logo

Güneş’ten Bütçe Değerlendirmesi

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi hakkında söz aldı.


Güneş, 2020 yılı bütçe görüşmeleri kapsamında TBMM Genel Kurulunda gerçekleştirdiği konuşmasında Diyanet İşleri Bakanlığının 6’ncı Din Şurası Toplantısı’nda aldığı önemli kararlar için hayırlı olması temennisinde bulundu.


Konuşmasının devamında ise diyanetin gelişen ve değişen şartlar karşısında halka yeterli, donanımlı ve daha iyi eğitimli din görevlileriyle hizmet sunmayı amaçladığını da belirten Güneş; “Diyanet İşleri Başkanlığı günümüzde sadece ülkemiz sınırlarında değil, dünya ölçeğinde hizmet vermeye çalışan bir kuruluş hâline gelmiştir. Afrika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Amerika’ya 7 kıta ve 100’ü aşkın ülkede öncelikle din hizmeti olmak üzere, insani ve sosyal yardım faaliyetleri yürütmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığının deruhte ettiği ve periyodik olarak düzenlenen Avrasya İslam Şurası, Afrika Dinî Liderler Zirvesi ve geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 6’ncı Din Şurası Toplantısı’nda önemli kararlar alınmıştır. Alınan şura kararlarının ülkemiz, milletimiz, yurt dışındaki vatandaşlarımız, gönül coğrafyamız ve akraba topluluklarımız için hayırlı olmasını diliyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı, gelişen ve değişen şartlar karşısında halkımıza yeterli, donanımlı ve daha iyi eğitimli din görevlileriyle hizmet sunmayı amaçlamaktadır. Bu ihtiyacı Başkalık bugüne kadar hizmet içi eğitim ve yüksek ihtisas merkezleriyle karşılamayla çalışmaktadır ancak hizmette etkinliği ve verimliliği arttırmak için Diyanet İşleri Başkanlığının uzun zamandır gündeminde bulunan Diyanet Akademisi konusunun biran evvel gerçekleşmesi temel arzumuzdur.” ifadelerini kullandı.
Ayrıca Güneş, Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesinin yüzde 90’nın üzerindeki payın da personel payı olduğunu belirtti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ