logo

Güneş: “Karabük Filyos’suz, Filyos da Karabük’süz olmaz.”

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, TBMM’de 3 Nisan Karabük Demirçelik Fabrikaları ve Karabük’ün kuruluşunun 84. yıldönümü dolayısıyla TBMM‘de basın toplantısı düzenledi. 3 Nisan’ın öneminin ülke açısından önemine değinen Güneş Kardemir’in Türk Milletinin endüstriyel atılımlarına rehberlik yaptığını söyledi. Kardemirin son yıllarda milli imkânlarıyla geliştirdiği nitelikli ürünlerle Türkiye’nin önemli bir ihtiyacını giderdiğini de vurgulayan Vekil Güneş, Türkiye’de ilk defa Tren rayı, tren tekeri, kalın kangal üretimi ve otomobil lastiklerinde kullanılan tekerlek çeliğinin ilk kez Karabük’te üretildiğini ifade etti.

Güneş’in açıklamasının tam metni

“Bugün Karabük Demir- Çelik Fabrikalarının ve Karabük ilimizin kuruluşunun 84. Yılını kutluyoruz. 3 Nisan 1937 de temeli atılan Kardemir; Türk Milletinin çalışma, üretme ve dünya ile eşit seviyede yaşama iradesini güçlü bir biçimde vurgulaması bakımından çok anlamlıdır. Köklü bir geçmişe sahip Fabrikamız, uzun yıllar Türk Milletinin endüstriyel atılımlarına rehberlik etmiştir,

Türk sanayisinin; öncüsü, okulu ve uygulayıcısı olmuştur.13 Hanelik bir Köyün Pirinç vadisi, 84 yılda Türk Milleti tarafından çelik vadisine dönüştürülmüştür. Öyle ki, adını tarih kitaplarına “Fabrikalar Kuran Fabrika” olarak yazdırmıştır. Ülkemizin sanayisine ve yurdun dört bir yanına unutulmaz eserler kazandırmıştır. Yetiştirdiği mühendisler ve ustalar Karabük’ten yurdun dört bir tarafına yayılarak sanayileşme hamlesine büyük katkılar sağlamıştır.

Üretime başladığı yıllarda 150 Bin Ton çelik üreten Kardemir, bugün 3 Milyon Ton çelik üretimiyle önemli bir sanayi hedefine ulaşmıştır. Fabrikamız sadece Çelik üretmekle kalmamıştır.Son yıllarda milli imkânlarıyla geliştirdiği nitelikli ürünlerle ülkemizin ihtiyacı olan birçok sektörde kullanılan ürünleri üretmeye başlamıştır. Tren rayı, tren tekeri, dünyada sayılı tesiste üretilebilen kalın kangal üretimi ve otomobil lastiklerinde kullanılan tekerlek çeliği ilk kez Karabük’te üretilmektedir.

Üreten Türkiye’nin güçlü temelini kuran Kardemir yeni hamlelerle Türk sanayisine ilk günkü gibi güven vermeye devam etmektedir. Tüm üretim proseslerini yenileyerek ilerleyen Kardemir artık dünya şirketi haline gelmiştir. Kardemir etrafında gelişen demir ve çelik firmalarımız da ilimizin sanayi potansiyelini yukarıya taşımakta ve her geçen gün önemli işlere imza atmaktadır.

Son yıllarda Karabük ilimizin eğitim alanındaki başarıları da şehrimizin farkındalığını artırmıştır. Yüzyıla yakın sanayi tecrübesi Üniversitemiz bünyesindeki Çelik enstitüsüyle birleştirmiştir. Bu uyumun Karabük’e ve ülkemize önemli başarılar getireceğine inanıyoruz.


Kıymetli arkadaşlar, Karabük sahip olduğu sanayi kabiliyetinin dışında önemli ilçelere sahiptir. Türk-İslam şehirlerinin eşsiz kentlerinden biri olan Safranbolu tüm güzellikleriyle her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlamaya devam ediyor.. Bölge insanımız da yerel değerlerine her geçen gün daha fazla sahip çıkmaktadır. Ecdad yadigârı eserler aslına uygun olarak restore edilmektedir.

Safranbolu yapıları tüm ülkemizde mimari bir anlayışın sembolü ve ilham kaynağı olmaktadır. Yenicemiz muhteşem doğası ile doğa severlerin dikkatle takip ve ziyaret ettiği önemli bir destinasyon bölgesi olmuştur. Yaban hayatı, bitki çeşitliliği, blok ormanları ve geleneksel kültür yaşantısı adeta farklı bir dünya sunmaktadır. Eskipazar ilçemizde Erken dönem Roma antik kenti olan Hadrianapolis arkeoloji çalışmaları heyecanımızı artırmaktadır. Yöre tarihimizin başka bir yönünü görme fırsatı sağlayacağına inanıyoruz.

Çok sayıda göletiyle, etrafında oluşan doğal güzellikleriyle, kendine has yemek kültürüyle Eflanimiz her geçen gün potansiyellerini yukarıya taşımaktadır. Karakoyunlu Kral Kaya Mezarları ve yaylalarıyla Ovacık ilçemiz ayrı bir güzellik sunmaktadır. Hülasa Karabük il olduktan sonra her bir yöremiz değerlerini daha çok ön plana çıkarmıştır.

Ülkemizin önemli sanayi, turizm, doğa ve kültür şehirlerinden birisi haline gelmiştir. Karabük halkı; 3 Nisan ruhuyla çalışmaya, üretmeye ve ülkesine değer katmaya devam etmektedir.

Ülkemizin en önemli projelerinden olan Filyos Limanı ve Endüstri Bölgesi’nin alt yapısı tamamlanmak üzere. Türkiye’nin en köklü çelik üretim merkezi olan Karabük için Filyos Limanı dünyaya açılan penceredir. Böyle köklü bir geçmişe ve üretim kapasitesine sahip olan Karabük, Filyos Limanı’nın, Endüstri Bölgesi’nin ve Serbest Ticaret Bölgesi’nin en büyük paydaşlarından birisidir. Ayrıca Filyos Limanı’nın Orta Anadolu’ya açılan demiryolu ve karayolu güzergâhları tam da Karabük’ten geçmektedir. Karabük Filyos’suz, Filyos da Karabük’süz olmaz diyoruz. Bu noktada Şehrimiz için üzerimize düşen görevleri yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.

Sözlerime son verirken, 3 Nisan sadece Karabük ve Demirçelik Fabrikalarının kuruluş günü değil Türk Sanayisinin Temelinin atıldığı gündür. 3 Nisan Günü Sanayi Günü Olmalıdır. Karabük Demirçelik Fabrikalarını ve Karabükün kurulmasında emeği geçen Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk Olmak üzere, devletimizin ve şehrimizin büyüklerine şükranlarımı sunuyor, hepsini rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyorum.”

Güneş: “Tren rayı, tren tekeri, dünyada sayılı tesiste üretilebilen kalın kangal üretimi ve otomobil lastiklerinde kullanılan tekerlek çeliği ilk kez Karabük’te üretilmektedir.”

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ