logo

Galip SÖKMEN’in “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” Mesajı

Karabük Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Müdürü Galip Sökmen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma Günü Mesajı yayımladı

25 Kasım, 1999 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edilmiştir. İçinde bulunduğumuz coğrafya kadını her alanda baş tacı eden ve ona kıymet veren bir kültürle yoğrulmuştur. Bizim devlet geleneğimizde, toplumsal yapımızda kadınlar hep önde, ve öncü olmuşlar ve birçok alanda erkeklerle omuz omuza mücadele etmişlerdir. Türkülerimizde, destanlarımızda, ninnilerimizde; kadının kutsallığı ve kahramanlıkları hep vurgulanmıştır. Fakat ne yazık ki kadınların bu denli kıymetli, bu denli kutsal olduğu toplumun tüm kesimlerince anlaşılamamakta, ülkemizde ve dünyada kadınlarımız çeşitli alanlarda şiddete maruz kalmaktadır.

Şiddet, sebebi ne olursa olsun asla kabul edilemez bir insanlık suçudur. Bizim medeniyetimiz ve inanç değerlerimizde şiddetin yeri yoktur. “Kadınların haklarını yerine getirme husûsunda Allâh’tan korkunuz! Zîrâ siz onları Allâh’ın bir emâneti olarak aldınız.” diyen bir kutsal inancın mensubu olarak; kadının, hayatın her alanında hak ettiği yeri bulabilmesi için kamu kurumlarının yanında, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler başta olmak üzere tüm paydaşların el ele vererek, sorumluluk üstlenmeleri gerekmektedir. “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir” sloganından yola çıkarak birlikte mücadele ettiğimizde kadına yönelik şiddete son verebileceğimize inancımız sonsuzdur.

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” vesilesiyle Karabük Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak gözlerinde rahmet, gülüşünde merhamet, yüreğinde aşk taşıyan; elleriyle bir medeniyeti, bilgisiyle bir milleti, değerleriyle bir ümmeti inşa eden; cennet ayaklarının altına serilen, ana diye, şefkat yurdu diye görünen tüm kadınlarımızın yanında ve destekçisi olduğumuzu bir kez daha belirterek 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’nü kutlamak değil anlamak temennisi ile tüm ülkemiz ve dünya kadınlarını saygıyla selamlıyorum.

25 Kasım, 1999 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edilmiştir.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ