Hoşgeldiniz  

İHH Kudüs’e Özgürlük İstiyor

Okan Küçük | 12 Ekim 2018 | Genel A- A+

             İnsan Hak ve Hürriyetleri  İnsani Yardım Derneği ( İHH) Karabük Şube Yöneticileri Bugün  100. yıl Pazaryeri Camii inde Cuma Namazı çıkışında Gazze’ye yardım ve özgürlük ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

                   İ.H.H Yönetim Kurulu Üyesi İsa Lord’un yaptığı açıklamada; 2 milyon nüfusu ile yüzölçümüne göre dünyanın en yoğun şehirlerinden biri olan Gazze yıllardır ambargo ve abluka altında nefes almaya ve yaşamaya çalışıyor, denildi.

             İlgili basın açıklamasında “Mısır ve işgalci İsrail rejiminin sınır kapılarını kapalı tutarak bölgeyi adeta bir açık hava hapishanesine çevirmeleri Gazze’de hayatı durdurma noktasına getirdi. Gazze Şeridi’ne uygulanan kara hava ve deniz ablukası 12. yılında artarak devam ediyor. Bu abluka Gazze Şeridinde yaşayan 2 milyon Filistinliyi hedef almış durumda. Abluka 2006’dan bu yana arkasında 4.631’den fazla şehit ve 21.426 yaralı bıraktı. Bu saldırılar ve işgal planları sebebiyle toplam yerleşim birimlerinin 77’sine denk gelen 292.502 ev yıkıldı veya zarar gördü.

            Gazze’de ambargo abluka ve saldırılara bağlı olarak yaşanan sosyal çöküntü hayatın her alanında hissedilmektedir. Ekonomik sıkıntılar altyapı sorunları ve yaşanan kısıtlamalar özellikle sağlık ve eğitim sektörlerinde çok önemli problemler ortaya çıkarmaktadır. Gazzeliler’in içinde bulunduğu ve en acil şekilde çözülmesi gereken sorunlar her geçen gün ağırlaşmaktadır.

            Şehirde temiz içme suyu problemi büyük boyuta ulaşmış durumda. Gazze’de su kirliliği % 95 seviyelerine ulaşmıştır. Çocukların % 40’ı yetersiz beslenmeye bağlı sağlık sorunları yaşamakta. Abluka nedeniyle düzenli yardım alamayan yardıma muhtaç durumdaki 17.000 yetim çocuk büyük mağduriyetler yaşamaktadır. Gazze’nin sosyal ve ekonomik kurumlarının işleyebilmesi için gerekli olan özellikle Enerji Yakıt, İlaç ve Gıda malzemesi gibi birçok ürünün abluka nedeniyle bölgeye alınmaması sonucu Gazze’deki insani kriz her geçen gün derinleşmektedir. Zaten bölgedeki kötü olan insani durum 2018’in ilk aylarından itibaren daha da kritikleşmiştir. İsrail ablukası sebebiyle Gazze’de hayatın çeşitli alanlarında tam bir çöküş yaşanmaktadır.

         Ekonomik ve sosyal krizlerin başlıca sebeplerinden biri olan elektrik yokluğu Gazze’de son yıllarda görülen en temel sorunlardan biridir. Yıllardır devam eden ve günde 20 saate kadar varan elektrik kesintileri Gazze’de hayatı doğrudan ve dolaylı olarak oldukça zorlaştıran belki de en önemli krizdir. İsrail’in sistematik bombardımanları sebebiyle Gazze’deki fabrikaların %80’i kapanmıştır. Gazze’de elektrik açığı yüzde 65 seviyelerine ulaşmıştır. Memurlar ise maaşlarının büyük bir kısmını alamamaktadır ve ekonomik krizden dolayı iş yerlerine yürüyerek gitmek zorunda kalıyorlar. Bölgede alım gücünün düşmesinden dolayı insanlar çok zor şartlar altında yaşamak zorunda kalıyor. Gazze’de gençler arasındaki işsizlik oranı yüzde 60’dayken yoksulluk altında yaşayanlar yüzde 65, aşırı yoksulluk yüzde 30, yardımlara bağımlılık ise yüzde 80’lerdedir.

               Abluka altında zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan insanlar dışarıdan gelecek yardımlara ihtiyaç duyuyor. İlaç tıbbi malzeme içme suyu ve mazot gibi ihtiyaçların karşılanabilmesi için dışarıdan yapılacak nakdi yardımlar çok önem arz ediyor. Gazze’de sağlık alanında yaşanan sorunlar da Gazze’yi yaşaması zor bir yer haline getiriyor. Şu anda Gazze’de ilaç açığı yüzde 45, tek kullanımlık tıbbi malzeme açığı yüzde 26, bozuk cihaz sayısı ise 350’dir. Kanser hasta sayısı 17 bin 530 olurken yeterli ilaç bulunamadığından birçoğuna müdahale edilememektedir. Birçok tıbbi malzemeye ulaşılamadığı için 4 bin civarında ameliyat ileriki tarihlere ertelenmiş ama ne zaman yapılacağına dair bilgi yoktur.

          Öte yandan unutmamak gerekir ki Birleşmiş Milletler raporlarında eğer ablukayı hafifletmek için bir şeyler yapılmazsa Gazze’nin 2020’ye kadar yaşanamayacak bir yere dönüşeceği vurgulanıyor. Filistin Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre Mart 2018’den bu yana devam eden barışçıl Büyük Geri Dönüş Yürüyüşünde şu ana kadar İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucunda 190’dan fazla sivil şehit olurken 427’kişi de ağır yaralandı. Saldırılar sonucunda birçok kişi sakat kaldı. Saldırılar sonucunda toplamda 19.640 kişi zarar gördü. İşgalci İsrail askerleri silahsız sivillere çocuklara ve kadınlara gerçek mermiler kullanmış gazetecileri öldürmüş kalabalığın üzerlerine gaz ve duman bombaları atmıştır.

           Bugün burada ve tüm Türkiye’de Gazze dostlarıyla birlikte Siyonist İsrail’in bu hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Gazze sevdalıları olarak tüm bu hakikatleri haykırmaya devam edeceğiz. Her geçen gün Filistin’deki zulmünü artıran İsrail’e karşı bizler de mücadelemizi sürdüreceğiz. Acilen bütün İslam ülkeleri Gazze’yi gündemlerine almalı ve Bölgedeki ablukanın kalkması ve insani yardımın girişine izin verilmesi noktasında çaba sarf etmelidir. Ülkemiz bu konuda öncülük etmelidir. Necip milletimizin yıllardır olduğu gibi Gazzeliler’e olan desteği her anlamda sürmeli ve yardımlar artırılmalıdır” denildi.

                                                                                                         

                                                                                                          

EN SON HABERLER

© 2017 karabük haber, karabük haberleri, karabukajans78/ Karabük Farklı Gazete,karabük güncel haber,karabük haberler, Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle