logo

Hayat Boyu Öğrenme Haftası Kutlamaları

Hayat Boyu Öğrenme Haftası Kutlamaları Kapullu Mahallesi Sosyal Yaşam Merkezinde düzenlenen sergi açılışı ve etkinlikler ile devam etti.

Açılış törenine, Karabük İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat AKBAŞ, Karabük Belediyesi Başkan Yardımcısı Seher Berker, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcı Erdal Üngören, Şube Müdürleri Mehmet Özdemir ve İkram Yılmaz, Karabük Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Dursun Yeşiloğlu, Usta Öğreticiler ve kursiyerler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunması ile başlayan açılış töreni halk oyunları gösterileri ile devam etti.

Protokol konuşmaları ile devam eden programda İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş “Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün koordinasyonuyla bu yıl ilk defa Haziran ayının ilk haftası Hayat Boyu Öğrenme Haftası olarak belirlenmiş olup biz de İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak içinde bulunduğumuz bu haftayı konunun önemi, vatandaşlarımızın Hayat Boyu Öğrenme kavramını ve bu bağlamda kendilerine sunulan fırsatlardan haberdar olmaları bakımından Sayın Valimizin himayeleriyle İlimizde Hayat Boyu Eğitimi konusunda en önemli paydaşımız olan Belediye Başkanlığımızla birlikte bu haftayı en iyi şekilde değerlendirmek ve dolu dolu geçirmek üzere bir dizi etkinlik programı hazırladık.

İlk sergimizi KARES AVM’de gerçekleştirdik. Ardından Ergenekon Mahallemizdeki Sosyal Yaşam Merkezimizde, Fevzi Çakmak Mahallemizdeki Sosyal Yaşam Merkezimizde, Eflani ve Eskipazar İlçelerimizde, bugün saat 15.00’de Safranbolu Halk Eğitimi Merkezinde sergilerimizi açtık. Bugün de burada Kapullu Mahallemizde çevre mahallelerimizle beraberiz.

Halk Eğitimi Merkezlerimiz üstlendikleri önemli rol ile Beşikten Mezara Kadar İlim kültürünün gerçeğe dönüştüğü kurumlarımızdır. Ülkemizde Halk Eğitimi Merkezlerimiz dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar halka açık, halkın emrinde ve hizmetindedir. Bir becerisini değerlendirmek, hobi olarak başladığı bir etkinliği geliştirmek, meslek edinmek aklınıza gelebilecek her konuda açılan kurslarımızda hangi yaşta olursa olsun vatandaşımıza tamamen ücretsiz ve ciddi bir eğitim imkânı sunulmaktadır.

Halk Eğitimi Kurslarımız da dünyamızdaki gelişmelerle birlikte bir hayli yol almış ve vatandaşımızın yeni oluşan taleplerine cevap verecek şekilde kendini yeni oluşan şartlara adapte etmiştir.

Her mahallemizde bulunan Belediyemize ait sosyal yaşam merkezlerimiz o mahallede yaşayanlar için birer kurs merkezi; eğitim, öğretim ve kültür merkezi gibi çalışmakta ve bu etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Eskiden mahallelerde açılan kurslarımız, ya okullarda ya da okullarımızın yetmediği durumlarda farklı mekânlarda açılırdı. Bu kapsamda Belediye Başkanımız Sayın Rafet Vergili, Başkan Yardımcımız Sayın Seher Berker hanımefendi nezdinde tüm personeline teşekkür ediyorum.

Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz yeni bir projeyi hayata geçirdi: Hayat Boyu Öğrenen Mahalle. Mahallelerimizde başlatacağımız kurs seferberliği için de yine İlimiz bu hizmette inşallah bir adım önde başlayacaktır.

Halk Eğitim Kurslarımız mahallelerimizde özellikle ev hanımlarımız, meslek sahibi olmak isteyen, üretmek isteyen, hobisini kazanca çevirmek isteyen genç kızlarımız, ev hanımı kardeşlerimiz, gençlerimiz ve hatta belirli bir yaşın üstünde, üretmenin, öğrenmenin yaşı yoktur diyen emeklilerimiz için de büyük fırsat. Biz de Sayın Valimizin himayeleri ile çıktıları, kazanımları bakımından büyük öneme sahip bu kurslarımızı son derece önemsiyoruz, sık sık ziyaretler gerçekleştiriyoruz, kim ne yapıyor, araştırıyor, muhtarlarımızla, vatandaşlarımızla istişare ediyoruz. Birazdan sergimizi de gezeceğiz her biri sanat eseri niteliğindeki bu eserler onların gayreti ve çalışmasıyla oluyor. Bu özveriyle emek, esere dönüşüyor.

Geçtiğimiz yıl bu gayretin ürünü olarak 625 kurs açtık ve 11.831 kursiyerimize sertifikalarını verdik. Bu yıl da salgın sürecinin de, onun getirdiği risk ve kısıtlamaların da etkisiyle arıcılık eğitiminden kaynakçılığa, sürü yönetiminden yazılım kursuna, dikiş nakış kursundan filografi kursuna, yabancı uyruklu kardeşlerimize, Türkçe kurslarına kadar hemen hemen akla gelebilecek her konuda 477 ayrı kurs programı ile 8.690 kursiyerimiz bu merkezlerden faydalandı. İnşaallah önümüzdeki yıl temennimiz bu salgın sürecinin bitmesi ve gerçek potansiyelimiz olan 20.000 kursiyer hedefine koşmaktır.

Saygıdeğer katılımcılar sözlerimin sonunda, tekrar teşrifleriniz için teşekkür eder, başta eğitim süreci ve faaliyetlerimizde bizlere her zaman ufuk olan, destek olan himaye eden Sayın Valimize, Karabük Eğitimine verdiği destek, işbirliği ve sosyal yaşam merkezlerimiz ile verdiği büyük katkılardan dolayı Belediye Başkanımız Sayın Rafet Vergili’ye ve siz değerli İl Yöneticisi arkadaşlarıma, kurslarımıza katılmak suretiyle destek olan kardeşlerime, öğretmen ve usta öğreticilerimiz ile personelimize ve idareci arkadaşlarıma teşekkür ediyor. Hepinize saygılarımı sunuyorum.”dedi.

Karabük İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş’ın konuşmasının ardından Sosyal Yaşam Merkezinde bağlama kursuna devam eden İlimiz Merkez Şehit Şendoğan Topçu İlkokulu Sınıf Öğretmeni Halil Bulut eşliğinde kursiyer öğrenciler ile birlikte türkü söyledi. Ardından sergi açılışını gerçekleştirilen heyet,  sergi alanını gezerek kursiyerlerimizden yaptıkları ürünler hakkında bilgi alarak usta öğreticileri ve kursiyerleri tebrik etti.

Program protokol tarafından kursiyerlere sertifikalarının verilmesi ile son buldu.

Hayat Boyu Öğrenme Haftası Kutlamaları Kapullu Mahallesi Sosyal Yaşam Merkezinde düzenlenen sergi açılışı ve etkinlikler ile devam etti.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ