Hoşgeldiniz  

Filyos Karabük için artı mı ?

Okan Küçük | 03 Şubat 2015 | Arşiv, Okan Küçük, Yazar


facebooktwitter
Okan Küçük
okanbatitv@hotmail.com

 

                 ***

      Şimdi belli bir zamandan bu yana Karabük ;  Filyos Liman Projesiyle ilgili işte, oldu, oluyor ,olacak gibi söylemlerin peşinde sürüklenip gidiyor.Ya peki gerçekten bu projenin Karabük’e yararı mı olacak yoksa zararı mı olacak hiç düşündünüz mü ?

*

    Yani  bu proje bölgede ZONGULDAK – BARTIN için bir artı enerji kazandıracağı kesin de Karabük için de öyle mi olacak acaba ?

*

         Mesela Kardemir ‘in Filyos Liman Projesi kapsamında bir planı var . Oraya 6 milyon tonluk bir tesis /fabrika kurmayı planlıyorlar. Yani bu planlarını gerçekleştirebilirlerse ( ki orada 25 milyon tonluk tesis kurmak isteyen daha büyük balıklar da var) Karabük bundan size göre nasıl etkilenecek ?

*

     Mesela nüfus açısından nasıl etkilelenecek ? Sadece KARDEMİR’in kurup çalıştıracağım dediği tesis için asgari 5 bin kişi Filyos’a  çalışmaya gidecektir değil mi ?

*

       Yine  Kardemir’deki OTOMASYON ve benzeri gibi teknik atılımlarla beraber yarın öbür gün  Karabük Kardemirde çalışan  işçi sayısında ciddi bir azalma yaşanacaktır. Yani zaman içinde öyleki bine bile düşebilir şeklinde değerlendirmeler yapılıyor  Kardemirdeki işçi sayısı için…

*

     Yine bölgeye yatırım yapacak dev firmalar var. Orada ciddi bir işgücü piyasası oluşacak ve bu piyasa içerinde iş gücü açısından özellikle Karabük nüfusundan 10Bin – 15 Bin kişinin işçi olarak göç edeceğini söylemek abartı ve hayali olmaz tam tersine gerçek olur.

*

     Yani bazı sınırlı sayıda büyük, hatta çok büyük firmalar için ve bölge de Zonguldak başta,  Bartın  için çok fazla artıları olacak olan bu projenin kimse kusura bakmasın Karabük’ten götürüsü daha çok olacaktır.

*

       Onun için aslında bu bizim nüfus yapımız  açısından bir müjde değil olsa olsa kara haber kabilinden kabul edilmesi gerekir. Yani  hep önümüze konulan şeyin peşinde koşmadan önce, ne konulmuş bunun içinde ne var, yararı – zararı nedir diye iyi bir hesap yapılması gerekiyor. 

*


Bizim gördüğümüz Karabük’ün büyüyüp gelişmesinde etkili olacak olan proje Filyos Liman Projesi değil…  O proje nüfus kaybımızla sonuçlanacak bir proje , Karabük’e kazandıracak olan proje  net olarak belli. Onu da sonraki yazımızda paylaşalım

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle