Hoşgeldiniz  

Gazeteler adım adım iflasa gidiyor.

Okan Küçük | 05 Eylül 2018 | Genel, haber, Okan Küçük A- A+

Bunu Paylaş

           

             Lafa geldi mi her konuda suçlanırız, en çok eleştiriyi biz gazeteciler alırız ama , gazeteler bir kamu görevi yapmaktadır. Halkın haber alma hakkının  direkt tarafıdırlar. Ve Hükümetlerin basın özgürlüğünü sağlaması, bu konuda çaba sarfetmesi  demokrasinin olmazsa olmazıdır.

               Bugünlerde  zaten her geçen gün azalan abone geliri ve her geçen sene düşen Basın İlan Kurumu İlanları dışında bir geliri olmayan gazeteler dolar kuru nedeniyle anormal oranda artan maliyetlerle baş edemeyecek bir duruma doğru hızla sürükleniyor.

              Malum eskiden Türkiye’de kağıt fabrikaları vardı. Gazeteler ihtiyaçlarını rahatlıkla iç pazardan karşılıyorlardı. Özelleştirmeler kapsamında bugün Türkiye’de kağıt fabrikası yok. Ve gazetelerin   bu vazgeçilmez ihtiyaçları % 100 olarak dışarıdan sağlanıyor.

              İşte son dönemde ülkemizin karşılaştığı ekonomik operasyonlar sonucu doların yukarı yönlü çıkışıyla, gazeteler (yerel-ulusal)  adeta can çekişir bir hale geldi.

           Bugün kağıt tam 3  katına kalıp 5 katına çıkmış durumda. Örneğin 5 TL Birim fiyatı olan kalıp geçen hafta 15 TL’ye  dün ise 24 TL’ye çıktı ve nerede duracağı da belli değil.

            Eskilerin bulunmaz Hint Kumaşı sanki diye bir tabiri vardı. Gazete kağıdı şu an o duruma geldi. Hem fahiş şekilde fiyatlar attı ,hem de bulmak ayrı bir mesele oldu.

             Devletimizin bu duruma sessiz kalmaması lazım.. Kağıt krizine acil bir çözüm üretilmesi şart. Anadolu basını  bu maliyetlerle iflasın eşiğine adım adım gidiyor.

               Bugün net olarak şu anlaşılmalıdır ki, kağıt meselesi milli meseledir. Dışarıdan ülkemize yapılagelen saldırılara karşı milletinin, devletinin yanında olan bir basının olabilmesi için önce basabilecek gazete kağıdına ulaşması lazım gelir.

                                      ***

KAĞITTA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

                             ***

             Bugün bazı Avrupa ülkelerinde  devlet, gazetecilere kağıtı ücretsiz vermektedirler. Siz halkı bilgilendiriyorsunuz, kamu görevi görüyorsunuz, sizin temel ham maddeniz kağıt, alın kağıdı görevinizi yapın, diyorlar.

                Biz Türkiye’de bedava kağıt istemiyoruz, zaten bu mümkün değil ama öncelikle ve ivedilikle ithal kağıttan alınan gümrük vergisi ve bazı ek vergilerin kaldırılması gerekir.

              Kalıcı çözüm için ise Türkiye tekrar 2000’lere kadar olduğu gibi yeniden kağıt üretmelidir. Bunu devletimiz mutlaka yapmalı yahut bir babayiğit işadamı (bunun fizibiletisini yaptığında  yüksek karlılığı görecektir) bu işe soyunmalı ve ulusal –yerel gazetelerin bu sorununa çare olmalı hem de para kazanmalıdır.

              O süreye kadar Basın İlan Kurumu ilanlarının da arttırılması gazetelerin yaşaması için mutlak ihtiyaçtır. Devletimizin,  bu konuya duyarsız kalmayacağına yürekten inanıyoruz.

                Aksi takdirde 5-6 ay içinde bir çok Anadolu yerel gazetesi kapılarına kilit vuracaklardır. Kapanan gazeteler her geçen gün artacak ve gazetecilikten başka bir faaliyeti olmayan , gazetecilikten başka bir geliri olmayan, sadece gazetecilik yapan kurumların tamamı kapılarına kiliti vuracaklardır…

               Yani konunun başında da söylediğimiz gibi,  gerekli tedbirler ivedilikle alınmaz ise, her konuda basını eleştiren, her konuda basını sorumlu tutanlarında eleştirecekleri bir gazete kalmayacaktır.

Karabükspor Davası…

Valilikten elektrik kesintisi uyarısı

Altın Safran Film Festivali Başlıyor..

EN SON HABERLER
KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle