logo

Güneş’ten Yeni Anayasa Açıklaması

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, TBMM de düzenlediği basın toplantısında Yeni Anayasa çalışmalarını değerlendirdi. Güneş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yeni Anayasa çağrısını fırsat olarak görmek gerektiğini ve muhalefetin de niyetini somut şekilde göstermesini söyledi. Güneş Cumhuriyetin 100. Yılında Yeni Anayasanın Millete verilecek en güzel armağan olacağını söyleyerek şunları vurguladı:

“Öncelikle Gara’da hain ve alçak terör örgütü PKK tarafından şehit edilen 13 vatandaşımıza ve 3 askerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Şanlı ordumuzun bu katliamı yapan hainlere gereken cezayı fazlasıyla verdiğinden ve vereceğinden şüphemiz yoktur. Tekrar ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum.

Değerli arkadaşlar, ülkemiz 1982 yılından itibaren çerçevesi çizilmiş, sınırları belirlenmiş ve milletimize dikte edilmiş bir darbe anayasası ile idare edilmektedir. Bu tarihten sonra göreve gelen her hükümet ve her muhalefet sürekli olarak anayasanın sivilleşmesinden bahsetmiştir. Fakat bir türlü bu konuda somut adım atılamamıştır. 40 yıllık sürede yapılan anayasa değişiklikleri ihtiyaca kısmen cevap verse de 82 Anayasası özünde halen sınırlı kalmış ve darbe zihniyetini yansıttığından milletimize ufuk çizememiştir.

Türk milleti 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğru ilerlerken geçmişin kötü izlerini de geride bırakması gerekmektedir. 1960 lardan itibaren sorunların kaynağı olan darbelerin oluşturduğu anayasalar, milletimizin ilerleyişine hep sınır koymuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği üzere “Türkiye’nin artık yeni bir anayasayı gündemine alması gerekliliği bu konunun önemini ve ciddiyetini bir kez daha önümüze getirmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın tarihi çağrısını fırsat olarak görmeliyiz. Partimizin ve Cumhur ittifakının attığı şeffaf adımlara karşılık muhalefette somut niyetini göstermelidir. Bu noktada yeni anayasanın tartışılması konusunun da ötesine geçmeliyiz diye düşünüyorum. 2023 yılını yeni Anayasa ile karşılamak Cumhuriyetimizin 100. Yılında milletimize verilecek en güzel armağan olacaktır. Sivil bir anayasa, demokratik bir anayasa ve insan haklarını önceleyen bir anayasa Türk Milletinin temel arzusudur.

Kıymetli arkadaşlar, AK Parti aldığı her önemli kararı millete anlatmaktan, milletin onayına sunmaktan asla çekinmemiştir. İnşallah yeni Anayasa, hazırlıklardan sonra milletimizin onayına sunulacaktır. Anayasanın ülkemizdeki tüm kesimleri kapsaması ve sürecin içerisinde yer alması için bizlere de büyük özveri düşmektedir. Sabırla, istişarelerle ve gayretle milletimize yakışır bir anayasayı oluşturacağımıza inanıyoruz. Muhalefetten beklentimiz farklı görüşlerini ifade etmeleri ve anayasa çalışmalarının içerisinde bizatihi olmalarıdır. AK Parti olarak hep birlikte kucaklayıcı bir biçim yeni anayasamızı yapalım istiyoruz. Senin benim anayasası değil Milletin Anayasası olması gerekliliğine inanıyoruz.”

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, TBMM de düzenlediği basın toplantısında Yeni Anayasa çalışmalarını değerlendirdi.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ