logo

HES Duruşması Yapıldı

Şeker Kanyonu’na Hidroelektrik Santrali duruşma Kastamonu’da yapıldı.

ŞEKER Kanyonu’na T.M Enerji tarafından yapılması planlanan hidroelektrik santralıyla ilgili açılan davada bir aşama daha geride kaldı. 28 Kasım 2019 tarihinde Kastamonu İdare Mahkemesi’nde duruşmalı oturum gerçekleştirildi.

28 Kasım’da yapılan oturum Berkan Ayturan başkanlığında Serkan Tüzün ve Onur Akbaş’tan oluşan mahkeme heyeti tarafından gerçekleştirildi. Duruşmaya Yenice Platformu’nu temsilen Karabük Barosu avukatlarından Hüseyin Aksoy, Ankara Barosu avukatlarından Kemal Aybek ( Türkiye Ormancılar Derneği (Avukatı). T.M Enerjiyi temsilen İstanbul Barosu avukatlarından İlyas Avcı ve firma temsilcisi Ergin Karakaş,Karabük Özel İdare Müdürlüğünü temsilen Karabük Barosu avukatlarından Cemalettin Yavaşçı, DSİ Kastamonu 23.Bölge Müdürlüğünü temsilen Kastamonu Barosu avukatlarından Ulaş Utkan katıldılar.
Yenice Platformu üyeleri Mustafa Akay, İsmet Cebecioğlu ve Tuncay Aslan da duruşmayı izlediler.

Duruşmada söz alan Yenice Platformu avukatları gerekli açıklamaları yaptıktan sonra davanın kabulünü istediler. T.M Enerji, DSİ ve Özel İdare avukatları ise davanın reddini talep ettiler.

Duruşmada iki dava birden görüldü. Suların süresiz kullanımı ve inşaat izniyle ilgili açılan davalarda mahkeme heyeti tarafları dinledikten sonra duruşmanın bittiğini,bir ay sonra yazılacak kararın taraflara tebliğ edileceğini bildirdi.

Mahkeme davanın kabulü yönünde karar alırsa Yenice Platformu davayı kazanmış olacak. Bilindiği gibi 22 Nisan’da yerinde keşif ve inceleme yapan 9 kişilik bilirkişi heyeti tuttuğu 49 sayfalık raporda burada HES yapılamaz hükmünü vermiş, bunun üzerine de mahkeme 2 Eylül’de oy birliği ile yürütmeyi durdurmuştu. Yürütmeyi durdurma kararı üzerine firmanın Ankara İdare Mahkemesi’ne yaptığı itiraz da reddedilmişti.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ