TL  aldıkları yönündeki iddiaları yanıtlayan Tankut,  kimin elinde böyle bir belge varsa, bunları ispat etmeli. Kim yaptıysa yapanında  cezasının çekmesi gerekir. Ama böyle uluorta lafla söyleyipte  arkasını getirmeyip insanları zan altında bırakmaya gerek yok. Kimin elinde böyle bir belge var ise yetkili yerlere belgesini sunsun.

                  TANKUT: “ BİZ MENAJERLERE NE VERDİK ŞEFFAF ŞEKİLDE KAYITLARIMIZA GEÇTİ.”

            Menajerin lisanslı olmadığı  ve yüksek para verildiği  konusundaki soruya ise biz PTT Liginde 17 tane futbolcu  aldık.  Süperlig ‘ çıktığımızda bu 17 PTT ligi futbolcuyu gönderdik yeni  süperlig  17 futbolcu aldık. 34 tane transferimiz var. Bu seneki transferle 40 yakın transferimiz var. Her futbolcunun bir menajeri var.  Elimde bunun listesi var. Poko’nun menajeri bir Fransız,   Daniy menajeri  Fatih Özen – Sami Dinç  Yatabere’nin menajeri  Mustafa Marsesko – Marko  Kırdemir  Seleznov’un menajeri Ivan,  Blizhenckov’un menajeri Ivan, vs. o ismi söylenen vatandaş onlarla beraber gelmiştir, beraber getirmiştir 5 alır 3 alır hiç almaz, bu beni ilgilendiren bir konu değil . Beni ilgilendiren konu kulüp olarak resmi menajerlerdir. Resmi menajerlerin kayıtları da mevcuttur. Diğer konular tamamen dedikodudan başka bir şey değildir. Rakamsal boyutuna gelirsek,  sistem vardır biz şeffaf olanını uygularız. 700 Bin euro ya mı anlaştık futbolcuyla menajerlik ne kadar % 10 770 Bin yatar, 70 Bin liralık çeki ayrı verilir, futbolcu götürür onu menajerine verir ama bonservis bedeli ödenmemiş görünüyor. Biz şeffaf olarak transferlerimizi de , menajerleri de tuttuk menajerlik parasını kestik. Bir kulübün nalsı menajerlik parası verdiğini ben burada anlatmış oldum. Biri menajerin parası futbolcu üzerinden verilir, biri direk menajere verilir. Biz direk menajere ödedik , şeffaf bir şekilde de kayıtlarımıza geçti.

   TANKUT:  “ BASIN KURULUŞLARINA ABONE PARASI VERİLMEDİ.”

             Bazı basın kuruluşlarına abone olunduğu ve her ay para aktarıldığı iddia ediliyor konusunda ise benim dönemim de abone olan bir kuruluş yok, para verilen yok. Abone yapsak diğerlerine de yapardık.

             TANKUT: “ MALİ KONULARLA  MUSTAFA YOLBULAN İLE ONUN ELEMANI OLAN CEO HAKAN AYVAZ BEY İLGİLENDİ. BİZ YALNIZ SPORTİF YÖNÜYLE İLGİLENDİK.”

 Samimiyete güvene dayanan bir yapı içerisinde devam ettik. Mali Konularla ilgili Mustafa Yolbulan Bey, ve Hakan Ayvaz Bey  İLGİLİYDİ. Hakan Bey aynı zamanda Mustafa Yolbulan Bey’in  de elemanı olması dolayısıyla bizde fazla detaya girmeden biz yalnız sportif yönüyle ilgilendik. Doğru mu , yanlış mı bu tartışılır. Ben bugün dönüyorum keşke o arkadaşımızla  ( Hakan Ayvaz) yola devam etmeseydik ama o günkü şartlarımız, konumumuz ona uygun değildi, tamamen güvene ve samimiyete dayalı bir olaydı. O hatayı zaten  kabul ediyorum.

   TANKUT: “ ŞAHSIMA AİT YERİ OFİS OLARAK KARABÜKSPORA KİRALADIM KİRACI VARDI ZATEN KİRA ALIYORDUM O ÇIKINCA KARABÜKSPORA KİRALADIM. İNSANLARI KAHVAHANE DE AĞIRLAYACAK ŞANSIM OLAMAZ.”

                     Ankara’da şahsına ait bir yerin kulübe  ofis olarak kiralandığı iddiasına ise Tabi ki ben burada haftanın 7 gününü geçirmiyorum , kulüp başkanları kulüp yöneticileri belli bir camianın içerisindeyiz. Hocalar, futbolcular gelip gidecek, ben onları kahvehane köşelerinde ağırlama gibi bir şansım olmaz. Bu şahsımın dışında Karabükspor’a yakışmaz. Onun için ora da bir ofis kiraladık, ofiste gelen giden misafirlerimizi ağırladık. Şahsıma ait olan yeri belli bir kira karşılığı Kardemir Karabükspor’a kiraladım. Kiracı vardı, çıkmıştı. Zaten bir kira alıyorduk. O çıkınca Karabükspor’a kiraladım.” Dedi.

 Röportajın  dikkat çekici yönlerini verdik daha uzun olan kısmını da yayınlayacağız.

BİRLEŞİK METAL İŞ SENDİKASI, KARABÜK’TE…

REFİK POLAT’IN;  İLK UYGULAMALARINDAN BİRİ…

Karabük’te Sigara Vermedi Diye Üniversite Öğrencini Bıçaklayan 3 Kişi Tutuklandı

Eşya Yüklü Kamyonet Duvara Çarptı, Öğrenci Çatıya Uçtu

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle