logo

Gürel’in “5 Haziran Dünya Çevre Günü” Mesajı

Vali Fuat Gürel, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Gürel yayımladığı mesajında; “Canlı ve cansız bütün varlıkların yaşam kaynağı olan doğayı korumak, dünyanın ve insanların geleceği, yaşanabilir bir dünya için çevre ile ilgili hassasiyeti her zaman canlı tutmak zorundayız.

Çevre sorunlarıyla mücadelenin en önemli aşamalarından biri çevre ile ilgili küçük yaşlardan başlayarak toplumda hassasiyetin artırılması, tüm vatandaşlarımızın bu hususta bilinçlendirilmesidir.

Bu kapsamda yürütülecek çalışmalarla içtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın, ayak bastığımız toprağın, bilinçsizce tükettiğimiz kaynakların insanlığın geleceği için taşıdığı önemi anlatmamız gerekmektedir.

Çevre konusunda duyarlılık oluşturan, Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen “Sıfır Atık Projesi” ile yarınlara temiz bir dünya bırakmak, kaynakları daha verimli kullanarak israfı önlemek, atık miktarını azaltmak ve mevcut atıkları dönüştürmek amacıyla atık yönetim felsefesi oluşturulmuştur. Bu doğrultuda, İlimizde sıfır atık sistemine geçilmiş olup çalışmalar devam etmektedir.

Ülkemizde doğal, tarihi ve kültürel değerler açısından ulusal ve uluslararası öneme sahip, ekolojik açıdan oldukça hassas olan alanlarda biyolojik çeşitliliğin muhafazası, nesli tehdit ve tehlike altında olan türlerin ve nadir ekosistemlerin korunması, gelecek nesillere aktarılması büyük önem taşımaktadır

Bu anlamda kurumlarımız, sivil toplum örgütleri ve basın yayın organlarının işbirliğinde yürütülecek çalışmalarla çevre sorunları konusundaki toplumsal farkındalığın artmasına katkı sağlamasını temenni ediyor, gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak için tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyor, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ