Hoşgeldiniz  

GÜLEÇ AİLESİNİN, KARABÜKLÜLERE ARMAĞANI.

| 04 Nisan 2017 | Genel, Güncel, haber A- A+

Bunu Paylaş

2013 yılında Karabük Üniversitesi kampüsünde temeli atılan son teknolojik ekipmanlarla donatılan Kamil Güleç Kütüphanesi ve Sezer Güleç Sanat Galerisi  3 Nisan Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılması ve Karabük´ün kuruluşunun 80.yılında yapılan görkemli bir tören ile Karabüklülerin ve öğrencilerin hizmetine girdi.

  Törene Eski TBMM Başkanı  ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Karabük Valisi Mehmet Aktaş,  Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, KBÜ Rektörü Refik Polat, Garnizon Komutanı Per. Albay Tekin Nemlioğlu, Karabük İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay, Kardemir Genel Müdürü Ercüment Ünal,çok sayıda protokol üyeleri ve davetlilerin yanısıra

  Kardemir Yönetim Kurulu Başkan V. Ve Çağ Çelik AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Karabüklü İşadamı Kamil Güleç,  ve Eşleri Sezer Güleç, Kardemir Yönetim Kurulu Üyesi ve Çağ Çelik Yönetim Kurulu Başkan V. Çağrı Güleç  katıldı.


Karabük Üniversitesi Kamil Güleç Kütüphanesi iklimlendirilmiş çalışma ve araştırma alanlarının yanı sıra peyzajlı yeşil alanlar ve sanat galerisi ile rafa dizilmiş kitapları gösteren dikkat çekici bir mimariye sahip. Kütüphane aynı anda 500’den fazla öğrenciye çevrimiçi ve çevrimdışı araştırma yapmasına imkan sağlıyor. 75 bin adet farklı basılı kitaba ev sahipliği yapan Kütüphanede 18 online veri tabanı ile 6 milyon kaynağa ulaşım imkanı da bulunuyor. 

Açılış töreni Karabük Üniversitesi Artvin Yöresi halk oyunları ekibinin gösterisi ve müzik dinletisi ile başladı.

 

Rektör Prof. Dr. Refik Polat

Kütüphanenin açılışında konuşan Prof. Dr. Refik Polat, kütüphanelerin birer bilgi merkezi olduğunu söyleyerek “Kütüphaneler üniversitelerin kalbidir. Kitaplar ise hayatımızdır” dedi. Rektör Polat, İslam inancının temelinde “oku” emri bulunduğunu belirterek Peygamberimiz Hz. Muhammed’in “Beşikten mezara kadar ilim öğrenin” hadis-i şerifini hatırlattı.

Prof. Dr. Refik Polat konuşmasında kitaplara, kültüre, medeniyete sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak bu konuda akademik kurumlara ve kütüphanelere büyük görevler düştüğüne de dikkat çekti.
 
Üniversite Kütüphanesi ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Polat, 27 Elektronik veri tabanına aboneliğinin bulunduğunu, bu doğrultuda yaklaşık 6 milyon elektronik kaynağa ulaşılabilmekte olduğunu sözlerine ekledi. Kütüphanenin iç müştemilatını Üniversitenin üstlendiğini ve akıllı Kütüphane olarak hizmet verecek şekilde teknolojik olarak donatıldığını da ifade eden Rektör Prof. Dr. Refik Polat konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Öğrencilerimiz ve tüm araştırmacılar için tarama bilgisayarları ve personele ihtiyaç duymadan kendi kedine kitap alış – verişi yapabilecekleri self-çek makinalarından oluşan bir sistem kurduk. Paradan daha fazla mikrop barındıran kitapları temizleyelim ve yararlanıcılarımıza o şekilde sunalım diye yine kitapları temizlemek için sterilizasyon makinası da kurduk.”

Hızla gelişen ve büyüyen Karabük Üniversitesi’nin bu başarıya ulaşmasında hayırseverlerin ve Kardemir yönetiminin çok büyük katkıları olduğunu ifade eden Rektör Polat, üniversitede birçok binanın yapımını üstlenen Kardemir yönetimine ve Kütüphanenin yapımını üstlenen Kardemir Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç’e teşekkür etti.

Vali Mehmet Aktaş

Kütüphanenin açılışında konuşan Vali Mehmet Aktaş, Karabük Üniversitesi’nin ülkenin en büyük ve en çok tercih edilen üniversitelerden biri durumuna geldiğini belirterek daha da büyütmek ve kalitesini artırmak adına Karabük’teki herkese görev düştüğünü söyledi. Vali Aktaş, hayırsever iş adamı Kamil Güleç’in yaptırdığı kütüphane binasının da bu anlamda somut bir gösterge olduğunu kaydetti.

Vali Mehmet Aktaş, Kamil Güleç Kütüphanesi ile Üniversiteli gençlerin modern ve rahat bir ortamda bilgiye ulaşabileceklerini belirterek kütüphanenin Karabük Üniversitesi’nin eğitim kalitesinin daha da artması noktasında önemli katkılar sunacağını ifade etti.

Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal

Törende konuşan Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal ise Kamil Güleç tarafından yapılan Kütüphanenin unutulmayacak en büyük yatırımlar arasında yer alacağını söyledi.

Eğitim olmadan kalkınmanın, istikrarın olmayacağından söz eden Uysal, gençlerin bu kütüphanelerden faydalandığı sürece onurlu ve gururlu bir şekilde eskiden olduğu gibi okuyan, üreten bir medeniyetin tekrar yaşanacağını vurguladı.

Eski TBMM Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin


Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin törende yaptığı konuşmada 10 yıl önce kurulan Karabük Üniversitesi’ne Kardemir’in çok önemli katkılar sunduğunu belirterek Kamil Güleç’in yaptırdığı Kütüphanenin de çok anlamlı olduğunu ifade etti.

Milletvekili Şahin “Çağın teknolojisini elbette takip etmek gerekir, ancak kitap kokusunun yerini hiçbir şey tutamaz” dedi.  

 KAMİL GÜLEÇ: “ ALLAH’IN İLK VAHYİ “OKU” OLMUŞTUR.”

    

Kardemir Yönetim Kurulu Başkan V. Ve Çağ Çelik AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Karabüklü İşadamı Kamil Güleç, açılışta yaptığı konuşma da

“Karabük Üniversitesi Kamil Güleç Kütüphanesi ve Sezer Güleç Sanat Galerisi ve Atölyesi açılış törenine hoş geldiniz.

Değerli Başkanım, Değerli Misafirler;

Cenabı Allah’ın biz kullarına ilk vahiyi Peygamberimiz vasıtası ile (OKU) olmuştur. Bu tüm insanlığın uyması gereken en büyük emirdir. Bilimin ve ilmin yapıldığı en üst kuruluş ülkemizde üniversitelerimizdir. Ben, bu düstura hizmet etmek için, 1980’li yıllarda Karabük’te kurduğumuz, Üniversite kurma ve yaşatma derneğinin yönetiminde fahri görev alarak başladım.

Karabük’lü bir hemşeriniz olarak mücadelenin hep içinde bulundum ve nihayet Karabük Üniversitesinin kuruluşu, bundan 10 yıl önce gerçekleşti. Üniversitemizin hızlı gelişmesinde herkes gibi gayret ettim. Bundan yaklaşık 4 yıl önce oğlum Çağrı Güleç; ” Baba üniversiteye ayrıca bir eser yapmak istiyorsan kütüphane eksikliği var, bir kütüphane yapabilirsin” dedi.

Zannediyorum yetkililerle görüşmüş, o günlerdeki rektörümüz Sn.Burhanettin Uysal Bey, kendisinin de bu yönde ihtiyacı olduğunu belirterek bize bir proje verdi. Onunla mutabık kalarak farklı tasarımda bir kütüphane projelendirdik. İşte bugün görmüş olduğunuz “Rafa dizili kitaplar konsepti” böyle ortaya çıktı.

Kamil Güleç: “Karabük’te hayata atıldığımdan bu güne kadar nerede toplum yararına bir iş olsa orada mutlak küçük, büyük katkımız vardır.”

Bu konseptte yaşayan bir kütüphane amaçladık.

75,000 den fazla basılı esere ev sahipliği yapacağız. Aynı anda 500’ ün üzerinde öğrencimiz 27 elektronik veri tabanında 6 milyon kaynağa ulaşabilecekler. Bu teknoloji ve kapasite kütüphanemiz için çok önemli bir özelliktir.

Sizlerle Dış cephede kullandığımız kitapların sırtlarında yazan bazı sözleri paylaşmak istiyorum.

– İlim Müslümanın yitik malıdır, nerede bulursa oradan alır. (Hz.Muhammed S.A.V) Peygamberimiz

– İlim servetten daha kıymetlidir. Çünkü serveti sen korursun, halbuki ilim seni korur. ( Hz.Ali)

– Bir mum, diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.( Hz. Mevlana)

– İlmi olmayan bir beden, suyu olmayan şehre benzer.(Şems-i Tebrizi)

– Asıl ölüm, ilimden payını alamayanlaradır. (Şeyh Edebali)

– Kitap ruhun ilacıdır.( İmamı-ı Rabbani)

– Kitapsız büyüyen çocuk, susuz ağaca benzer (M.Kemal Atatürk)

– Ölünce unutulmak istemezseniz, ya okumaya değer eser yazın veya yazılmaya değer işler başarın. (Benjamin Franklin)

Bu örnekler bize ilmin, bilimin ve okumanın insan hayatı için vazgeçilmez olduğunu gösteriyor.

Ben hayatıma genç yaşlarımda bir kalem ucu ile başladım. Demir çelik sanayinde müteşebbis olarak devam ettim. Çok çalıştım, çok azmettim, hiç kendime küçük hedef seçmedim. Ailemin bütün fertleri de, eşim başta olmak üzere çocuklarımda sabırla bana katlandılar.

Kendimce sabretmeyi, azimle, kararlılıkla her türlü zorluklarla mücadele ederek adeta yaptığım çelik üreticiliği ile özdeştim, siz yolunda doğru bulunursanız Cenabı Allah size her şeyi veriyor.

Kamil Güleç: “ Büyük proje olarak GÜLEÇ SEVGİ EVLERİ’ni yaptık. 60 kimsesiz çocuğumuz 2009 yılından beri özel villalarda devletin güvencesinde yaşıyorlar.”

Değerli dostlarımız

Karabük’te hayata atıldığımdan bu güne kadar nerede toplum yararına bir iş olsa orada mutlak küçük, büyük katkımız vardır. Ama büyük proje olarak bundan önce Güleç Sevgi Evlerini yaptık. 02-14 yaş arasındaki 60 kimsesiz çocuğumuz, 2009 yılından beri özel villalarda devletin güvencesinde yaşıyorlar. Rabbim bugünde,  siz üniversiteli gençlerimiz için  Kamil Güleç kütüphanesini hayata geçirmeyi siz değerli dostlarım, kardeşlerim huzurunda bana ve Güleç ailesine nasip etti.

Sizler bu açılışa katılmakla beni ve Güleç ailemizi onurlandırdınız. Bundan sonra ömrüm olduğu sürece Karabük’ümüze sosyal amaçlı eserler kazandırmaya devam edeceğiz.

Bu eserin sahipleri değerli Gençler !  Ben 50 yılı aşkın iş hayatında hiç yılmadan çalıştım, çalıştım, çok çalıştım. Yalnız Allah’a boyun eğdim ve bütün mağlubiyetlerden başarıyla çıktım. Hayata sıfırdan başladım. Cenabı Allah bana çok şey nasip etti.

Beni bu yolda yalnız bırakmayan öncelikle eşime, çocuklarıma, aileme, iş yerlerimizde çalışan binlerce mesai arkadaşlarıma, Kardemir ailesine, Çağ Çelik ailesine, Medikar ailesine, Başta Sn. Mehmet Ali Şahin olmak üzere; tüm siyasilerimize, devlet adamlarına, Üniversite Rektörümüz Sn. Refik Polat ve mesai arkadaşlarına, hocalarımıza ve idarecilerimize, bürokratlarımıza, sanayici ve iş adamı arkadaşlarıma bilhassa Karabüklü hemşerilerime, değerli basın mensuplarına, bu eserde emeği geçen  işçilerimizden, mühendis ve mimarlarımıza, bilhassa bu eserin oluşumunda çok mesai harcayan oğlum Hüseyin Çağrı Güleç’e bütün içtenliğimle teşekkürler ediyor, hepinize katılımınızdan dolayı bir kez daha şükranlarımı sunuyor, sevgi ve saygılarımla eserin üniversitemize ve gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

  Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri tarafından Karabük Üniversitesi Kamil Güleç Kütüphanesi’nin açılış kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri ve davetliler kütüphaneyi inceleyerek Sezer Güleç Sanat Galerisi’nin açılışıyla birlikte orada kurulan “Dünden Bugüne Karabük Üniversitesi” konulu fotoğraf sergisini de gezdi.

KAMİL GÜLEÇ ÖZGEÇMİŞ

26.06.1946 yılında Karabük’te doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimizi Karabük’te tamamlamış ve 1965 yılında girdiği Ankara üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi sanayi işletmeciliği ve iktisat bölümünden 1969 yılında mezun olmuştur. Üniversite yılları ile başlayan çalışma hayatında 1965 ile 1978 yılları arasında Demir ve Çelik sektöründe çeşitli mevkilerde üst düzey yöneticilik görevlerini başarı ile yürütmüş ve sektörle ilgili pek çok önemli faaliyetlere imza atmıştır.

Profesyonel çalışma hayatı ile birlikte müteşebbis ruhu onu her zaman daha ileriyi gitmesi için ateşlemiş, 1978 yılında planladığı kendi yatırımını yapmak için üst düzey yöneticilik görevinden ayrılmıştır. 1978- 1980  yılları arası sıcak haddeleme tesisi yatırımı tamamlayarak tesiste üretime başlamıştır.

1980  yıllarla başlayan ihracat girişimleri ile hafif ticari çubuk üretimine ve bu ürünün Türkiye’den Irak ve İran pazarlarına ihracatına öncülük etmiştir. Yine aynı yıllarda başlayan Karabük sanayi ve ticaret odası Yön. Kur. Başkanlığı görevini 1995 yılına kadar sürdürmüş ve bu görev dönemi içerisinde Karabük  Demir Çelik Fabrikalarının özelleştirme sürecine çok ciddi  fikir babalığı ve katkılar sağlamıştır.

2000’li yıllar birlikte Kardemir’in gelişimi ve ilerlemesi için büyük emek ve mesai harcamış, bu emekler neticesinde Karabük şehrinin can damarı olan Kardemir A.Ş. zor günleri başarı ile geçmiştir. Aynı dönemlerde yönetim kurulu başkanlığını yaptığı firması Çağ Çelik A.Ş. de kendi kulvarında en üst basamağa çıkararak, 2007-2008-2009 yıllarında ihracat şampiyonu olmuştur. Çağ Çelik A.Ş. 2009-2015 yılları arasında Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu sıralamasında yerini almıştır. Yine 2011-2012-2013-2014-2015-2016 yıllarında en çok ihracat yapan 150 firma içerisinde yer almış ve ürün dalında 1. Ve 2. lik dereceleri ile ödüllendirilmiştir.

Yöresine ve memleketine bağımlılığını, sahipliğini yaptığı istihdam arttırıcı yatırımlar ve açtığı iş kapıları ile sürdürmüş, 80’li yıllardan bugüne pek çok yüksek öğrenim öğrencisine sağladığı karşılıksız tam eğitim bursları yanı sıra, 2009 yılında 60 adet kimsesiz çocuğun yaşayacağı ve eğitileceği “ Güleç Sevgi Evleri” projesini SHÇEK’e hizmetine teslim etmiştir.

Bugün açılış programında birlikte olduğumuz Karabük Üniversitesi Kamil Güleç Kütüphanesi ile sosyal alandaki sorumluluk projelerine bir yenisi eklemiştir. Her platform da Karabük’lü olduğunu, gücünü Karabük’ten aldığını ve Karabük’e  hem ekonomik hem de sosyal alanlarda yatırım yapacağını ifade ederek ülkesine hizmeti sürdürmektedir.

                                                YAPMIŞ OLDUĞU GÖREVLER

1-Karabük Sanayi ve Ticaret Odasında,

23.03.1984 Meclis üyeliği

28.03.1984 Yönetim Kurulu Üyeliği

31.03.1986 Yönetim Kurulu Bşk. Vekilliği

16.02.1987 Yönetim Kurulu Başkanlığı

16.03.1992 Meclis Üyeliği

26.03.1992 Yönetim Kurulu Başkanlığı

30.06.1995 Yönetim Kurulu Başkanlığı

2-  1994 Kardemir A.Ş. Kurucu Müteşebbis Heyet Başkanı,

3-  Karabük Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet 2. Başkanı,

4-  Karaelmas Üniversitesi, Karabük Eğitim Fakültesi Kurulu Dernek Üyesi,

5-  Karabük Devlet Hastanesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi

6-  Bulkav-Bulak Kalkındırma Vakfı 2. Başkanı

7-  Karabük Haddeciler Derneği Başkan Vekillikleri ve Yönetim Kurulu Üyelikleri.

                                                   DEVAM ETTİĞİ GÖREVLER

  • Kardemir A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği

  • Kardökmak A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı

  • Çağ Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı

  • Safran Sağlık A.Ş. Medikar Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanlığı

  • Karçimsa A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği

  • Enbatı A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi

  • Erdemir Maden A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi,

  • Karçel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili.

 

 

 

 

 

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
escort bursa escort mersin bursa escort kayseri escort eskisehir escort sakarya escort escort kayseri bursa escort tuzla escort kıbrıs escort