logo

Geleneksel Okçuluk Yarışması

Türkiye Türk Okçuluk Federasyonu tarafından bölgemizin manevi mimarlarından “Bahattin Gazi” anısına düzenlenen “Geleneksel Okçuluk İl Yarışması” ilimizde düzenlendi.

Büyük Erkekler,Genç Erkekler,Büyük Bayanlar,Geç Bayanlar ve karma minikler olmak üzere 5 ayrı kategori de düzenlenen yarışmada sporcular dereceye girebilmek için kıyasıya yarıştı.

Dr.Necmettin Şeyhoğlu Stadyumu’nda gerçekleşen etkinliğe Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürü Coşkun Güven, İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk, Türkiye Türk Okçuluk Federasyonu İl temsilcisi Mustafa Yılmaz, Spor Hizmetleri Müdürü İsmail Özcan,Spor Hizmetleri Şube Müdürü Lokman Mollaoğulları ve sporcular katıldı.

Geleneksel okçuluğun yüzyıllar boyunca Türklerin avlanmak, savaşmak, hatta haberleşmek için kullandıkları kadim kültürümüzün çok önemli bir parçası olduğunu ifade eden, Türkiye Türk Okçuluk Federasyonu İl temsilcisi Mustafa Yılmaz; “Biz bu kadim kültürümüzü yaşatmak için gençlerimize Geleneksel okçuluğu tanıtmak, öğretmek, hem atış tekniklerini hem de kullandığımız malzemelerin yapımı ile ilgili bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Federasyonumuzun kuruluşundan sonra çok farklı alanlarda hem hedef okçuluğun hem menzil okçuluğun, darp okçuluğun farklı alanlarda çok güzel yapılıyor yapılmaya devam ediyor Sizlerle beraber bizlerde öğrenmeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Atalarımız geleneksel okçuluğun gerçekten hem malzeme hem de atış tekniği anlamında zirveye çıkartmış, bizde bu zirveye çıkartılan okçuluk geleneğimizi tekrar eski şaşalı günlerine döndürmeye çalışacağız” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Federasyonun sürekli iş birliği içerisinde olduğu ifade eden İl Müdürü Coşkun Güven;” Son dönemde gençlerimizin, çocuklarımızın ilgiyle rağbet gösterdiği bir alan, Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak elliye yakın farklı branşta sportif faaliyetleri içerisindeyiz. Özellikle geleneksel okçuluğumuzu Gençlik Merkezlerimizdeki, Genç Ofislerimizde gençlerimizle buluşturup buralarda bu sporun yapılmasına bizde katkı sağlamaya çalışıyoruz. Federasyonun ulusal düzeyde ilimizde ilk etkinlik oldu, inşallah bu organizasyon bir başlangıç olacak. Burada sporcularımızın sayısı giderek artmasına yönelik bizde üzerimize düşen görevi yapmaya çalışacağız” dedi

İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk’ün açılış duasında sonra, İl Müdürüm Coşkun Güven başlama atışını yaptı

Türkiye Türk Okçuluk Federasyonu tarafından bölgemizin manevi mimarlarından “Bahattin Gazi” anısına düzenlenen “Geleneksel Okçuluk İl Yarışması” ilimizde düzenlendi.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ