logo

Habersiz Deprem Tatbikatı yapıldı

Şehirlerin afet ve acil durumlara hazırlık kapasitelerini ölçmek amacıyla Vali Fuat Gürel başkanlığında ‘Habersiz Tatbikat” gerçekleştirildi. 

Depreme hazırlıklı olmak, deprem gerçeğinin bilinciyle yaşamak ve olası bir durumda neler yapılacağı konusunda bilinçli olmak amacıyla tüm kamu, kurum kuruluşlarının ve hizmet guruplarının yer aldığı “Habersiz Deprem Tatbikatı” yapıldı.

Tatbikatta, Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında hazırlanan, Yerel Düzey Afet Müdahale Planı ve Operasyon Planlarından sorumlu Hizmet Gruplarının afet ve acil durumlarda görev ve sorumlulukları, Afet Yönetim Merkezi’ ne intikalleri, operasyon yetenekleri test edildi.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında ilimizde 26 ana hizmet grubu altında görev verilen tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör ve STK temsilcileri senaryo gereği Eskipazar ilçemizde deprem olduğu ihbarını alır almaz en kısa bir sürede kriz merkezini oluşturmak için KBÜ Eskipazar Meslek Yüksek Okulunda toplandı.

Habersiz Tatbikatta ana hizmet gruplarının; depreme müdahalesi, kurtarma ekiplerin olay yerlerine intikalleri, kurtarma çalışmaları, acil sağlık, barınma ve gıda hizmetlerinin saplanması, güvenlik önlemleri, kurumlar arası ve destek illeri arasında koordinasyonun sağlanması, kamuoyunun bilgilendirilmesi gibi TAMP kapsamında yapılacak tüm çalışmalar gözden geçirildi.

Tatbikatta ayrıca deprem nedeniyle binalarda mahsur kalan vatandaşlarımız İtfaiye, UMKE ve AFAD arama kurtarma ekipleri tarafından mahsur kaldıkları binadan itfaiye araçları ve halatlar yardımıyla kurtarılma senaryoları gerçekleştirildi.

Şehirlerin afet ve acil durumlara hazırlık kapasitelerini ölçmek amacıyla Vali Fuat Gürel başkanlığında ‘Habersiz Tatbikat” gerçekleştirildi.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ